Florida Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Florida, ABD’nin eyâletlerinden biridir. 140.098 km²’lik bir alan kaplamaktadır. Florida’nın güney kısmı genelde düzlüklerle kaplıdır, orta ve kuzey kısımları tepeliktir. Florida sahilinin Atlas Okyanusu kıyısındaki bölümü 933 km’lik bir alanda uzanırken, Meksika Körfezi’ne kıyı olan bölümü 1.239 km’dir. St. John’s, Apalachicola ve Suwannee, Florida’nın önemli nehirleridir. Florida’nın başkenti Tallahassee’dir. Jacksonville, Miami, Tampa, Hialeah ve Orlando eyâletin en kalabalık şehirleridir. Florida’da 13 milyondan fazla insan yaşamaktadır.

İlk defa insanı Ay üzerine taşıyan Apollo 11 uzay gemisi, 1969 yılında Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılmıştı. 1971 Walt Disney World, Disneyland’de, Orlando’ya yakın bir yerde açılmıştı.

Miami

Keyfine Düşkün Miami Miami’nin nasıl bir yer olduğunu bilmek ister misiniz? Yaralı Yüz (Scarface)-özellikle Tony ve Manny’nin sahile yakınken çekilmiş sahnelerini- veya Kanun Namına (Miami Vice) filmlerini daha önce izlediniz mi? Cevabınız evet ise, o halde Miami’nin nasıl bir yer olduğunu kısmen biliyorsunuz demektir. Miami, güneşli hava, turkuaz deniz, beyaz kumda uzanan palmiye ağaçları ve sadece keyfine düşkün olarak adlandırılabilecek bir yaşam tarzına eşittir.

Özet olarak Miami işte böyle bir yer. Peki, Miami’ye geldiğinizde ne yapacaksınız? Her şeyden önce Miami Sahili’nin zevki ve manzarasının tadını çıkarmak isteyeceksiniz. Anakaranın önüne sıralanmış birçok bariyer ada (bazıları insan eliyle inşaa edilmiştir) ile beraber Miami Sahili kendi yerel yönetimine sahiptir. Çok uzun bir süreden beri ülkenin ilk ve en önemli sahil merkezidir. Bunun yanında Haulover Sahili, South Sahili ve Virginia Key Sahili (kuzeyden güneye doğru) en önemli sahilleridir. Miami Şehir Merkezi’ne doğru yola çıkın, Biscayne Bay manzarası ile akılalmaz Bayfront Park’ı keşfedin veya Miami Sanat Müzesi’ne gidin. Lüks markalarla alışverişin tadını çıkarın ve hepsini mükemmel bir Latin yemeği ile sonlandırın. Şehir merkezinden biraz uzaklaştığınızda ise, büyük bir bataklık arazi, orman ve çayırlardan oluşan Floride Everglades’i bulacaksınız.

South Beach

South Beach, 1910 yılından itibaren, genişleyerek günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde burada: yüzlerce, gece kulübü, restoran, butik ve otel bulunmaktadır.

Masmavi denizi ve bembayaz kumlu sahili ve geceleri Miami’de yaşayan çoğu ünlünün akın ettiği birbirinden farklı gece kulüpleriyle Miami’nin en gözde yerlerinin başında gelmektedir. Fakat fiyatları oldukça yüksektir.

Florida, South Beach

Miami Beach, Lincoln Caddesi, Ocean Drive diye sayılan yerler de bu bölgede bulunur. Son yıllarda Miami’de en çok ve en çabuk büyüyen bölgedir. Ayrıca Miami Beach, her tür ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş mağazaları sayesinde hem tatil hem de alışveriş düşünenler için ideal bir yerdir. Çevrede çok sayıda bisiklet kiralayan dükkanlar bulunmaktadır ve çevreyi gezmek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Little Havana

Florida, Little Havana

Küçük Havana olarak adlandırılan bu bölge şehir merkezinin batısında yer alır ve Küba’nın küçük bir kopyası olma özelliğini taşır. Miami’ye kadar gelmişken görülmesi gereken yerlerden biridir. Bölgede ‘Little Havana Cigar Factory’ isimli puro fabrikalarını gezip Küba purosu alabileceğiniz gibi bölge Küba yemeklerini denemek için de iyi bir fırsattır. Bölgede her yıl mart ayının ortalarına doğru ‘Calle ocho’ festivali düzenlenmektedir.

Coral Gables

Florida, Coral Gables

Ağaçlarla çevrili caddeleri, birbirinden güzel bitkilerin bulunduğu parkları ve fıskiyeli havuzlarıyla adeta Venedik’i anımsatan yerel halkı tarafından ‘Güzel Şehir’ olarak da bilinir. Aynı zamanda bölgede Miami’nin en eski üniversitesi olan University of Miami bulunur. Üniversitenin hemen yanında Lowe Sanat Müzesi (Lowe Art Museum) yerli ve yabancı birçok sanatçının eserlerinin sergilendiği görülmeye değer bir müzedir.

Lowe Art Museum

Lowe, Güney Florida’nın ilk sanat müzesidir. 1952’de Joe ve Emily Lowe isimli iki koleksiyonerin müzeye bağışladığı eserler sayesinde bugün ki konumuna ulaşmıştır. Günümüzde 17.500’den fazla esere ev sahipliği yapan bu müze gücünü Rönesans, Barok akımları ve Asyaya özgü sanat eserlerinden almaktadır. Müzede bir saatlik tur hizmeti verilmektedir.

Venetian Pool

Havuza 3 yaş ve altı çocukların girmesi yasaktır. Biletlerini kapısından temin edebileceğiniz gibi havuz maksimum kapasitesine ulaştığında bilet satışı durmaktadır. Miami’de tatil olan özel günlerde havuz kapalıdır. 13 yaş ve üstü için ücret 12 Dolar iken, 3-13 yaş arası çocuklar için ücret 7 Dolardır. Yenilenme ve tadilat nedeniyle Venetian Pool Kasım 2015 tarihinden 2016 Şubat’a kadar kapalı olacaktır.

Key Biscayne

Florida, Key Biscayne

Key Biscayne, Downtown bölgesinin doğusundadır. Burada, kıyının uzunluğu yaklaşık 56 kilometredir ve 13 kilometrelik bölüm, Atlantik Okyanusuna denk gelir. Miami’nin en güney ucunda Key Biscane’de beyaz kumlu sahillerin yanı sıra bisiklet ve doğa turları yapabileceğiniz Crandon Park ve Bill Baggs Cape Florida State Recreation Park isimli iki büyük park bulunmaktadır. Ayrıca Crandon Park içinde yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken yunus ve katil balinaların şovlarıyla değişik balık türlerini görebileceğiniz Miami Seaquarium bulunmaktadır.

Miami Seaquarium

Miami Seaquarium’da tropikal balıklar arasında su altında yürüyüş yapabilirsiniz. Giriş ücretleri: Yetişkin: 39.95 Dolar / 3-9 yaş arası çocuklar: 29.95 Dolar

Bass Museum

Müze, dünyanın dört bir yanından toplanan Rönesans ve modern sanat eserleri ile doludur. 1963 yılında sanat kolektörü olan John ve Johanna Bass tarafından kurulmuştur ve içerisinde sergilenenlerin sayısı 500’e yakındır.

Holocaust Memorial

Florida, Holocaust Memorial

Holocaust Memorial, Meridian Avenue ve Dada Boulevard bölgesinde bulunan bir soykırım anıtıdır. Anıt 1933-1945 yılları arasında öldürülen altı milyon Yahudi anısına yaptırılmış ve 1990 yılında açılmıştır. Burada, tarihi sergiler, fotoğraflar ve bir kısım anıt heykeli bulunmaktadır.

Everglades National Park

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük subtropikal vahşi hayat alanı olan park her yıl ortalama olarak bir milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyada tüm ağaç çeşitlerinin bulunduğu üç yerden birisidir. Burası küçük adacıklarla dolu ‘timsah turu yapabileceğiniz, oldukça enteresan bir bölge. Türü tükenmekte olan Amerik Timsahı ve Florida panteri gibi hayvan türlerini görebileceğiniz gibi çeşit çeşit vahşi kuş, yılan ve böcek türleri de görmeniz mümkün. Park turu fiyatları 60 dolar civarında değişmektedir.

Florida, Everglades National Park

Bu doğal yaşam parkında airboat adı verilen teknelerle 30-40 dakikalık gezi yapmanız mümkündür. Tur ücretleri yetişkinler için 25 Dolar, 5-11 yaş arasındaki çocuklar için 12 Dolar ve 5 yaşın altındaki çocuklar için ücretsizdir.

Orlando

ABD’nin güney doğusunda, Florida yarımadasında, Florida eyaletinde bulunan Orlando, iki milyonluk bir nüfusa sahiptir. Şehir merkezinde ise nüfus yaklaşık 200,000 civarındadır. Orlando’yu bir turizm destinasyonu olarak incelemek gerekirse, şehir tam anlamıyla bir turistik kompleks ve kocaman bir rekreasyon alanı olarak planlanmış ve bu doğrultuda inşa edilmiştir.

ABD’nin ilk yerleşimlerinden olan Church Street Station’ı Orlando’nun merkezinde görmek mümkündür. Şehir merkezine bakıldığında iş merkezlerinin bulunduğu büyük bir merkezi andırsa da Orlando’yu önemli bir turizm merkezi yapan asıl nokta şehrin etrafına dağılmış olan Walt Disney World ve Universal Studios gibi tema parklardır. Bu tema parklar, şehri tam anlamıyla bir eğlence merkezine dönüştürmüştür.

Mart, nisan, mayıs ve kasım ayları Orlando için ziyarete uygun dönemlerdir. Eğer Orlando’nun tema parklarını ziyaret edecekseniz yoğun dönemlere denk gelmemenizi öneririz. Özellikle resmi tatillerde, tema parklarda aşırı bir yoğunluk olmaktadır.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında şehirde bunaltıcı bir sıcak hava hakim olduğundan, yaz dönemi ziyaret için uygun değildir.

Orlando’da gezilecek yerlerin neredeyse tamamı tema parklardan oluşmaktadır. Bölge 1970’lerin başından itibaren bir turizm merkezi olarak planlanmış ve bu fikrin temelini de detaylarını vereceğimiz tema parklar oluşturmuştur. Bu parkların en çok ziyaret edileni ve merak edileni ise Walt Disney World‘dur. Tema parklardan oluşan şehir yapmış, yılda 50 milyona yakın turist çekmektedir.

Walt Disney World

Walt Disney World, Orlando ile bütünleşen eğlence merkezlerinden bir tanesidir. 1971 yılından bu yana ziyarete açık olan park yaklaşık 122 km’lik bir alana yayılmıştır. Orlando’nun merkezine yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Bu alan içerisinde 4 adet Disney temalı park barındırır.

Magic Kingdom

Florida, Magic Kingdom

Walt Disney World’un en büyük parkıdır. Cindrella’nın şatosundan akla gelecek tüm Disney karakterleri ile çevrili park, Walt Disney World’un ilk kurulan ve en çok ziyaretçi alan parkıdır. 15 hektarlık bir alana yayılmış olan Magic World, 7 ayrı bölümden oluşmaktadır. Parka gittiğinizde yapmanız gereken ilk iş, detaylı bir şekilde etrafı gösteren bir park haritası edinmek olmalıdır. Giriş sırasında yeme-ime kuponlarıyla beraber satın aldığınız bardaklar sayesinde, belirli noktalarda bulunan içeceklerden tekrar ücret ödemeden alabilirsiniz. Aldığınız bu yeme-içme kuponları sayesinde, gün boyu yiyecek içecek ihtiyacınız hızlı ve ekonomik bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Epcot

Florida, Epcot

Epcot, geleceğin dünyasını bugünden çocuklara göstermek amacıyla yapılmış bir parktır. Yapım aşamasındayken NASA’dan yetkililere danışılarak “geleceğin dünyası” fikri üzerine inşa edilmiştir. İçerisinde 17 ülkenin ayrı ayrı tanıtıldığı bir bölüm de bulunmaktadır. Epcot’u bir sergi yada mini bir dünya turu olarak düşünebilirsiniz. Epcot’da, bu 17 ülkenin yemeklerini ve kültürlerini görebilmek de mümkündür. SOARIN adı verilen yamaç paraşütüne binerek, yaklaşık 15 metre yükseklikten dünya şehirlerini görebilirsiniz.

Disney’s Hollywood Studios

Florida, Disney’s Hollywood Studios

Disney’s World Studios genel olarak çocuklara hitap eden bir parktır. İçerisinde geçmişten günümüze Disney tarafından yapılan yapımlara ait aktiviteler bulunmaktadır.

Disney’s Animal Kingdom

Adından da anlaşılacağı gibi Animal Kingdom’ın konsepti hayvanlardan oluşmaktadır. Park içerisinde bulunan Expedition Everest’de bulunan roller coasterı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yine Expedition Everest’in yanında kurulu olan tiyatrodaki Bird Show’u da mutlaka izlemelisiniz. Park içerisinde bulunana safari turu ise vahşi hayvanlar için yaratılan doğal ortam içerisinde bu hayvanları görme fırsatı vermektedir. Aracı kullanan şöförler aynı zamanda rehberiniz olmaktadır. Yol boyunca göreceğiniz hayvanlar ise tamamen sizin şansınıza kalmış durumdadır.

Florida, Disney’s Animal Kingdom

Tema parklarda kalabalıktan sakınmak için pass bilet sistemini kullanmanızda fayda vardır aksi taktide her bir alan için yaklaşık iki saatlik kuyruklarda beklemeniz olasıdır.

Kennedy Space Center

Florida, Kennedy Space Center

Şehir merkezine yaklaşık bir saat mesafede olan bir kısmı ziyarete açık gerçek bir uzay üssüdür. Yılda yaklaşık iki milyon turistin ziyaret ettiği park için biletinizi kapıdan alabileceğiniz gibi daha önceden internetten de alabilirsiniz. Bu uzay üssü, 1968’den beri NASA’nın tüm uzay uçuşlarında kullanılmıştır. 1969’da Ay’a insan gönderen ilk uzay aracı Apollo 11′de buradan gönderilmiştir.

Sarasota

Sarasota, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin güneybatı kıyısında konumlanan bir şehirdir.

Sarasota, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin güneybatı kıyısında konumlanan bir şehirdir. Florida eyaletinin önemli kültürel merkezlerinden biri olan kent, plajları, müzeleri ve Sarasota Mimarlık Okulu ile bilinir. Sarasota plajları dünyanın en iyi beyaz kumuna sahip plajları seçilmiştir.

Sarasota kenti anakara üzerindeki şehir merkezi (Downtown) ve “key” olarak adlandırılan anakaraya bağlı adalardan (Siesta Key, Longboat Key, Lido Key, St. Armands Key, Otter Key, Coon Key, Bird Key) oluşur. Tarih öncesi çağlardan beri yaşamın bulunduğu Sarasota kenti, İspanyollar tarafından 18. yüzyılın başlarında keşfedilmiştir. İlk olarak İspanyolların hakimiyeti altında olan kent daha sonra İngilizlerin hakimiyeti altına girmiş, ve sonra yeniden İspanyollar şehri ele geçirmiştir. Sarasota, Florida’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaleti olmasıyla A.B.D sınırlarına dâhil olmuştur.

Sarasota kentinde subtropikal iklim yaşanır. Yaz aylarında hava oldukça sıcak, kış ayları ise ılıktır. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklindedir ve en fazla yağış haziran – eylül aylarında görülür. Kışın ortalama sıcaklık 15 derece, yazın 28 – 30 derece civarındadır. İklim koşullarına bağlı olarak Sarasota yılın her dönemi ziyaret edilebilir.

Yemyeşil bahçe ve parkları, müzeleri, göz alıcı bembeyaz kumlu sahilleriyle Sarasota, Amerika Birleşik Devletleri’nin kendine özgü kentlerden biridir.

Sarasota Jungle Gardens

Sarasota Jungle Gardens, kentin en popüler turist destinasyonlarından biridir. 1936 yılında açılan bahçe, sayısız ağaç, bitki türlerine ve çeşitli gösterilere ev sahipliği yapar. Dünyanın en nadir görülen bitkilerini, devasa ağaçları içinde barındıran Sarasota Jungle Gardens, bir klasik haline gelmiş “Punch and Judy” adlı kukla gösterisiyle de Sarasota’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında gelir.

Florida, Sarasota Jungle Gardens

John and Mable Ringling Museum of Art

John ve Mable Ringling Sanat Müzesi, Ekim 1931’de John ve Mable Ringling tarafından açılmıştır. 2000 yılında Florida Eyalet Üniversitesi müzenin yönetimini üstlenmiştir. Koleksiyonundaki başyapıtlarını korumak için John Ringling’in inşa ettiği müze binası, bugün Rubens, van Dyck, Velàzquez, Titian, Tintoretto, Veronese, El Greco, Gainsborough gibi büyük sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Florida, John and Mable Ringling Museum of Art

Circus Museum

Circus Museum, “The Ringling Estate” olarak da bilinen John ve Mable Ringling Sanat Müzesi’nin de yer aldığı yapıda konumlanır. 1948 yılında açılan müze, Amerika’daki sirk kültürünün zengin tarihini gözler önüne seren ilk müzedir. Circus Museum koleksiyonunda sirk vagonları, el ilanları, posterler, afişler, sirk kayıtları, sirk gardropları, sahne kıyafetleri ve sirk ekipmanları sergilenir.

Cà d’Zan

Cà d’Zan, sirk patronu ve sanat eseri koleksiyoneri John Ringling tarafından kışlık saray olarak inşa ettirilen yapıdır. Rönesans mimari tarzındaki yapı “John’un Evi” olarak da bilinir. İtalyan mimarisinin ihtişamlı ve romantik yansımalarının görüldüğü Cà d’Zan, sanat eserleri ve lüks mobilyalarla donatılmış 56 odadan oluşur.

Florida, Cà d’Zan

Siesta Key Beach

Siesta Key Rom İmalathanesi, Sarasota’nın kuzey bölgesinde konumlanır. Rom damıtımı turistik ziyaretlere açıktır. Şirketin websitesinden online olarak yada telefon ile turlara kayıt olabilirsiniz. Damıtım merkezinde hediye dükkanı ve tadım odası da bulunmaktadır. Siesta Key, sadece Florida’nın yerel şeker kamışlarından üretim yaptığı için ödüle layık görülmüştür.

Historic Asolo Theater

Historic Asolo Theater; John and Mable Ringling Museum of Art, Circus Museum ve Cà d’Zan’ın da bulunduğu Ringling Estate’de konumlanır. 18. yüzyıl mimarisiyle Historic Asolo Theater başlı başına bir sanat eseridir. Florida eyaletinin en büyük tiyatrosu olan Historic Asolo Theater, tiyatro, dans, film, müzik ve konferanslar dahil olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Sarasota Classic Car Museum

5.600 metrekarelik bir alana yayılan Sarasota Klasik Arabalar Müzesi koleksiyonu, içinde 100’den fazla klasik ve eski tarz arabayı barındırır. Paha biçilemez arabaların yer aldığı koleksiyonda ünlü kişilerin kullandıkları araçlar da sergilenir. Müze ayrıca Alfa Romeo, Ferrari ve Rivolta marka arabaların bulunduğu özel bir İtalyan araba koleksiyonuna sahiptir.

Florida, Sarasota Classic Car Museum

Marie Selby Botanical Gardens

2.8 hektarlık geniş bir alanda konumlanan Marie Selby Botanik Bahçeleri, içinde barındırdığı ekosistemlerle görülmeye değerdir. Dünyanın en büyük ananasgiller koleksiyonuna ev sahipliği yapan botanik bahçe, bitki, ordike, hint inciri, bambu, meşe ağacı, palmiye, mangrov ve yabani çiçekler gibi 6.000 farklı türden 20.000 çeşitli bitkiyi içinde barındırır.

Yorumda Bulun