Libya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Libya Kuzey Afrika’nın Mağrip bölgesinde yer alan bir ülkedir. Libya doğuda Mısır, kuzeyde Akdeniz, güneydoğuda Sudan, güneyde Çad ve Nijer, batıda Cezayir ve Tunus ile komşudur.

Afrika’nın 4. büyük ülkesi olan Libya dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Ayrıca Libya dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip onuncu ülkesidir. Libya üniter geçici parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Libya doğuda Sirenayka, kuzeybatıda Trablus, güneybatıda Fezzan olmak üzere üç bölgeden ve 22 ilden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Trablus şehridir.

Libya ülkesinin resmi dilleri Berberice ve Arapçadır. Ülkede az da olsa İtalyanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Libya dinarıdır. Libya ülke halkının yüzde 97’sini Müslümanlar oluşturmaktadır. Libya ülkesinin kuzeyinde Akdeniz iklimi, merkezinde ise kuraklık yapan çöl iklimine sahip olmasından dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem kış aylarıdır. Libya ülkesi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istememektedir. Libya ülkesine İstanbul’dan direk uçuşlar bulunmaktadır.

Libya, Kuzey Afrika’nın Mağrip bölgesinde yer alan bir ülkedir. Libya üniter geçici parlamenter cumhuriyet ile yönetilmektedir. Libya doğuda Sirenayka, kuzeybatıda Trablus, güneybatıda Fezzan olmak üzere üç bölgeden ve 22 ilden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Trablus şehridir.

Ülkede tarihi, turistik ve kültürel açıdan çok sayıda yapı bulunmaktadır. Bu topraklarda başta Osmanlı, Yunan ve Roma olmak üzere birçok medeniyetin izi taşımaktadır.

Kirene

Günümüzde Shattah Libya sınırları içinde yer alan Kirene, Bölgedeki en eski ve en önemli 5 Yunan şehrinden biridir. M.Ö 630 yıllında yeşil bir vadi üzerinde kurulmuştur.  M.Ö 74 yılında bir Roma kenti haline gelmiştir. Uzun yıllar farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapan bu şehir günümüzde harabe bir şehir haline gelmiştir. Yapılan kazılar sonucunda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Buraya yolunuz düşerse açık hava müzesini andıran bu kenti mutlaka ziyaret edin.

Bingazi

Libya, Bingazi

Akdeniz sahilinde yer alan Bingazi, yaklaşık 650 bin nüfusuyla Libya’nın 2. büyük kentidir. Uzun yıllar Osmanlı idaresinde kalan bu kent, tarihte önemli bir yere sahiptir. Fakat 2. Dünya Savaşında şehir çok zarar görmüştür. Tarihi yapılar harap edilmiştir. Fakat savaştan sonra kısa bir sürede kendini toparlayıp modern bir görünüme kavuşmuştur. Burada birçok göl, park, bahçe ve tarihi yapı bulunur. Özellikle 5 tane önemli Yunan Antik Kenti burada bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp turistik yapıları gezin derim.

Misrata

Libya’nın kuzeybatısında yer alan Misrata, yaklaşık 360 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Aynı zamanda önemli bir liman kentidir. Bunun dışında ülkenin ticaret başkenti olarak da bilinmektedir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Misrata Parkı, Misrata Ana Camii, Koztik Kulesi ve Araar Kumsalı gibi turistik yapılarını mutlaka gezip görün.

Libya, Mistira

Trablus

Trablus’un eski şehrin ortasında yer alan Gürcü Cami, 1795-1832 yılları arasında Karamanlı Yusuf Paşa’nın emriyle Gürcü asıllı tüccar Mustafa Bey tarafından inşa edilen bir Osmanlı camisidir. Günümüzde Caminin sağ tarafında Mustafa bey ve ailesinin mezarı bulunmaktadır. Cami mimari olarak dikkat çekicidir. Özellikle minaresi oldukça dikkat çekmektedir. Ülkenin önemli turistik noktalarından biridir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Leptis Magna, Romalılara ait önemli bir antik kenttir. Burada birçok tarihi kalıntı bulunur. Günümüzde her ne kadar harap bir hal almış olsa bile gezilip görülmeye değer bir noktadır. Yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Bu kentin geçmişi MÖ 1000’li yıllara dayanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Murzuk Kalesi, Osmanlı dönemine ait tarihi bir kaledir. Bu kale tarihte önemli olaylara şahitlik etmiştir. Bölgenin savunma amacıyla inşa edilen bu kale yapımında kil kullanılmıştır. Kale duvarlarında Müslümanlara ait birçok iz görülür. Müslüman Türklerin bölgedeki en önemli eseridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin.

Libya, Trablus

Şehitler Meydanı, ülkenin en popüler meydanı olarak bilinmektedir. Tarihin çeşitli dönemlerinde Yeşil Meydan, Bağımsızlık Meydanı ve İtalyan Meydanı gibi isimler almıştır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun dışında cafe, restoran, otel ve alışveriş merkezi yine bu meydan üzerinde bulunmaktadır. Kısacası şehrin kalbi bu meydan üzerinde atılmaktadır. Gezinize ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz.

Kızıl Kale Müzesi veya diğer adıyla Assaraya Al Hamra Müzesi, 1919 yıllında bir kalenin restore edilmesiyle müze olarak hizmette açılmıştır. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin Ulusal müzesi olarak bilinmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu müzede bulacaksınız. Bugünkü isimini ise 1988 yıllında almıştır. Daha önce çok farklı isimlerle bilinmekteydi. Şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Trablus’un El Cazair Meydanı’nda yer alan Trablus Camii veya Trablus Katedrali, 1870 yıllında inşa edilen Roma Katolik kilisesidir. Ülkenin eski devrik lideri Muammer Kaddafi tarafında 1999-2000 yılları arasında restore edilip camiye çevrilmiştir. Bunu yaparken yapının mimari yapısını değiştirmemiştir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin. Günümüzde önemli bir dini yapı konumundadır.

Acacus Dağları

Libya’nın çöllerle kapı olan bölümünde yer alan Acacus Dağları, bir sıradağ topluluğudur. Ülke için önemli bir yer edinen bu dağ, oldukça dikkat çekici özelliklere sahiptir. Örneğin çöl bir yerde dağda şifalı bitkiler yetişmektedir. Yine dağ üzerinde farklı tarzda oluşan muazzam manzaralı yapılar bulunmaktadır. Bunlar dışında tarihte kaya üzerinde sanat çalışmaları bulunmaktadır. Bu sanat çalışmaları tarihin aydınlatılmasında çok önemli bir yer edinmektedir. Bu çalışmalar 1985 yıllında Unesco tarafında koruma altına alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu dağa gelip bu çizimleri yakında inceleyebilirsiniz.

Yorumda Bulun