Somali Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Somali Doğu Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasının en doğusunda yer alan Somali ülkesinin doğusunda Hint Okyanusu, batısında Etiyopya, kuzeyinde Aden Körfezi ve Yemen, kuzeybatısında Cibuti, güneybatısında ise Kenya bulunmaktadır.

Somali Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke 18 bölgeden oluşmaktadır. Somali ülkesinin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan ve Hint Okyanusu kıyısında yer alan Mogadişu şehridir. Somali ülkesinin resmi dilleri Somalice ve Arapçadır.

Ülkede bu iki dil dışında İtalyanca ve İngilizce Dilleri de konuşulmaktadır. Somali ülke halkının büyük bir çoğunluğunu Sünni Müslümanlar oluşturmaktadır. Somali ülkesinde para birimi olarak Somali şilini kullanılmaktadır. Somali Ülkesi kurak ve sıcak bir tropikal iklime sahiptir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman temmuz ve eylül ayları arası ve Aralık ile Mart ayları arasıdır. Somali Ülkesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkeye Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

11.079.013 toplam nüfusuyla Doğu Afrika’da yer alan Somali, Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Mogadişu şehridir. Ülke 18 bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler bünyesinde 54 şehir bulunmaktadır.

Kuzeybatıda Cibuti, güneybatıda Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda Etiyopya ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerleri siz değerli okurlarımız için bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Mogadişu

Afrika’nın doğusundaki Somali ülkesinin en büyük şehri ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesindeki Hint Okyanusu’nun kıyısındaki konumuyla yüzlerce yıldır önemli bir liman kenti olmuştur.Şehrin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de, yüzyıllar boyuncabölgedeki farklı kolonilerin, beyliklerin ya da sultanların hükümsürdüğü Mogadişu, yakın dönemde, 1871 yılında Zanzibar Sultanı’nınidaresine girmiştir. İtalya, Mogadişu’yu önce 1892’de kiralamış, ardından da 1905’te de satın almıştır.

1911 yılında İtalya Somali’yi sömürge ilan ederek Mogadişu’yu başkent yapmıştır.1938’de İtalya’nın Etiyopya ile yaptığı savaş esnasında 50 bin kişininyaşadığı şehirde nüfusun yüzde 40’ını İtalyanlar oluşturmuştur. II.Dünya Savaşı sırasında İtalya’nın Somali sömürgesi İngilizler tarafından işgal edildiyse de şehrin idaresi geçici olarak tekrar İtalya’ya bırakılmıştır. Somali 1960 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra Mogadişu, “Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi” olarak tanıtılmıştır.1991’de Siad Barre rejimi ve iç savaş ile pek çok güç şehri kontrolü altına almaya çalışmıştır. 2000’li yılların başında bu durumların yarasını saran şehir, yoğun bir yeniden yapılanma dönemi geçirmiştir.

Somali’nin başkenti olması sebebiyle pek çok önemli kurumun burada konumlandırılması, şehrin daha çabuk gelişmesini sağlamıştır. Şehir aynı zamanda, farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından pek çok tarihi eser barındırmaktadır. 667 yılı civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii, 1928 yılında İtalyanlar’ın inşa ettiği Mogadişu Katedrali ya da Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami olan İslam Birliği Camii bunlardan bazılarıdır.

Somali, Mogadişu

Somali’nin en büyük limanının bulunduğu şehir, bir ticaret merkezi olarak da görülmektedir. Arba’a Rukun Camii, 667 yıllında inşa edilen en eski İslami ibadet yerlerinden biridir. Mimari yapısı yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin. Somali Ulusal Müzesi, 1934 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edebilirsiniz.

Mogadişu Katedrali, 1928 yıllında İtalyanlar tarafında inşa edilen harika bir ibadet yeridir. Bu yapı, Normak Gotik tarzında tasarlanmıştır. Ülkenin içinde olduğu iç karışıklıklar nedeniyle baya zarar görmüştür. Bu yapı, 2013 yıllında yeniden inşası gerçekleştirmiştir. Bakara Pazarı, 1972 yıllında ziyarete açılan bölgenin en büyük pazarıdır. Burada taze sebze-meyve ve yerel hediyeler bulunur. Bunlar dışında gıda ürünleri hatta benzin bile bulabilirsiniz. Yine Somali pasaportu almak içinde bu pazara gelmelisiniz. Buraya yolunuz düşerse bu pazara uğrayın. Sevdiklerinize hediyelik eşya alın.

Hadful Camii, gezilip görülmeye değer harika bir yapıdır. Beyaz duvarları ve mistik atmosferiyle görenlerin kendine hayran bırakmaktadır. Özel dini günlerinde burası oldukça kalabalık olmaktadır. Bu caminin mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.Gezira Plajı, ülkenin deniz turizmi için oldukça önemli bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve sakin bir tatil keyfi için bu plaja gelebilirsiniz. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Boorama

Somali’nin Awdal Bölgesi’nde yer alan Boorama, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada yaklaşık 200 bin kişi yaşamaktadır. Bu haliyle ülkenin en büyük 2.şehridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp tarihi yapıları ve doğal güzellik alanlarını ziyaret edin.

Somali, Boorama, Laas Geel Mağarası

M.Ö. 9.000 ila 3.000 yıl önce meydana gelen Laas Geel Mağarası, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu mağarayı ilk olarak 2002 yıllında bir Fransız araştırmacı olarak keşfetmiştir. Mağaranın görüntüsü oldukça hayret vericidir. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Merca

Somali’nin Aşağı Şabel bölgesinde yer alan Merca, Başkent Mogadişu’nun 109 km güneydoğusunda yer almaktadır. Bu şehri ilginç ve popüler yapan ise uçsuz bucaksız plajları ve sahil şeridiyle yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Bizim ülke için Bodrum ve çeşme ne ise Somali içinde Merca şehri odur.

Somali, Merca

Somali’nin Güney kıyısında yer alan Lag Badana Ulusal Parkı, 1989 yıllında kurulan bir milli parkıdır. Bünyesinde birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Bu park, 3.340 km²’lik alan kaplamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parka uğrayıp hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Yorumda Bulun