Burkina Faso Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Burkina Faso Afrika kıtasının batı bölümünde yer almaktadır. Denize kıyısı bulunmayan Burkina Faso Ülkesi Nijer, Benin, Gana Togo ve Mali ülkeleri ile sınır komşusudur.

Geçmişte Fransa sömürgesi altında olan ülke günümüzde bağımsız bir Afrika ülkesidir. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Burkina Faso ülkesinin başkenti Ouagadougou’dur. Burkina Faso Ülkesi 13 yönetim bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgeler kendi içerisinde 45 ile, iller ise kendi içerisinde 350 ilçe ve belediye ayrılmıştır . Ülkenin resmi dili Fransızcadır.

Ülkede yerel diller de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi ise Batı Afrika CFA frangıdır. Ülke genelinde hakim olan din İslamiyet’tir. İslamiyet dışında ülkede Hristiyanlık dinine inananlar da bulunmaktadır. Kurak bir iklime sahip olan ülkeyi gezmek için en uygun tarihler Mart ve nisan aylarıdır.

Ülkenin başkenti olan Ouagadougou şehrinde bir uluslararası hava limanı bulunmaktadır. Türkiye’den direk uçuş bulunmayan ülkeye Abican, Paris, Brüksel, Dakar ve Kazablanka’dan direk uçuş bulunmaktadır.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Burkina Faso ülkesinin başkenti Ouagadougou’dur. Burkina Faso Ülkesi 13 yönetim bölgesine ayrılmıştır. Bu bölgeler kendi içerisinde 45 ile, iller ise kendi içerisinde 350 ilçe ve belediye ayrılmıştır.

18.633.725 toplam nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan Burkina Faso, denize konumu olmayan bu ülke de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Uzun yıllar Fransız sömürgesi altın yaşayan bu ülke, 1960 yıllında bağımsılığını kazandı.

Banfora

Banfora merkezi yakınlarında yer alan Tengrela Gölü, 2 km uzunluğunda, 1,5 km genişliğinde bulunur. Gölü ilginç ve popüler hale getiren içerisinde yaşayan Su Aygırlarıdır. Burada yer alan Su Aygırları zararsız olup insanlara zarar vermemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edip içinde yaşayan Su Aygırlarını daha yakında görün.

Burkina Faso, Banfora

Komoe Nehri üzerinde yer alan Karfiguela Şelaleleri, gezilip görülmeye değer bir doğal güzelliktir. Şelalenin bulunduğu alanın harika bir manzarası bulunmaktadır. Buraya her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gidip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Özellikle çok güzel fotoğraf karelerini burada yakalayabilirsiniz.

Ouagadougou

Ouagadougou’da yer alan Moro-Naba Sarayı, ülke için çok önemli bir yere sahiptir. Saray, Mossi İmparatorluğu Kralı Moro Naba’nın ismini taşımaktadır. Bu saray uzun yıllar devlet yönetimine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise müze olarak hizmet vermektedir. İçinde birçok eser sergilenmektedir. Fakat bu müzeyi asıl ilginç kılan ise Her Cuma günü saat 17:00’den sonra başlayan ve sadece 15 dakika süren Moro Naba törenidir. Bu töreni izlemek için gelebilirsiniz. Mutlaka da gitmelisiniz. Fakat fotoğraf ve video çekimi yasaktır. Bu nedenle dikkat edin. Burada yapılan törene mutlaka katılın.

Oubritenga Caddesi üzerinde yer alan Ulusal Müzik Müzesi, 1998 yıllında hizmette açılmıştır. Müze içerisinde birçok müzik aleti sergilenmektedir. Bu aletlerin tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Buraya gelip bu eserleri inceleyip ülkenin müzik tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bana göre mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Ouagadougou Pazar, Batı Afrika’nın en önemli pazar yeri olarak bilinmektedir. Fakat 2003 yılında büyük bir yangın sonucunda büyük zarar görmüştür. Daha sonra tekrar onarılıp eski haline kavuşturulmuştur. Ülkenin en önemli alışveriş yeri olarak bilinmektedir. Buraya yolunuz düşerse pazara uğrayıp sevdiklerinize hediye almayı ihmal etmeyin.

Burkina Faso, Ouagadougou

Ouagadougou Katedrali, 1930 yıllında inşa edilen Batı Afrika’nın en büyük katedrallerinden biridir.  Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren bu yapı, aynı zamanda şehrin başpiskoposluk merkezidir. Kerpiçten inşa edilen bu yapı harika bir mimari yapısı bulunur. Buraya her yıl çok sayıda insan ziyaret eder. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ouagadougou Ulu Cami, Ülkenin en önemli camilerinden biridir. Modern mimari tarzıyla oldukça dikkat çekmektedir. Caminin terasına çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bu cami gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerekir.

Burkina Faso Ulusal Müzesi, ülkenin en önemli ve en popüler turistik yeridir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzede yer alan eserler tek kelime ile harika. Birçok yerde göremeyeceğiniz eserler burada yer almaktadır. Ülke için önemli bir yerdir. İlk ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

Burkina Faso’nun güneydoğusunda yer alan Arli Ulusal Parkı, 760 kilometrekarelik alanı ile dünyaca ünlü bir milli park alanıdır. Park alanında çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Burada yer alan hayvanları ziyaret etmek için her yıl çok sayıda insan ziyaret etmektedir. Özellikle safari meraklısı olan insanları buraya çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelmenizi tavsiye ederim.

Bobo-Dioulasso Cami, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Cami tamamen kerpiçten inşa edilmiştir. İrili ufaklı kulelerle çevrili olan caminin her kulesinde çok sayıda kazık çakılmıştır. Bu kazıkların birçoğu dışarıda görünmektedir. Dünyada görebileceğiniz en ilginç camilerden biridir. Bu nedenle mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.

Yorumda Bulun