Bahamalar Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Bahamalar, (İspanyolca’da bajamar yani “Sığ Deniz” anlamına gelir) ya da tam adıyla Bahama Milletler Topluluğu, Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalara yayılan bir ülkedir. Amerika kıtasına bağlı ülkelerden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Toplam yüz ölçümü 13939 km² olan Bahamalar’ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’dır.

Bahamalar’ın başkenti en önemli ada olan New Providence’deki Nassau’dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera’dır. Başkenti barındıran New Providence dışında 31 adet yönetimsel birim vardır. Ada nüfusunu yüzde 71’ini New Providence adası barındırır.

lk defa gelen ziyaretçiler için Bahamalar beyaz kumlu sahilleri ve kıyıya vuran dalgalardan ibaret. Fakat daha sonra burada bundan çok daha fazlası olduğunu görüyorlar. Karnavallardan, dünya standartlarında dalışlara ve romantik kaçamaklara kadar sunacağı şeyler herkese yetecek kadar çoktur.

Nassau

Yolcu gemileri bölgesi Nassau, Bahamalar’ın başkenti. New Providence Adası’nda yer alan kent, yaklaşık 250.000 nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en geniş şehri.

Üstelik burası yolcu gemilerinin yanaştığı, dünyadaki en popüler yerlerden biri olup, iskelede yedi yolcu gemisine aynı zamanda ev sahipliği yapabilecek kadar da geniş. Şehir (ülkenin geri kalanında olduğu gibi) subtropikal iklimiyle görülmesi gereken ilginç türlere sahip. Bu Nassau’nun küçük bir kasaba olduğu anlamına gelmez.

Bahamalar, Nassau

Sürekli turist akışının olduğu bu şehirde, yüksek standartlı alışveriş merkezleri ve gece hayatıyla para harcayacağınız garantidir. ‘Straw-Markets’ denilen hasır ve el işi ürünlerinin sunulduğu sosyete pazarında alışveriş yapabilir, akşamları eğlenmek için gece kulüplerine veya kumarhanelere gidebilirsiniz.

Şehir 50’yi aşkın doğal beyaz kumsallarla çevrili olduğundan, seçim konusunda şımarıklık yapabilirsiniz. Kültürel olarak başka ilginç manzaralara da sahne olduğu gibi, ‘Eski Şehir’ ve ‘Fincastle Hisarı’ size plaj ve kumarhanelerden uzak, hoş bir mola sunar.

Bimini

Açık Deniz Balıkçılığı Cenneti

Bimini, Miami’nin sadece 50 mil (80 kilometre) doğusunda, Ernest Hemingway’in hayatının birkaç yılını burada geçirmesiyle ünlü, Bahamalar’ın bir takımada bölgesi. Ana adalar zinciri Kuzey Bimini ve Güney Bimini’dir. Standartlara göre oldukça sessiz bir yer olmasına rağmen çoğu tatil etkinliği kuzeyde, Alice Town Köyü’nün çevresinde yoğunlaşır.

Bahamalar, Bimini

Bimini’nin çevresindeki sular Florida körfez akıntısının Bahama kıyısı ile karşılaştığı yerde. Bu da Bimini’yi büyük balık avı (tuna, köpek balığı, kılıç balığı vb.) konusunda dünya birincisi yapıyor. Dalma ve şnorkelle yüzme de sevilen etkinlikler arasında; sayısız gemi enkazları, mercan resifleri, köpek balıkları ve yunuslar potansiyel hedef olarak kullanır. Tabii ki gün boyunca önünde kristal berraklığında sığ suları olan, muhteşem sahillerde tembellik etmek ceza değil.

Yukarıda bahsedilenlerden başka Bihimi de yapılacak pek bir şey yok. Alice Town, aileler tarafından işletilen küçük dükkanların, barların ve restoranların birikiminden oluşan bir kasabad. Bir market, Bimini Müzesi ve ayrıca denize nazır muhteşem Queen’s Otobanı görülecek diğer yerler arasındadır.

Yorumda Bulun