Palau Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Palau’dan keyif alabilmeniz için illa ki ıslanmanız gerekmiyor ama ıslanmayı tercih ederseniz daha çok eğleneceğiniz kesin. Bu küçük ada ülkesi Pasifik Okyanusu’nun batısında bulunuyor ve dünyanın en özel dalış noktalarından biri olarak biliniyor. Bu güzel ada ülkesinin başkenti Melekeok ve ülkede İngilizce ile Palauca dilleri konuşuluyor. Adanın kalabalık olduğu pek söylenemez, çünkü ülkenin nüfusu 21,186 civarında.

Çoğu Palau Cumhuriyeti’ne gelen turist, zamanının büyük bir kısmını suyun altında geçiriyor. Bunun sebepleri arasında; mavi delikler, mercan resifleri, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma batıklar, gizli mağaralar ve tüneller, 60 dikey su altı falezleri ve nadir deniz canlıları var. Bu yerde bazen doğal mucizelerin yaşandığını da görebilirsiniz. Mesela neredeyse yarım ton ağırlığında dev istiridyelerin var oluşları.

Ülke sadece deniz altı güzelliklerine değil, aynı zamanda zengin bir bitki örtüsüne ve doğal yaşantısına sahip. Egzotik kuşlar, göletlerde süzülen timsahlar ve her yerde güzellikleriyle filizlenen orkideler. Kulağa gerçek bir cennet gibi geliyor.

“Rock Islands”, halk adıyla “Chalbacheb” olarak bilinen 200’den fazla mantar şeklinde, erozyon tarafından oluşmuş kireç taşından adacıklara, Mikronezya’nın kraliyet mücevherleri deniliyor. Bu adacıkların üstleri tümüyle yeşil ormanla kaplı ve 32 km boyunca suyu adeta harita gibi işaretliyorlar. Birçok insan Palau’ya adacıklar için geliyor.

Rock Adaları ortalama 80 adet tuzlu su göllerine sahip. Turistler için “Jellyfish Lake” yani Denizanası Gölü’nde şnorkelle bir gezinmek mutlaka yapılması gerekenler arasında. Tümüyle zararsız milyonlarca şeffaf denizanasının güneşin yansımasındaki dansları görülmeye değer. Birçok turist “Adeta uzaylıların dünyasında olmak gibi.” yorumunu yapıyor.

Palau, Palau Adaları

Peleliu ise huzur dolu ve dinlenmek için harika bir nokta. Burada yürüyüş yapmak, güneşlenmek ve dalış yapmak haricinde yapacak pek bir şey yok ve güzelliği de bu. Ama bu cenneti andıran küçücük yerin bile savaş görmüş olması ve 2. Dünya Savaşı’nda 13 km’lik bu adada 15.000 insanın öldürüldüğünü düşünmek bile insanı şoke ediyor ve yüreğini burkuyor.

Palau mutfağı çoğunlukla Japon, Kore, Amerika ve Filipin mutfağından etkilenmiş. Eğer deniz mahsullerine bayılıyorsanız, burası sizin için tam bir cennet. Kabuklu deniz böcekleri, yengeçler, sashimi ve sushi oldukça popüler.

Aralık ve ocak ayları Japon ve Koreli turistlerin en çok ziyaret ettiği dönem. Bu dönemde gri resif köpekbalığı görmek için harika bir zaman. Haziran ve ağustos ayları arası oldukça yağışlı , gök gürültülü ve şimşekli bir dönem. Nisan-mayıs, eylül-kasım aralıkları oldukça sert rüzgarların estiği ve çoğu zaman dalış aktivitelerinin iptal olduğu bir zaman aralığı.

Palau

Olağandışı tüplü dalış noktası “Tropik plajlar oldukça güzel ama kimse bana plajlarda 400 kişiyle yan yana yatacağımı söylemedi. Her sabah bir yer bulma mücadelesiyle uğraşmak zorunda kalacağımı da kimse söylemedi.” Eğer Palau gibi bir yer bulursanız, beklemeyin hemen gidin. Kalabalık olmayan, ekonomik bir yer.

Buraya vize almak kolay ve daha da önemlisi plajları, faunası ve florası bakımından da rakip adalardan daha çekici bir konumda. Pasifik Okyanusu’ndaki bu adada 20.000’in üzerinde insan yaşıyor. Bu ada, Mikronezya Adaları’nın bir parçasını oluşturur. Şehir Filipinler’in doğusunda, Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde ve Guam’ın güneybatısında yer alır.

Palau, Palau City

Palau, bir avuç dolusu insanın yaşadığı 250 adadan oluşur. Bu adaların en büyüğü Babeldaob (bölgedeki en gelişmemiş yer), en kalabalığı ise Koror. Tüplü dalış alanı olması, Palau’nun en önemli özelliği. Blue Corner (Mavi Köşe), buradaki mercan kayalıklı resifleriyle,özellikle deniz yaşamının karşı konulmaz çekiciliği (gri resif köpekbalıkları) ön plana çıkar. Sadece bu değil, bunun gibi birçok dalış alanı bulunuyor. Örneğin, aynı etkileyicilikteki ‘German Channel’ ve ‘Blue Holes’ gibi dalış alanlarını da görmelisiniz. Eğer tüplü dalışlarla ilgilenmiyorsanız, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bir yer olan, Rock Adaları’nın güneyindeki sakin plajlarda keyfinize bakabilirsiniz.

Birçok tatil köyü Koror Adası’nda bulunuyor olsa da, bir botla güney kısımlara doğru bir keşfe çıkarsanız mükemmel gizli yerler bulabilirsiniz. En büyük ada olan Babeldaob’ta mükemmel karasal fauna ve floraları inceleyebilirsiniz. Bütün ada yeşil yağmur ormanlarıyla kaplı ve ormana yapılacak bir yürüyüş için muazzam bir nokta. Şelaleler, göller, dağlar ve kum tepeleri..

Yorumda Bulun