Orta Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Yaklaşık 5 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan Orta Afrika Cumhuriyeti, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan Orta Afrika Cumhuriyeti; cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Orta Afrika Cumhuriyeti 14 eyalet, 2 ekonomik bölge ve 1 genel bölgeden oluşmaktadır. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui şehridir. Ubangi nehrinin kıyısında yer alan Bangui şehri ülkenin en kalabalık şehridir. Ülkenin en önemli şehirleri ise şöyledir;  Bangui, Bouar, Berberati, Bambari.

Orta Afrika Cumhuriyeti; 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuş bir Afrika ülkesidir. Suç oranı yüksek olan ülkelerden biridir.Bangui; ülkenin en büyük şehri ve başkentidir. Ubangi nehrinin kıyısına kurulmuştur.Sango ve Fransızca olmak üzere iki adet resmi dil vardır.Para birimi olarak CFA frangı kullanılmaktadır.Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Orta Afrika Cumhuriyeti vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne vize almış olmanız gerekmektedir.

Afrika’nın orta kısmında yer alan, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Batısında Kamerun, doğusunda Sudan, güneyinde Kongo cumhuriyeti ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeyinde Çad ile komşudur.Tropikal iklim hüküm sürmektedir. Mart-ekim arasında yağışlı, geri kalan dönemlerde kurak mevsim olmak üzere iki adet mevsim yaşanmaktadır. En kurak aylar ocak ve Şubat’tır. Haziran-Ekim arası en yağışlı dönemdir.Seyahat etmek için en uygun dönem Aralık, Mart ve Nisan aylarıdır.

Kendine özgü yemek kültürü çok gelişmemiştir. En popüler yemeği, bamya ve hurma yağı kullanılarak yapılan bir tavuk yemeği olan Muamba de Galinha’dır.

Bangui

Tropikal iklime sahip olan Bangui’de iki ana mevsim yaşanmaktadır. Mayıs’tan Ekim’e kadar yağışlı sezon yaşanırken, Kasım’dan Nisan’a kadar kuru sezon yaşanmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. En fazla yağış Haziran ve Ekim aylarında görülmektedir. Bu dönemlerde nehirlerde taşma ve sel baskınları görülebilmektedir. En kuru sezon ise Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu dönemde ortalama sıcaklık 34-35 derecelere çıkar. Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasım mevsim geçiş dönemlerinde düzensiz ve beklenmedik yağışlar görülebilmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bangui

Uzun süre başka ülkelere bağlı olarak ayakta kalmış olan ülkede doğal kaynakların da az olması nedeniyle, kendine özgü yerel mutfağı oldukça zayıftır. En meşhur yemeği olan “Muamba de Galinha” bamya ve hurma yağı kullanılarak yapılan bir tavuk yemeğidir. Şehirde özellikle Fransız, İtalyan, Çin ve Lübnan restoranları ön plana çıkmaktadır. Yabancılara ait restoranlarda yemek yemek, ülke standartlarına göre çok pahalıdır. Buralarda yemekler tabak başına 10-20 dolar arasında değişir. Bangui’de çok sayıda Fransız fırını vardır. Ucuz gıda yerel pazarlardan ve sokak satıcılarından satın alınabilir. Ancak süpermarketlerde gıda ürünleri yerel halkın yaşam standartlarına göre çok pahalıdır. Süpermarketlerde ağırlıklı olarak Fransa’dan ithal edilen ürünler satılmaktadır. Sokak satıcılarından meyve sebze tarzı şeyler alıırsanız, önce mutlaka temiz su ile yıkamalısınız. Yerel biraları olan 33, Mocaf ve Crystal’ı deneyebilirsiniz. Mocaf aralarında en popüler olanıdır ve
genelde 65cl’lik büyük şişelerde sunulmaktadır.

  • Musée de Boganda
  • K-Cinq
  • Marché Central
  • Place de la République
  • Dzanga-Sangha National Park
  • M’Baïki Ormanı
  • Ubangi Nehri
  • Bokassa’ya adanmış zafer takı
  • Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Merkez Borsası

Gezilecek yerler arasında sayılır. Şehirde bulunan ulusal açık hava parkını gezerek hoşça vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çevre köylere yapılan gezilerle çok sayıda kabileyi tanıyarak geleneklerini öğrenebilirsiniz. Kent merkezi nehir kıyısına oldukça yakın yerdedir, akşam üzeri Ubangi Nehri‘nde gün batımını izleyebilirsiniz. Şehir merkezinde Bokassa‘ya adanmış büyük zafer takını, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü ve Merkez Borsa’sını görebilirsiniz.

Yorumda Bulun