Dominika Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Dominika, ya da diğer bir deyişle Dominika Milletler Topluluğu, Küçük Antiller’de yer alan bir ada ülkesidir. Karayip Denizi’nde yer alır. Kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde Martinik Adası vardır.10 bölgeye ayrılmış olarak yönetilen ülkenin başkenti, en kalabalık nüfusa sahip olan Roseau’dur. Ülkenin toplam nüfusu 72,660 kişiyken, başkentte yaşayanların sayısı 16,571’dir.

3 Kasım 1493 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedildikten sonra uzun bir kendi haline kalabilen Dominika’ya Avrupalılar 1600’lerde gitmeye başladı. Uzun bir süre Fransa, ardından da Birleşik Krallık hâkimiyeti yaşanan Dominika’da, 3 Kasım 1978 tarihinde bağımsızlık ilan edilmiştir.

Bu sömürge durumlarının da etkisiyle ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Fransızca ise halen nüfusun büyük bir kısmı tarafından konuşulmaktadır.Yine aynı sebeplerden ülke nüfusunun yüzde 80’i Katolik’tir. Ancak son yıllarda Protestan kiliselerinin sayısında artış görülmektedir. Dominika’da yaşayan Müslüman bir kesim de mevcuttur. İlk cami, Ross Universitesi yakınında inşa edilmiştir.

Dominika ekonomisinin büyük bir kısmı tarıma dayalıdır. Özellikle muz üretimi ön plandadır. Bu durum, yemek kültürlerinde sıkça muz kullanmalarını sağlamıştır. Tropikal iklime sahip olan Dominika’ya gitmek için en uygun zaman Şubat-Mayıs ayları arasıdır. Bu dönemde ülkedeki fırtına ve yağış miktarı azalırken, festivaller kutlanmaya başlar.

Doğal Ada Dominika

Guadeloupe ve Martinique arasında olan bir Karayip Adası. Karayipler’in en büyük adalarından biri olup, nüfusu 70.000’in üzerinde. Yakınındaki diğer adalarla kıyaslandığında, turist sayısı daha az ve St Martin, Barbados veya Martinique gibi yerlerde mola verilerek yapılan uçuşlarla buraya ulaşım biraz daha zor.

Dominika, Portsmouth

Dominika, bölgede herhangi bir yerde rastlayacağınız doğal güzellikleri sunuyor. Eğer aradığınız beyaz kumlu sahil veya lüks bir tatil yerinde kokteylinizi yudumlamaksa, başka bir yere bakmalısınız. Dominika’ya gelen ziyaretçiler, yürüyüşe, dalmaya, tarihi Roseau ve Portsmouth şehirleri gibi yerleri keşfetmeye, yunus veya balina izlemeye gidiyorlar. Dominika fazla görkemli olmamasına rağmen, kesinlikle otantik ve huzurlu bir yer. Aşırı derecede tavsiye ediyoruz!

Yorumda Bulun