Kenya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Resmi adıyla Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Kenya denilince akla ilk olarak safari gelmeketdir. Bunun dışında derindeniziyle scuba dalışları için de tercih edilen bir ülkedir. Ülkenin Masai Mara Bölgesi‘nde balon safarisi yapılmaktadır. Kenya hayvan çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Nakuru Ulusal Park‘ında flamingoların dışında 450’den fazla kuş çeşidi vardır. Başkent Nairobi ülkenin en gelişmiş şehridir.

En eski insan fosilleri Kenya’da Turkana Gölü çevresinde bulunmuştur. 200 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntılarının olduğu ülkede tarih öncesi dönemden dinozor ve timsah kalıntıları da bulunmuştur. Kenya’da görülmesi gereken yerlerin başında Kenya kuş ve yaban hayatı türlerinin koleksiyonlar halinde bir arada bulunduğu Ulusal Müze gelmektedir. Afrika kabilelerine ait bilgilerin bulunabileceği Ulusal Arşivler de görülmesi gereken diğer mekândır. Başkent Nairobi’nin merkezinde Hindistan Bankası binasında yer alan müze ve sanat galerisi resim ve fotoğraflarla Kenya tarihine ışık tutmaktadır. Mombasa-Kampala demiryolu hattında işleyen “Lunatic (Delice) Express”in inşaatı sırasında çekilen fotoğrafların yer aldığı Demiryolu Müzesi, büyük orta kubbesi ile dikkat çeken Jamia Camii ve Vahşi Yaşam Afrika Fonu tarafından desteklenen, nesli tükenmekte olan vahşi Rothschild’s zürafasını artırmak amacıyla çalışan AFEW Zürafa Merkezi ülkede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ülkede açlık ve terör nedeniyle ciddi bir güvenlik sorunu vardır. Ülke halkının ekonomik anlamda rahat olmaması sağlık sorunlarını da berberinde getirmiştir. Bu nedenle Kenya’ya gitmeden önce Sahra-altı Afrika’da başkent Nairobi haricinde yaygın olarak görülen sıtma hastalığına karşı önlem amaçlı sarıhumma ve sıtma aşısı yaptırılması gerekir.

Kenya’nın başkenti ve en büyük şehri Nairobi‘dir. Ülke kendi içerisinde 47 ilçeye ayrılmıştır. En önemli şehirleri başkent Nairobi’nin yanı sıra Mombasa, Kisumu ve Nakuru‘dur.

Kenya, Afrika’nın doğu kıyısında ve ekvator üzerinde bulunmaktadır. Hint Okyanusu‘na kıyısı olan ülkenin doğusunda Somali, batısında Uganda, kuzeybatısında Sudan, kuzeyinde Etiyopya ve güneyinde Tanzanya yer alır.

Ülke genelinde en yaygın din Hristiyanlık‘tır. Yüzde 82,5 oranındaki Hristiyan nüfusun yüzde 23,3’ü Katolik, yüzde 47,4 Protestan ve yüzde 11,8’i de diğer mezheplere mensuptur. Ülke içinde en yaygın ikinci din İslamiyet‘tir. Müslümanlar nüfusun yüzde 11,1’ini oluşturmaktadır. Bunların dışında yerel ve diğer dinlere inanların yanı sıra hiçbir dine mensup olmayan küçük bir grup da vardır.

Nairobi

Güzel Bir Ulusun Cesur Başkenti Ülkenin güney kısmında yer alan Nairobi, Kenya’nın başkenti. Dünyadaki en güvenli yer olmadığı gibi, Doğu Afrika metropolünde aktif bir gün geçirmek için de dünyadaki en cazibeli yer değil. Fakat, Afrikalılar’ın hediyelik eşyalarla doldurduğu Maasai Çarşısı’nda (haftanın her günü farklı bir yerde bulunan) bir gün geçirmek ve sonrasında Nairobi akşamı serinliğinde iyi bir yemek ve soğuk bir içkinin keyfini çıkarmak fikrinizi değiştirebilir. Burada özellikle altı çizilmesi gereken şey, içinde aslanların ve gergedanların dolaştığı Nairobi Ulusal Parkı’nda bir safariye çıkılması olacak.

Nairobi, Kenya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Adı, kentin içinden akan Nairobi Nehri’ne atıfta bulunan ve “soğuk su” anlamına gelen Maasai ifadesi “Enkare Nairobi”den geliyor. Kentin metropoliten alanı 6.547.547 nüfusa sahipken, şehrin nüfusu 3.138.369 kişidir.

Kenya, Nairobi

Nairobi, 1899’da Britanya Doğu Afrikası sömürge makamları tarafından Uganda Demir Yolları’nda bir demir yolu deposu olarak kuruldu. Kasaba hızla büyüyerek 1907’de Kenya’nın başkenti Machakos’un yerine geçti. 1963’te bağımsızlıktan sonra Nairobi, Kenya Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Kenya’nın sömürge döneminde şehir, kahve, çay ve sisal endüstrisi için bir merkez haline geldi. Kent, ülkenin güney kesiminde Athi Nehri üzerinde uzanmaktadır ve deniz seviyesinden 1.795 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Uganda Demir Yolu, 1899 yılında inşa edilinceye kadar burası ıssız bir bataklıktı daha sonraları ise demir yolunun merkezi haline geldi.1900’lü yılların başlarında veba salgını ve kasabanın yakılması sonrasında Nairobi tamamen yeniden inşa edildi. Nairobi Demir Yolu kampının konumu, Mombasa ile Kampala arasındaki merkezî konumu nedeniyle seçildi. Ayrıca, nehir ağlarının su sağlayabilmesi ve yüksekliğinden ötürü tercih edilmiştir.

Kisumu

Kisumu, Kenya’nın batısında yer alan bir liman kentidir. Nüfusu yaklaşık 400.000 kişidir. Kisumu, Kenya’nın en büyük üçüncü kentidir. Ayrıca Batı Kenya’nın başkenti ve Nyanza eyaletinin eski başkentidir. Nyanza bölgesinin en büyük şehridir ve Kampala’dan sonra Victoria Gölü havzasındaki en önemli ikinci kenttir.

Kenya, Kisumu

1980’li ve 1990’lı yıllarda ticareti duraksamasına rağmen petrol ihracatı ile yeniden büyümeye başlamıştır. Kisumi, takas ticaretinin yapıldığı yer anlamında olan “Sumo” anlamına gelir.
Kentin en önemli turistik noktaları Kibuye Market, Kisumu Müzesi, İmpala kutsal Tapınağı ve Ndere Adası Ulusal Parkı’dır.

Nakuru

Kenya’nın Rift Valley vilayetinin eski taşra başkenti olan Nakuru,  300,000 nüfusuyla ülkenin en büyük 3. kentsel yerleşim yeridir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 1850 metre olup, Nakuru Country’nin başkentidir.

Kenya, Nakuru

Rift vadisinin sodalı göllerinden olan Nakuru Gölü burada bulunur ve Nakuru Gölü Ulusal Parkı’nın bir bölümünü oluşturmaktadır.. Parkta çok sayıda flamingo sığ gölde yem ararken seyredilebilir. Ayrıca safari sırasında parkta bir çok vahşi hayvan görülebilmektedir.

Rift Vadisi Spor Kulübü şehir merkezinde yer almaktadır, bir çok spor etkinliği düzenleyen kulüpte en popüler spor Krikettir.

Yorumda Bulun