Malawi Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Malavi, kendisini tekrar eski ihtişamına kavuşturulan parkları, tekrar ülke topraklarına merhaba diyen aslanları, birinci sınıf safari konaklama imkanları ve harika tur operatörleriyle tekrar yükselişe geçen bir doğal güzellik diyarı. Başkenti Lilongwe olan ve resmi dili İngilizce olan Malavi’nin nüfusu 17.3 milyon.

Malavi tarih boyunca en efsane safari destinasyonlarının arasında uzun süre hafife alındı ancak 2012 yılında “Majete Wildlife Reserve” yeni bir program başlatarak ülkenin vahşi yaşam kaynaklarını eski haline getirmek için büyük çaba gösterdi. Ülke yeniden gezi editörleri tarafından Afrika’nın en önemli safari ve turizm ülkeleri arasında gösterilmeye başlandı.

Ülkenin coğrafi görüntüsünde yukarıdan aşağıya uzayan “Great Rift Vadisi” yani Malavi Gölü renkli balık nüfusu ve berrak suyuyla ister dalgıçlar, ister su kayağı meraklıları ya da gölde bulunan terkedilmiş adacıkta rahatlamak için olsun buraya gelen turistlere unutulmaz deneyimler yaşatıyor.

Malavi’nin güneyinde dramatik tepeleriyle Mulanje Dağı ve Zomba Platosu bulunuyor. İkisi de yürüyüş yapmayı sevenlerin hayali. Birazda kuzeye doğru gitmeye karar verirseniz Nyika Platosu’nun güzelliğiyle karşılaşırsınız. Bu uçsuz bucaksız yemyeşil çimenlik yer size İskoçya’yı anımsatabilir. Kısacası Malavi’de herkese göre bir şey var.

Malavi’nin tacındaki zümrüt hiç şüphesiz ki bir iç deniz olan Malavi Gölü. Uzun altın rengi sahilleriyle ve büyüklüğüyle tatilcilere tam bir su altı cenneti sunuyor. Burada yüzerken Afrika’ya özgü rengarenk çiklet balıkları size eşlik edecek. Burada konaklamak için üç isim öne çıkıyor. “Chinteche Strip”, “Nkhata bay” ve “Cape Maclear”. Bu birbirinden güzel oteller size su kayağı ya da rüzgar sörfü yapmak için gereken ekipmanı, eğitmenleri ve her türlü imkanı sunacaklardır.

Güney Malavi’nin derinliklerinde ülkenin en heyecan verici tabiatı koruma alanı bulunuyor. Burada gerçekleştirilmekte olan koruma, yeniden üreme ve geliştirme programları sayesinde 2012’den bu yana leoparlar, bufalolar, filler, aslanlar ve gergedanlar artık burada mutlu yuvalarında yaşamlarını sürdürüyorlar. Burada huzurlu ve konforlu Mkulumadzi’de konaklayabilir ve vahşi yaşamı mümkün olan en yakın mesafeden gözlemleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Malavi Gölü’nün mavi sularında bulunan Mumbo Adası’na kürek çekerek ulaşabilirsiniz. Bu gizemli çöl adası sık ormanlık doğa örtüsüyle turkuaz rengi suyun üzerinde adeta bir mücevher gibi parıldıyor. Ancak burada konaklamak insanlardan daha çok yüzen kertenkelelere ve balıkçıl kartallara daha uygun.

Harika bir manzaraya şahit olmak istiyorsanız Mulanje Dağı tam size göre. Dağ 3000 metre uzunluğunda ve her yeri yemyeşil vadilerle çevrili. Yüksek yamaçlardan aşağıya akarak muhteşem şelalelerin oluşması da bu manzaraya ayrı bir çekicilik katıyor. Yerel halk buraya “Gökyüzündeki Ada” lakabını takmış. Sisli günlerde dağın en yüksek tepeleri adeta gökyüzüne değiyormuş gibi görünüyor.

Liwonde Ulusal Parkı’nda bulunan Shire nehrinde timsahları ve hipopotamları görmeniz ya da fillere yakından bakabilmeniz mümkün. Bu koruma alanı diğerlerine kıyasla daha küçük boyutlara sahip ve kurak bir savanlık üzerine kurulu. Burada ister yürüyerek isterseniz de arabayla keşif yapabilirsiniz.

Rüya gibi kumsallara kaçmak, Malavi’nin en iyi butik otelinde kalmak, geleneksel köyleri keşfetmek ve muhteşem bir katedral görmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Likoma Adası. Mozambik yakınlarında bulunan turkuaz rengi suları ve bembeyaz kumlarıyla bu ada kesinlikle görülmeye değer. Yaklaşık 6000 insan burayı yuvası yapmış durumda ve Malavi’nin geri kalanından izole bir şekilde yaşayarak kültürlerini koruma altında tutuyorlar. Buraya gitmek için gireceğiniz zahmete kesinlikle değecek.

Nkhata Koyu balıkçı tekneleri, küçük marketleri ve konuk evleriyle Malavi Gölü’ne yukarıdan bakan harika konuma sahip bir yer. Burada keyfini çıkarabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Balıkçıl kartalları beslemek, şnorkelle suyun keyfini çıkarmak, tüplü dalış yapmak, su kayağı ve orman yürüyüşleri bunlardan sadece birkaçı. Nkhata Koyu’nun güneyinde bulunan Chikale Sahili yüzmek ve kumların üzerinde dinlenmek için oldukça popüler bir yer.

Deniz seviyesinden 2500 metre yüksekte bulunan Nyika Ulusal Parkı size Afrika’da olduğunuzu hissettirecek en doğru yerlerden biri. Antiloplar, zebralar filler ve 400’ü aşkın türde kuş sizi bu parkta bekliyor olacak. Yağmurlu sezonun ardından burada ortaya çıkan vahşi çiçekler insanı büyülüyor. Burada arabayla keşfe çıkabilir, dağ bisikletine ya da ata binebilir ve etrafın tadını çıkarabilirsiniz.

Çoğu Malavililerin favori yiyeceği oldukça doyurucu olan “Nshima”. Elle yenen bu yemeğin yanında mutlaka fasulye ya da sebze oluyor. Malavi’de yapılan balık yemekleri oldukça güzel. Bu yemekler çoğunlukla gölde yaşayan balıklardan yapılıyor. Malavi’de bira oldukça popüler bir içecek. Ülkenin yerel birasının adı ise “Kuche Kuche”.

Mayıs ve kasım ayları arası kuru döneme denk geliyor ve Malavi’ye yolculuk planlamak için en iyi zaman. Mayıs ve temmuz aylarında ulusal parklar vahşi çiçeklerin güzelliğiyle büyülüyor. Ekim ve kasım ayları vahşi yaşam gözlemciliğinin en çok yapıldığı zaman olmasına rağmen hava sıcaklığı rahatsız edebilecek kadar sıcak olabiliyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olup güvenlik açısından da sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle pek tercih edilmese de gezilip görülecek birçok yeri bulunmaktadır. Bana sorarsanız buraya gelip farklı bir kültürle tanışıp hayatınıza renk katmalısınız

Nkhata Bay

Afrika ülkesi Malavi’de yer alan Nkhata Bay, önemli turistik bir şehirdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Ülkenin en popüler turizm bölgesi olarak da bilinmektedir. Bizim için Bodrum ve Çeşme ne ise Malavi içinde Nkhata Bay odur.  Ülkedeki en güzel kumsal ve manzaralara sahip bölgesidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Zaten ülkeye gelen biri mutlaka bu bölgeye uğramaktadır.

Malawi, Nkhata Bay

Livingstonia

Malavi’nin kuzey kesiminde Kuzey Bölgesi içerisinde yer alan Livingstonia, önemli şehirlerden biridir. Burada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse gelip insanlarla muhabbet edip kültürlerini tanıyabilirsiniz.

Malawi, Livingstonia

Lilongwe

Afrika ülkesi Malavi’nin başkenti ve yaklaşık 900 bin nüfusuyla en büyük şehri olan Lilongwe, gezilip görülmeye değer bir bir yerdir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Ülkeye geldiğinizde ilk olarak buraya geliyorsunuz. Öncellikle şehir merkezinde yer alan yapıları gezin. Daha sonra şehir dışında olan bölgeleri ziyaret edebilirsiniz. Lilongwe’siz bir Malawi gezisi düşünülemez.

Malawi, Lilongwe

Nyika Milli Parkı, Nyika’nın Çayırlarında Yuvarlanmak Oldukça sıradışı olan Milli Park, Kuzey Malavi’deki Nyika Platosu’nda. Yeşil tepelerde yuvarlanırken, bir anda buranın, Amerika’nın ortabatısında veya buna benzer bir yerde olup olmadığını düşünebilirsiniz. Ayrıca zebra sürülerinin önünden hızlıca geçtiğini gördükten sonra, kendinize, dünyanın ne kadar farklı bir yerinde olduğunu hatırlatacaksınız. 3.200 kilometrekare boyutunda bir alana kurulu olan Nyika, Malavi’de kendi türündeki en büyük parktır ve neredeyse bütün platoyu aynı isimle kaplamakta. Son yıllarda aslanların buraya alınacağı iddiaları dolaşıyorken, zebraların yanında leoparlar, antiloplar, filler ve sırtlanların bir görüntüsünü yakalamak için en iyi alan. Parka erişim ise, arka yamaçtaki uzun ve oldukça çamurlu bir yoldan yapılıyor. Engebesiz bir araziye sahip olan Nyika, dağ bisikletçiliği, uzun engebe yürüyüşleri ve 4×4 araba kullanımı için oldukça uygun. Yüksek seviyedeki rakımı yüzünden burada hava sıcaklıkları düşük. Özellikle Mayıs ayından Ağustos ayına kadar olan periyotta, geceleri oldukça soğuk olabiliyor.

Yorumda Bulun