Nikaragua Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

129.495 kilometrekarelik yüzölçümüyle Nikaragua, Orta Amerika’nın en büyük ülkesidir. Kuzeyinde Honduras, güneyinde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir.

Yönetimsel açıdan 15 bölgeye ayrılan ülkenin başkenti, nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Ülke nüfusu 6.167.237 kişidir ve çoğunluğu, resmi dil olan İspanyolca dilini konuşmaktadır. Nikaragua’da din özgürlüğü vardır. Bu yüzden resmi bir dinleri yoktur. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Katolik’tir. Ancak 90’ların başından bu yana Protestanların ve Mormonların sayısında artış görülmektedir.

Orta Amerika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nikaragua’nın ekonomisi, her ne kadar geçmişteki iç savaşlardan fazlasıyla etkilenmiş olsa da, halen tarıma dayanır. İhracat anlamında kahve, dana eti, karides, ıstakoz, peynir, şeker kamışı, altın ve yerfıstığı üretilmektedir. Ham petrol, ilaç, petrol ürünleri ve elektrikli aletleri ithal ederler.

Nikaragua

Nikaragua kültürünü yakından tanımak için ülkeye büyük festivallerin düzenlendiği Ocak, Ağustos ya da Ekim ayında gidilebilir. Ancak tropikal iklime sahip olan Nikaragua’ya gitmek için en uygun zaman yağışın azaldığı Kasım-Nisan ayları arasıdır.

Nikaragua yönetimsel açıdan 15 bölge ve 2 bağımsız bölgeye ayrılmıştır. Başkenti, ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı Managua’dır. Diğer önemli şehirleri şöyledir: Matagalpa, Leon, Masaya, Tipitapa,  Chinandega, Jinotega, Esteli, Granada.

Managua

Uzak durun bildiğiniz gibi eğer bir yeri sevmezsek sözümüzü sakınmadan söylüyoruz. Sözü edilen Managua, Nikaragua’nın başkenti(nüfus 2.2 milyon). Eğer siz bizim ne dediğimizi anlarsanız, “korkunç fakat….harika” sözünün kullanılması gerektiğini düşünmüyoruz Aslında bu şehir hakkında olumlu konuşan pek kimseyi bulamazsınız.

Xolotlán Gölü’nün kıyısındaki Managua’nın, turistler için güvenli olmadığı bilinmekte. Burada gasp ya da daha kötü olaylar rapor ediliyor.. Eğer bu mahallelerden uzak durursanız risk düşük, ama seyahatteyken, “kim gidilmeyecek yerler listesi’ne bakmak ister ki?” Hadi bunu yapmayı umursamıyoruz diyelim. Sonrasında burada yapılacak veya görülecek korkunç bir şey kalmıyor.

Nikaragua, Managua

Şehrin önceki yerleşim merkezinde eski ve yeni katedral, Devrim Meydanı’nda ise Milli Kültür Sarayı yer alır. Bekleyin biraz, burada Puerto Salvador Allende iskelesinde daha parlak bir yer var. Gölün hemen sağında birçok restoran bulunuyor. Evet, bu nokta hiç de kötü değil. Henüz arkamıza dönüp bakmadık bile! Ama sakın bu kirlenmiş gölde yüzmeyi düşünmeyin. Tabii ki sözlerimize alışveriş merkezleri, birçok bar ve gece kulübü bulabileceğinizi de ekleyerek bitirebiliriz. Fakat Managua, muhtemelen sizin en zorlu yolculuğunuz olacak. Bu olumsuzluk için üzgünüz, ancak bazı şeylerin olduğu gibi söylenmeye ihtiyacı var.

Not: Managua, uluslararası havayoluyla yapılacak Nikaragua seyahatleri için, iyi bir giriş noktası.

Yorumda Bulun