Botsvana Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Botsvana Afrika kıtasının güneyinde yer almaktadır. Botsvana denize kıyısı olmayan tamamen kara ile çevrili bir ülkedir. Botsvana ülkesinin kuzeybatısında Namibya, kuzeydoğusunda Zambiya ve Zimbabwe, güney ve güneydoğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti bulunmaktadır.

Ulusal parkları, doğal ve vahşi yaşam alanları ile öne çıkan Botsvana Ülkesi yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin en önemli geliri turizmdir. Botsvana Ülkesinin en büyük şehri ve başkenti Gaborone şehridir. Botsvana ülkesinin resmi dilleri İngilizce ve Setsvana dilleridir. Çoğunlukla ülkede Setsvana dili kullanılmaktadır.

Ülkenin para birimi ise Botsvana pulasıdır. Botsvana ülkesi kurak ve yarı çöl iklimine sahip olduğundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun tarihler nisan ve eylül ayları arasındadır. Botsvana Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Botsvana ülkesine direkt uçuşlar bulunmadığından dolayı aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Botsvana Ülkesi yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin en önemli geliri turizmdir. Botsvana Ülkesinin en büyük şehri ve başkenti Gaborone şehridir. Ülke 9 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler bünyesinde 36 tane şehir bulunmaktadır.

Yaklaşık 2,3 milyon nüfusuyla Güney Afrika kıtasında yer alan Botsvana, denize sınırı olamayan bir kara ülkesidir. Botsvana ülkesinin kuzeybatısında Namibya, kuzeydoğusunda Zambiya ve Zimbabwe, güney ve güneydoğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti bulunmaktadır. Ulusal parkları, doğal ve vahşi yaşam alanları ile öne çıkan Botsvana, Afrika’nın gizli cenneti olarak bilinmektedir.

Botsvana sınırında yer alan Moremi Rezervi, Afrika kıtasındaki en popüler vahşi yaşam rezervlerinden biri olup yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Burada çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle çevresinin nilüfer, lagün ve ormanlarla kaplı olduğu için çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Hayatınızda görmediğiniz ve hatta ismini dahi duymadığınız hayvanları burada görme şansına sahipsiniz. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Burayı gelmeyi düşünüyorsanız Haziran ve Ekim arasını düşünün. Çünkü iklim olarak en uygun zaman dilimi bu aylar arasıdır.

Güney Afrika ülkesi Botsvana sınırında yer alan Kalahari Rezervi, Dünya’nın en büyük ve en popüler vahşi yaşam rezervi olarak bilinmektedir. Burada çok sayıda leopar, zürafa, aslan, sırtlan ve çita bulunur. Burayı asıl popüler kılan ise sadece burada hayat bulan Siyah yeleli Kalahari aslanı bulunmasıdır. Geniş ovalara, vadilere ve tuzlalara sahip bölgede su birikintileri olduğu için hayvanlar burada hayat bulmaktadır. Yolunuz düşerse şiddetle ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Botsvana, Okavango Deltası

Angola’da doğan Okavango Nehri’ne bağlı Okavango Deltası, dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltasıdır. Botsvana ülkesini yaklaşık üçte birini kaplamaktadır. Bu delta, Angola’nın ekim’de başlayıp nisan’a kadar yağan yağmur sularıyla beslenmektedir. Daha sonra yaz aylarında kurumaktadır. Bu delta kenarında yaklaşık 200 bin memeli hayvan bulunmaktadır. Bunun dışında yine birçok hayvan ve bitki türü hayat bulmaktadır. Ayrıca bu delta kış aylarında çok sayıda küçük tropik adaya ev sahipliği yapmaktadır. Buraya Mayıs ve kasım ayları arasında gelip harika düzeni ve yaşamı görebilirsiniz. Bence Afrika’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Delta kenarında konaklamak için birçok lüks otel bulunmaktadır. Bana göre kısa süre içerisinde sevdiklerinize bir sürpriz yapıp bu harika doğal yaşam alanına götürün. Ayrıca son olarak burası 2014 yıllında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak tescillenmiştir.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Chobe Ulusal Parkı, 1967 yıllında milli park ilan edilen ülkenin en büyük ve aynı zamanda en eski milli parkıdır. Bunun yanında biyolojik çeşitlilik bakımında en zengin yeridir. Burada çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlar burada bulunmaktadır. 11.700 km²’lik alan kaplayan bu parkı Ocak ve şubat aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Burada çok sayıda yeni hayvan keşfedeceğinizi umuyorum.

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Nxai Pan Ulusal Parkı, 1992 yıllında 2.578 km²’lik alanda kurulan önemli bir parktır. Burada çok sayıda vahşi hayvan türü bulunmaktadır. Yine birçok bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip birçok yeni hayvanı doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Buraya gelmek için en uygun zaman dilimi Kasım-Nisan arası aylardır.

Güney Afrika’nın Kalahari Gemsbok Milli Parkı ile Botswana’nın Gemsbok Milli Parkı’nı birleştiren Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı, gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Dış kuvvetler(Rüzgar, su, hava vb…) tarafında aşındırıp taşınması sonucu ortaya çıkan dalgalı kırmızı toprak tepecikleri bulunmaktadır. Bu tepecikleri parkı muazzam bir şekilde süslendirilmiştir. Parkın içerisinde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse çok sayıda yeni hayvanı keşfedebilirsiniz.

Gaborone

Gaborone, Botsvana’nın başkenti ve yaklaşık 208 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Güney Afrika Cumhuriyeti sınırına yaklaşık 15 km uzaklıkta olup Notwane Nehri kıyısında kurulmuş modern bir Afrika şehridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır.

Botsvana, Gaborone

Buraya yolunuz düşerse Gaborone Barajı, Gaborone Doğal Yaşam Parkı, Kgale Tepesi, Mokolodi Doğal Yaşam Parkı, Somarelang Tikologo Ekoloji Parkı, Botsvana Parlamento Binası ve Khama Anıtı, Orapa Evi, St. Claire Aslan Parkı, Botsvana Ulusal Müze ve Botsvana Sanat Galerisi gibi turistik yerleri gezmeden geri dönmeyiniz. Afrika’da safari denilince akla gelen ilk şehirlerden biridir.

Kasane

Ülkenin en kuzeyinde bulunan Kasane, Chobe nehrinin güney kıyısında kurulmuş önemli bir kenttir. Kasane, konum olarak Botsvana, Namibya, Zimbabve ve Zambiya gibi 4 ülkenin kesişim noktasında kurulmuştur. Bu nedenle tarih boyunca önemli bir yer tutmuştur. Burada yaklaşık 9 bin kişi yaşamaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist gelmektedir. Turistleri buraya çeken etken safari turları ve Chobe ulusal parkı’dır. Bunun dışında yine birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir.

Maun

Ülkenin kuzey kesiminde yer alan Maun, 1915 yıllında Batawana Kabilesi tarafında kurulmuş bir kenttir. Burası Botsvana’nın turizm başkenti olarak bilinmektedir. Maun denilince akla ilk olarak turizm gelmektedir. Çünkü burası safari turlarının başlangıç noktası olarak belirlenmiştir. Yine şehrin sınırında dünyanın en büyük iç deltası olan Okavango Deltası bulunur. Burada vahşi yaşamı tüm çıplaklığıyla görme şansına sahip olabilirsiniz. Şehirde yaklaşık 58 bin kişi yaşamaktadır. Şehrin yolları oldukça modern bir tarzda dizayn edilmiştir. Yine şehirde turistlerin rahat edebileceği konaklama yerleri ve eğlence yerleri bulunur. Afrika’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Francistown

Ülkenin doğusunda yer alan Francistown, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 2. kentidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Yolunuz bu ülkeye düşerse mutlaka bu şehre de gelip doğal güzelliklerini keşfedin. Ayrıca yöreye özgü hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Şehir, başkentin 450 km  kuzeyinde bulunmaktadır.

Yorumda Bulun