Güney Afrika Cumhuriyeti Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Afrika kıtasının Güney ucunda yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti bir Afrika ülkesidir. Afrika kıtasının güneyinin yaklaşık yarısını kaplayan Güney Afrika Cumhuriyeti; Güney batıda Atlas Okyanusu, güney ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda Svaziland, Mozambik ve Rodezya; kuzeyde Botsvana, kuzeybatıda Namibya ile çevrilidir.

Güney Afrika Cumhuriyeti 1.219.912 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkenti bulunmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyetinin yürütme alanında başkenti Pretoria, yargı alanında başkenti Bloemfontein ve yasama alanında başkenti Cape Town şehridir. Ülkenin en büyük şehri Johannesburg şehridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 11 adet resmi dili bulunmaktadır. Bunlar İngilizce, Afrikanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Svatice, Tswanaca, Vendanaca, Tsongaca, Xhosaca ve Zuluca dilleridir.

Ülkenin para birimi randdır. Güney Afrika halkının yaklaşık yüzde 80’i Hristiyanlık inancına sahiptir. Ülkenin yüzde 15’i inançsız, yüzde bir buçuk kısmı ise İslamiyet dinine inanmaktadır. Güney Afrika’nın Cape Town ve Johannesburg şehirlerinde 10 tane uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Güney Afrika ülkesine Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmaktadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti 1.219.912 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkenti bulunmaktadır. Güney Afrika Cumhuriyetinin yürütme alanında başkenti Pretoria, yargı alanında başkenti Bloemfontein ve yasama alanında başkenti Cape Town şehridir. Ülkenin en büyük şehri ise yaklaşık 4,4 milyon nüfusuyla Johannesburg şehridir.  Bunlar dışında önemli şehirleri ise şöyledir; Durban, Port Elizabeth, Germiston ve East London.

Upington

Çöldeki yaşam Upington, Güney Afrika’nın Kuzey Cape bölgesi’nde bulunan, yaklaşık 75.000 insanın yaşadığı bir şehir. Green Kalahari bölgesinin başkenti olan bu şehir, Orange Nehri’nin yeşil kıyıları boyunca, nehir olmasaydı oldukça kurak olacak toprakların arasında uzanır.

Cape Town ve Johannesburg’dan gündelik uçuşları olan bir havaalanı, TransNamib Tren Yolu’nun (Namibia’daki Windhoek’e bağlar) bir parçası olan tren istasyonu ile Upington kısa sureli bir duraklama ve bolca alışveriş yapmak için uygun bir yer.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Upington

Burası Kgalagadi Transfrontier Parkı yakınlarındaki en büyük şehir; Augrabies Şelalesi ve Riemvasmaak sıcak su kaynağından (her iki yer de görülmeye değer) 1.5 saatlik araba mesafesinde bulunur. Yaşam alanları yeşillikli ve şirin olan bu Upington, geniş caddelere ve Hollanda Reform Kilisesi’ne ev sahipliği yapar.

Burası caddelere Riebeeck, Kruger ve bazen Mandela gibi tarihsel kişiliklerin isminin verildiği, normal boyuttaki bir Güney Afrika şehri. Süpermarketlerin, araba galerilerinin ve alışveriş merkezlerinin bir arada toplandığı şehir merkezi, çok da çekici değil. Belki şehrin 1884’te kurulmasından bu yana tarihinin anlatıldığı Kalahari Orange Müzesi ilginizi çekebilir.

Upington’ın ünlü olduğu başka bir konu ise şarapları (özellikle beyaz şarap). Şaraplar, nehir kıyısı boyunca uzanan Orange Nehri Mahzenleri’nde (görünen o ki ülkedeki en büyük şarap mahzenleridir) üretilir. Şarap tatmaya gidebilirsiniz, fakat mahzenlere gitmek için 300 km uzunluğunda, nehre paralel giden N10 ve N14 yollarını kullanmanız gerekir.

Cape Town

Ümit Burnu Cape Town, Güney Afrika Hollanda lehçesinde Kaapstad, Güney Afrika’nın en büyük ikinci şehri ve yaşam başkenti. Buradaki “Avrupa” tarihi, burayı Hollanda Doğu Hindistan Şirketi’nin bir tedarik merkezi yapmak için yola çıkan, Jan van Riebeeck’in, 1652’de ayak basmasıyla başladı. Bundan önce uzun bir süredir, Khoisan insanları burada yaşamaktaydı. Cape Town, ülkenin güneybatısının biraz uzağında, Ümit Burnu’nun yakınına yerleşmiş.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Cape Town

Mükemmel plajlara sahip olan şehir, Güney Afrika’nın şarap diyarlarıyla çevrili ve Masa Dağı (Table Mountain) tepesinden izleniyor. Olağanüstü bir konuma sahip bu yerin, bu kadar özel olması şaşırtıcı mı? Engebeli Masa Dağı ve daha az engebeli şehrin görüntüsü arasındaki zıtlık daha büyük olamazdı. Açık şekilde şehir, son 350 yılda oluşturulmuş. Şehirdeki çok ırk popülasyonu bir çeşitlilik yaratıyor ve şehre kozmopolit bir duygu yüklüyor. Bazı şeylerin oldukça uyumlu olduğu görünüyor. Dahası, daha fazla risk alarak fakir olan bölgeleri görebilir, şehrin zengin bölümleri ile bu fakir bölgeler arasındaki devasa zıtlığı rahatlıkla farkedebilirsiniz. Bu fikir size çok farklı bir resim sunacak. Yine de, Cape Town, tarihi ile en fantastik yerlerden biri. Restaurantlar ve barların görünümleri diğer şehirlerle rekabet edebilecek durumda. Plajları mükemmel ve etrafı çevreleyen doğa ise muhteşem. Yönünüzü oraya doğru çevirin ve mutlaka orayı görün!

Sadece Filler için Değil Port Elizabeth şehrinin kuzeyinde yerleşmiş Addo Fil Ulusal Parkı’na, arabayla şehirden 1 saatlik yolculukla, kolayca ulaşılabilir. Eğer biraz zaman geçirmeyi planlıyorsanız, Doğu Cape’te bulunan, ülkede kendi türündeki üçüncü en büyük parka ve seyahat güzergahınız dışındaki görülebilecek yerlere gidebilirsiniz. Park, yüzlerce filin özgürce dolaşmasıyla ünlü olmasının yanında, zebralar, antiloplar ve buffaloların dolaştığı arazide, park boyunca sürüş yapabilir, hatta geniş çeşitlilikteki av hayvanları ile göz göze gelebileceğiniz bir yürüyüşe bile çıkabilirsiniz. Eğer şanslı gününüzdeyseniz, siyah gergedan, sırtlan ve bir aslan bile görebilirsiniz. Kuzeyindeki Zuurberg Dağları’nın, dağlık ve kurak aralığı ile güneyindeki düz kıyı bitki örtüsü manzarası görünümde olan 1640 kilometrekarelik park, yabancı turistler arasında oldukça popüler. Turistler için parkta, ana kamp, Matyholweni, Narina ve Spekboom’u içeren dört farklı dinlenme kampı bulunuyor. Geceleri sizden çok uzakta olmayan vahşi hayvanların seslerini duyma çekiciliğini hiçbir şey geçemese de, tabii ki Addo’nun dışında geceyi güzelce geçirebileceğiniz birçok iyi mekan bulunur.

Johannesburg

Çok Gelişmiş Cape Town bazı üstünlüklere sahip. Ama buna karşın Cape Town’da, şehrin etrafında gezinirken, habersiz şekilde belaya bulaşabilirsiniz. Johannesburg ise, bu belaları önemli ölçüde kendi karanlık tarafında gizliyor. Ailelerin Güney Afrika tatilleri için sıklıkla kullandıkları yer olarak, görünürde sadece mümkün olduğunca hızlı bir şekilde, şehirden gitmeye çabalayanların olduğu bir havaalanı görürseniz şaşırmayın. Johannesburg için bu tam olarak doğru değil. Bize göre, Güney Afrika’nın en büyük şehri olan Johannesburg, görülmesi gereken birçok yeri kapsıyor ve yapılması gereken birçok şeyi içeriyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Johannesburg

Kısaca özetlemek gerekirse, gerçekten bir Güney Afrika deneyimi yaşamak ve ülkeyi anlamak istiyorsanız, Joburg göz ardı edilemez. Biz sadece güvenli ve temiz banliyölerinden bahsetmiyoruz, sadece doğru adımı attığınızdan emin olun. Soweto’nun ilçeleri, birçok maceracı için mutlaka görülmesi gereken yerlere sahip. Buranın ziyareti için en uygun yol bir rehber veya tur rehberi ile birlikte gezilmesi. Yine de kendi başınıza gezmek istiyorsanız, yereldeki güvenli alanların nereler olduğunu öğrenin ve bu yerlerden sapmadan ilerleyin. Apartheid Müzesi, Anayasa Tepesi (Constitution Hill) (Eğer Hillbrow’da isen yürüyerek gidebilirsin) ve Market Tiyatrosu (Market Theatre), Güney Afrika’nın yakın tarihi ile ilgili olan diğer gezilecek yerlerden birkaçı. Şehri bir kere gördükten sonra bütününe alışıyorsunuz ve dışarı çıkıp, bütün şehirdeki fantastik doğal kaynakları kolayca bulabiliyorsunuz.

Franschhoek

Güney Afrika’nın Gastronomi Başkenti Güney Afrika’nın gizli mücevherleri listesi, adil bir şekilde oldukça uzun. Ancak, eğer Franschhoek’i listenin üst kısımlarında göremeseydik bize büyük bir sürpriz olurdu. Stellenbosch Belediyesi’nin bir parçasını oluşturan, Franschhoek (Güney Afrika Hollanda lehçesinde “Fransız Köşesi”), Cape Winelands’in kalbinde kurulu. 18. yüzyılda Fransız Protestanı yerleşmecileri tarafından kurulan şehir, bugünlerde ülkenin en önemli şarap ve gastronomi yerlerinden biri olarak biliniyor. Bu yüzden şarap, ekmek ya da peynir almak istiyorsanız, buraya gelmeniz yeterli. Ya da alternatif olarak, muhteşem bir manzara arıyorsanız Franschhoek, etrafı dağlarla çevrilmiş verimli bir vadinin içine sokulmuş. Uzun engebeli bir yürüyüşe çıkabilir, bisiklet sürebilir, göl ve üzüm bağlarını keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca ana caddeden aşağıdaki, bazı butik mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Akşam vakti, güzel bir akşam yemeği ile keyfinizi ikiye katlayabilirsiniz. Yemek için tavsiyede bulunmamıza izin verirseniz, Mont Rochelle ya da Dieu Donne Vineyards’a bakmanızda fayda var.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Franschhoek

Güney Afrika’nın Mükemmel Ulusal Park’ı. Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika’nın kuzeydoğusunda bulunan, Mpmalanga ve Limpopo illerinde kurulmuş bir park. Ulusal parkın doğusunda Mozambik uzanırken, güneyinde Zimbabwe bulunuyor. Parkın büyüklüğü 20.000 kilometrekare. Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika’nın en iyi ulusal parkı olarak düşünülmüş. Parkın adı, 19. yüzyılda parkı kuran eski Güney Afrika başkanı Paul Kruger’dan geliyor. Kruger’in düzenlediği Flora ve Fauna, Büyük Beşli’den oluşuyor. Büyük beşli ise aslan, buffalo, leopar, fil ve gergedan. Parkın güney kısmında Sabie ve Timsah Nehirleri boyunca olan kısım, onları bulabileceğiniz en iyi yerler. Diğer yandan, Kruger Ulusal Parkı’nın kuzey kısmı ise, daha az yoğun bitki örtüsü ile daha kuru ve burası kuş gözlemciliği için iyi bir yer.

Port Nolloth

Sınırdaki Son Bölge

Cape Town’un kuzeyinden, National Route boyunca 7 saatlik sürüşle, küçüldükçe küçülen birçok köy ve kasabayı geçeceğiniz bir yolculukla, buraya varabilirsiniz. Sonunda sahile doğru Kalahari aracılığıyla bir bölgesel yola çıkış yaparak, yaklaşık 80 km güneydeki Namibya sınırında, ortalama nüfusu 6000 kişi olan Port Nolloth’u bulacaksınız.

Port Nolloth, önceden bakır nakliye merkezi olarak kullanılırken, gemilerin boyutlarının büyümesi ve dolayısıyla da limana sığmamasıyla artık kullanılmıyor. 20. yüzyılın ilk yıllarında iken, kasabada yeni bir ekonomik canlanma başladı. Bu canlanmanın sebebi, bölgede keşfedilen alüvyon elmaslardı. Ancak bu durum burada birçok gemi batığı yarattı ve bugünlerde burada var olan gemiler, ya küçük balıkçı tekneleri ya da eğlence tekneleri.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Port Nolloth

Son yapılan yeniliklerin dışında burada yapılacak çok fazla bir şey yok. Yerel müze size kasabanın tarihi hakkında bilgiler sağlarken, Port Nolloth Feneri de ilginç yerlerden. Ancak bütün bunlar buraya gelmek için iyi sebepler değil. Sessiz ve huzur dolu plajlarında, uzun yürüyüşlerden ziyade, şehrin kendisinde görülmeye değer bir ilginçlik bulunmuyor.

Eğer buralarda bir gün duracak olursanız, kuzeyde Namibya’daki Richterveld (Balık Nehri Kanyonu)’e ya da güneydeki Namaqualand’e yönelebilirsiniz. Eğer illa yüzmek istiyorum diyorsanız, yönünüzü McDougall’s Körfezi’ne çevirebilirsiniz.

Port Elizabeth

Arkadaş Canlısı Şehir

Güzel plajları, “arkadaş canlısı şehir” ünvanı, gün ışığı ve yıl boyu 20 santigrat ve 25 santigrat derece dolaylarında inip çıkan sıcaklık değerleri ile, Port Elizabeth’in turistleri çekmesi sürpriz olmamalı.

Güney Afrika’nın Doğu Kap Bölgesi’ndeki bu şehir, ülkenin en büyük beşinci şehri. Şehrin sakin ve misafirperver oluşu artıları arasında.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Port Elizabeth

Tabii ki ilk olarak, şehrin en çok göz önünde bulunan yerleri, plajlar ve yakın çevredeki doğal alanları olarak görülüyor. Ancak bunun yanında şehrin tarihi gezinti yerleri de oldukça fazla. Bu tarihi alanları, 5 kilometrelik Donkin Kalıntı Patika’sını izleyerek en iyi şekilde görebilirsiniz. Patika, yaklaşık 50 tarihi bölgeyi geçerek, 1820’lere kadar gelen ve binlerce İngiliz yerleşmecinin şehre ilk adımını attığı yere kadar uzanır. Mükemmel bir güzelliğe sahip olan 1858 Belediye Binası, Victorian Gotik Kütüphanesi ve yerleşmecilerin evleri bu tarihi alanlardan birkaçı. Patika boyunca bilgilendirme amaçlı panolar bulunuyor. Bu sayede, bütün bu şeyleri kendi başına keşfedebilir ve şehrin tarihi hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Binlerce file ev sahipliği yapan Addo Fil Milli Parkı, Port Elizabeth’den 1.5 saat uzaklıkta. Hatta şehre yakın kısımda Kragga Kamma Av Hayvanı Rezervi bulunuyor ve bu yere giderek, gergedanları, buffaloları, çitaları ve zürafaları doğal yaşam alanlarında görebilirsiniz. Şehrin önündeki sahil şeridinde Algoa Körfezi’nin uzunluğu 16 km. Ayrıca hepsi korunmuş yüzme alanları ile Hobie, Kings, Humewood’un mükemmel plajları var.

Durban

Güney Afrika’nın Çok Kültürlü Şehri

Durban, yaklaşık 3.5 milyon nüfusu ile Güney Afrika’nın doğu kıyısında bulunan bir şehir. KwaZulu-Natal Eyaleti’nin en büyük şehri ve Afrika’nın en büyük konteyner limanına ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca ılık bir havası ve iyi plajları ile Durban, Güney Afrika’nın favori tatil mekanıdır. Sahilleri dışında büyük Hint nüfusu ile biliniyor. Buraya geliş sebepleri ise, şeker kamışı tarlalarında çalışmak ve Hindistan’dan sonra en büyük Hint toplumu burada oluşudur.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Durban

Söylemeye gerek yok ama, plajda harika bir gün geçirdikten sonra burada iyi bir köri (acılı hint yemeği) yiyebilirsiniz. Hindistan’ın kendine özgü kokularını, seslerini ve manzaralarını görmek istiyorsanız, derhal bir Hint Bölgesi’ne gidin. Durban devasa bir şehirdir, dolayısıyla iyi alışveriş, yeme ve gece hayatı da dahil olmak üzere, beklediğiniz tüm kolaylıklar ve bununla birlikte gelen zevkler olacak. Bu şehir turist çekiciliği bakımından oldukça zengin bir yer olmamasına rağmen, Durban Otanik Bahçeleri ve dünyanın en büyük akvaryumu olan Shaka Su Dünyası, kesinlikle güzel zaman geçirmeye değecek yerler arasında.

Pretoria

Afrika’nın Miras Şehri

Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ulusal başkenti ve yönetim şehri. Johanesburg’a 1 saatten az araba yolculuğu uzaklığındadır. Şehir, Boer Voortrekker liderlerinden biri olan Marthinus Pretorius tarafından 1855 yılında, büyük göç sonunda kuruldu. Bunun öncesinde ise bu alan herhangi bir Afrikalı kabile tarafından yerleşke edinilmemişti.

Takma adı Jacaranda olan bu yer, ekim ve kasım aylarında Jacaranda ağaçları ile kaplanır. Bu ağaçlar çiçek açtıktan sonra renkleri mora döner. Pretoria, Johannesburg kenarında bulunan oldukça farklı bir şehir. Burası kültürel olarak daha fazla Afrikanca (burada kullanılan ilk dil nüfusun yarısı tarafından kullanılır ve Johannesburg’da %12’lik bir ortalamaya sahip) ve gelişim oldukça yavaş. Daha çok sömürge mimarisi görülüyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Pretoria

Heybetli Voortrekker Anıtı ve Güney Afrika Hükümeti’nin konakladığı Birlik Binaları vurgulanan ana yerler. Bunun yanı sıra farklı türde bazı güzel manzaraları da var: Ulusal Hayvanat Bahçeleri ve Pretoria Ulusal Botanik Bahçesi. Bir üniversite şehri olan Pretioria’da gece hayatı oldukça kalabalık ve eklektik.

Bloemfontein

Güney Afrika’nın Hukuki Başkenti

Güney Afrika 3 ulusal başkente sahip. Cape Town ve Pretoria ülkenin yasal ve idari başkentleri, Bloemfontein ise ülkenin hukuki (yargıtay burada yer almaktadır) başkenti. Eğer bütün metropol alanını sayarsak, bir milyonun üçte biri civarında nüfusu ile Özgür Eyalet veya asıl ismiyle Vrystaat Bölgesi’nin başkenti.

Tarihsel olarak Hollanda asıllı Güney Afrikalı insanların merkezi ve burada yaşayan insanların yarısı ana dil olarak Afrika dili konuşuyor. Ülke genelindeki tüm yolların ortasında olmasıyla Bloemfontein, ülkenin kalbinde yer alır. Cape’den kuzey doğuya doğru Johannesburg ya da Pretoria’ya doğru hareket ederseniz, muhtemelen bir noktada bu şehirden geçeceksiniz. Şehir, böyle geziler için iyi bir mola noktası. Bunun yanı sıra bölgenin geri kalanını izlemek için bir üs görevi görüyor. Soetdoring Tabiatı ve Gariep Dam/Reserve, Özgür Eyaleti’nin yakınlarında bulunan mekanlar ve Kimberley şehrinde yer alıyorlar.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Bloemfontein

Şehre yaklaşıldığında ya da şehrin içine girildiğinde Naval tepesinde Franklin Oyun Rezervleri’nin olduğu görülür. Bu rezerv, şehir manzaralı bir plato üzerinde bulunur. Zürafalar ve Afrika antilopları ile birlikte Nelson Mandela heykeli de burada yer alır. Şehir merkezinde Ulusal Müze, onun hemen yanında Rönesans tarzındaki IV. Raadsaal Binası (bizim fikrimize göre şehirdeki en çekici bina) bulunur. Bir uyduşehir olarak I. Raadsaal Binası (kasabadaki en eski bina) mutlaka görülmeli. Oliewenhuis Sanat Müzesi ve Anglo Boer Savaş Müzesi (sahip olduğu Ulusal Kadın Anıtı muazzam dikili taş ile savaşta ölen 27.000 kadın ve çocuklara adanmış bir anıt) gibi müzeler hem ilginç hem de ziyaret etmeye değer.

Jeffreys Körfezi

J Körfezi’nin Supertube Dalgaları

Köy nüfusunun büyük olduğu, Güney Afrika ve Doğu Kap Bölgesi’ndeki Jeffreys Körfezi’ne gideceğinizi hiç ummuyorsunuz. Sörfçülerin favori mekanı olmakla birlikte, Jeffreys Körfezi’nin (Afrikaca’da Jeffreysbaai) belirgin özellikleri 1960’larda ‘Sonsuz Yaz’ (Endless Summer) isimli bir belgeselle anlatılmış.

Güney Afrika Cumhuriyeti, Jeffreys Körfezi

Jeffreys Körfezi’nin ön kısmı, kilometrelerce, bitmek bilmeyen mükemmel plajlarla çevrili. Ancak, gezinti yerleri sadece kumsal kısmıyla sınırlı değil. Sörfçüler için onların hareketlerini sağladıkları güçlü bir duvar ve üst resiflerden gelen şişkin enerji çekimiyle, sörfçüler için dünyadaki en iyi yer. Eğer sörf yapmayı öğrenmek istiyorsanız, bunun yeri tam olarak burası.

Doğu Kap’taki yıl boyu ortalama sıcaklıklar, burada olmaktan hoşnut olmanızı sağlayacak. Eğer sörf yapmaktan hoşlanmıyorsanız, hala buranın keyfini çıkarabileceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Örneğin Kabeljous Doğal Rezervi’ne giderek uzun engebe yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Yorumda Bulun