Yozgat Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Yozgat 412.624 nüfusu sahip 14.097 kilometrekare alan üzerinde kurulu,İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Anadolu’da ilk siyasi birliği kuran ve Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri  olan Yozgat, Hititlerin sınırları içinde en kalabalık yerleşim merkezlerindendir.

İlk zamanlarında Oğuzların Bozok koluna mensup Türkmenlerin hüküm sürdüğü Yozgat, Bozok olarak anılmaktaydı. Fakat 1927 tarihinden itibaren Atatürk’ün emri ile adı Yozgat olarak değiştirildi.

Yozgat’ta merkez ilçe dâhil olmak üzere 14 ilçe, 51 belde ve 556 köy vardır. Kuzeyde Çorum, Amasya, Tokat, doğuda Sivas, güneyde Kayseri, Nevşehir, batıda Kırşehir ve Kırıkkale illeri ile komşudur.

Geçiminin önemli bir kısmını tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. İkliminin yarı kurak olmasından dolayı, yetiştirilen ürünler yoğun olarak tahıl ve baklagillerdir. Hayvancılık da ekonomisi için önemli bir yer kaplamaktadır.

Yozgat’ta Gezilecek Yerler

Geçmişte birçok medeniyeti ağırlayan Yozgat’ın görmeye değer birçok tarihi mekanı ve doğal güzellikleri sizi bekliyor. Mimarisiyle öne çıkan konaklar, camiler ya da kaplıcalar ilginizi çekebilir.

Görülmesi gereken diğer yerler Akdağmadeni Ormanları, Behramşar Kalesi, Çeşka Kalesi, Karabıyık Köprüsü, Kerkenes Harabeleri, Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Müzesi

Yozgat, Yozgat Müzesi

Yozgat Merkez İstanbulluoğlu mahallesinde yer alır. Vasilika ve Joannaki’den hazineye kalan sonra da Abdullah Kızı Fatma Hanım’a, ondan da Nizamzade Ali Efendi’ye geçen bu yapı 1871’den önce yapılmıştır. Yapının kendisi gibi içinde de sergilenen birçok tarihi eser mevcuttur.

Karslıoğlu Konağı

Yozgat, Karslıoğlu Konağı

İl merkezinde Sungurlu sokakta bulunan bu konak Yozgat’ıngeleneksel ev mimarisinin örneklerinden biridir. Yapımı 1883 yılına dayanmaktadır. Atatürk Yozgat’a ikinci kez geldiğinde Karslıoğlu Konağı’nda kalmıştır. Yozgat sınırları içerisinde yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi eserler Karslıoğlu Konağı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Basilica Therma

Yozgat, Basilica Therma

Roma İmparatorluğu dönemine ait olan, Anadolu’daki ilk termal tedavi merkezi olarak adlandırılan Basilica Therma, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır.

Başçavuş Camii

Başçavuş Camii

Yozgat Merkez, İstanbulluoğu Mahallesi’nde yer alan caminin yapımı 1800-1801’li yıllara dayanmaktadır. Banisi Başçavuş Halil Ağa’dır. Başçavuş Camii, gerek çiçek motifleri ve nal kemerli alçı işleriyle, gerekse ahşap oyma süslemeleriyle görülmeye değer bir tarihi eserdir.

Saraykent Kaplıcaları

Yozgat, Saraykent Kaplıcaları

Yozgat’ın Saraykent ilçesinde bulunan bu kaplıca, merkez ilçeye 71 kilometre uzaklıktadır. Şehir dışından gelen turistlerin uğrak noktası olan bu kaplıcaların birçok hastalığın tedavisi amacıyla kullanıldığı söylenmektedir.

Çapanoğlu Camii

Yozgat, Çapanoğlu Camii

Osmanlı döneminde dış ülkelerin etkisiyle meydana gelen Türk mimari stilinin Anadolu’da meydana getirilen nadide eserlerinden bir tanesi de Yozgat Çapanoğlu Camii’dir. Genel görünüşüyle İstanbul’da sayısız örneklerini gördüğümüz abide eserlerin sade bir örneğidir.

Yozgat’ta Alışveriş

Yozgat’a geldiğinizde burada tattığınız lezzetleri evinizde de yaşamak için alınabilecek en güzel şeyler kuru bakliyatlardır. Dostlarınız için ise hediyelik olarak Türk mimari stilinin Anadolu’da meydana getirilen nadide eserlerinden bir tanesi de Yozgat Çapanoğlu Camii’dir. Genel görünüşüyle İstanbul’da sayısız örneklerini gördüğümüz abide eserlerin sade bir örneğidir.

Yozgat Mutfağı

İkliminsert ve yarı kurak olmasından dolayı genellikle yetiştirilen ürünler kuru bakliyatlardır. Aynı zamanda küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Yozgat’ın mutfağı desti kebabı, yoğurtlu madilimak (Madımak), Yozgat Böreği, incir uyutmasıgibi tahıl ve et ağırlıklı yemeklerle şekillenmiştir.

Yorumda Bulun