Gine-Bissau Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Batı Afrika’da Atlas Okyanusu kıyısında yer alan  Gine-Bissau’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Umarım bu bilgiler ışığında merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulacaksınız.

Gine Bissau Ülkesi dünyanın en yoksul Afrika ülkesinden biridir. 9 bölgeden oluşan Gine Bissau Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Gine Bissau ülkesinin başkenti Bissau şehridir.

Gine Bissau ya da resmî adı ile Gine Bissau Cumhuriyeti, yaklaşık 1,8 milyon nüfusuyla Batı Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Senegal ve Gine ülkenin sınırı komşusu olup ayrıca ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Burası dünyanın en fakir ülkelerinden biri olup halkın ekonomisi çiftçilik ve balıkçılığa dayanır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur.

Gabu

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Gabu, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle şehrin bakir doğası ve zengin tarihiyle yıl boyunca birçok ziyaretçi buraya gelmektedir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Cacheu

Gine-Bissau, Cacheu

Ülkenin kuzeybatısındaki Cacheu Nehri üzerinde yer alan Cacheu, gezilip görülmeye değer tarihi bir kenttir. Burada yaklaşık 10 bin kişi yaşamaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse özellikle Cacheu Kalesini ziyaret edin. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Orango

Gine-Bissau sahilinde 60 kilometre uzaklıkta yer alan Orango, 122,7 km karelik alanıyla ülkenin en büyük adalarından biridir. Adanın uzunluğu ve genişliği 22,5 km’dir. Burada kabile halinde topluluklar yaşamaktadır. Buraya gelip bu kabilelerin ilginç geleneklerini görebilirsiniz. Ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Fakat güvenlik gerekçesiyle rehber eşliğinde giderseniz daha iyi olur.

Bubaque

Gine-Bissau, Bubaque

Bijagós adalarından biri olan Bubaque, vahşi yaşamı ile bilinen bir ada aynı zamanda bir kentin adıdır. Burada yaklaşık 9 bin kişi yaşamaktadır. 75 km²’lik alan kaplayan bu ada, 13,6 km uzunluğunda ve 8 km genişliğindedir. Buraya başkentten feribotla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya gelip yerel halkın yaşam tarzını ve burada bulunan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Bissau

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bissau’da yer alan Amura Kalesi, 1969 yıllında Portekizli güçler tarafında inşa edilmiştir. Daha sonra zarar gören kale 1753 yıllında tekrar inşa edilmiştir. 1970’lerde restore edilen kale günümüzde sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Yolunuz buraya düşürse ziyaret etmeniz gereken ilk yapılardan biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca kale içinde anıt mezarda bulunmaktadır.

Bissau Velho, Eski Portekiz Sömürge Merkezi olup günümüzde çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Özellikle burada bulunan Duvarı pembe çiçeklerle boyanmış hapishaneyi ziyaret edin. Bunun dışında yine birçok tarihi yapı ve savaş döneminde birçok kalan izleri burada görebilirsiniz.

Gine-Bissau, Bissau

Bissau Limanı veya diğer adıyla Porto Pidjiguiti, Geba Nehri üzerinde bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan katedralin kulesinde ışık burayı aydınlatmaktadır. Burası ayrıca tarihi bir hikayesi de bulunmaktadır. Şehrin ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Liman çevresinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Lagoas Cufada Tabiat Parkı, 1 Aralık 2000 tarihinde kurulan bir tabiat parkıdır. 890 km² alanıyla ülkede ilk korunan bölge olmuştur. Parkta başta şempanze olmak üzere Su aygırı, Waterbuck, Roan antilopu, Afrika mandası, Leopard, Hyenas ve Afrika cüce timsahı bulunur. Buraya gelip hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Bissau Ulusal Etnografya Müzesi, Ülkenin iki büyük müzesinden bir olup yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Müzede birçok tarihi eser ve etnografik eser sergilenmektedir. Ayrıca müzede 1998 yıllından berri 14.000 ciltlik bir kütüphanesi bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Poilão

Gine-Bissau, Poilão

Poilão adasında yer alan João Vieira ve Poilão Marine Milli Parkı, 1 Ağustos 2000 tarihinde kurulmuş bir parktır. 495.00 km²’lik alanıyla bölgenin en büyük parklarından biridir. Burada başta deniz kaplumbağaları olmak üzere birçok su hayvanı bulunur. Yolunuz düşerse böyle harika bir parkı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca parkın manzarası oldukça nefes kesici olup yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Yorumda Bulun