Nijerya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Nijerya Batı Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Nijerya’nın doğusunda Kamerun, batısında Benin, güneyinde Atlas Okyanusu, kuzeyinde Nijer, kuzeydoğusunda Çad ülkesi bulunmaktadır.

Yaklaşık 183 milyon nüfusa sahip olan Nijerya dünyanın en kalabalık yedinci ülkesi, Afrika’nın da en kalabalık birinci ülkesidir. Nijerya federal başkanlık cumhuriyeti ile yönetilmektedir. Nijerya ülkesi 36 eyalet, 589 yerel birim ve bir federal başkentten oluşmaktadır. Nijerya ülkesinin başkenti Abuja şehridir. Nijerya ülkesinin resmi dili İngilizcedir.

Ülkede 500’den fazla yerel dil konuşulmaktadır. Nijerya ülke nüfusunun yüzde ellisini Müslümanlar oluşturmaktadır. Yüzde kırkını Hristiyanlar, geri kalan yüzde onunu ise Museviler ve Ateistler oluşturmaktadır. Ülkenin para birimi Naira’dır. Tropikal iklime sahip olan Nijerya ülkesini gezmek için en ideal dönem Kasım ve Mart ayları arasıdır. Türkiye’den Nijerya ülkesine direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

Nijerya federal başkanlık cumhuriyeti ile yönetilmektedir. Nijerya ülkesi 36 eyalet, 589 yerel birim ve bir federal başkentten oluşmaktadır. Nijerya ülkesinin başkenti Abuja şehridir.

Abuja

Abuja Ulusal Camii veya diğer adıyla Nijerya Ulusal Cami, 1984 yıllında inşa edilmiştir. Modern mimarisiyle görenlerin hayran kaldığı bu cami herkesin gezip görmesi gerekir. Müslüman olmayan turistler burayı gezmek için namaz vakitleri dışında ziyaret etmesi gerekir.

Nijerya, Abuja

Guarara Şelalesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu şelale oluşturmuş olduğu manzara oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Abuja Aso Kayaları, şehrin en önemli coğrafi turistik noktasıdır. Mostra eteklerinde 400 metre yükseklikte yer alan dev bir kayalıktır. Abujo şehri için sembolik bir yerdir. Bu kayalığın üstüne çıktığınızda şehrin bütün manzarasını görebiliyorsunuz. Bu kayalık etrafında ülkenin yönetim merkezleri bulunur.

Lagos

Kültür Şoku Kaçınılmazdır Öncelikle Lagos, Nijerya ile ilgili korkunuzu atmanız için size birkaç bilgi verelim. Burası Afrika’nın en büyük şehri, kıtanın hala en hızlı büyüyen merkezlerinden bir tanesi ve dünyanın en büyük 10 şehrinden biri. Lagos, kesinlikle Nijerya’nın dinamiklerini anlamak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken bir yer. En çok bilinen websitelerinden biri şehri “Dünya üzerinde ziyaret edilebilecek en kötü yer olarak” nitelendirmiş. Bu kadar da kötü olamaz değil mi? Yazarın, yüksek suç oranları, kötü bir trafik ve şehrin güzel olmayan yerleri nedeniyle bu şekilde yazdığını anlayabiliyoruz. Bunlar birçok Afrika şehri için doğrudur ve Lagos için doğruluk payı biraz daha fazladır. Yine de genel olarak değerlendirdiğimizde biz bu şehrin, o kadar da kötü olduğunu düşünmüyoruz.

Nijerya, Lagos

Birçok yabancı buraya iş amaçlı veya burayı Nijerya’ya bir giriş noktası olarak kullanmak için gelir. Eğer şehrin içinde biraz zaman harcamak isterseniz; Milli Müze, Milli Tiyatro Sanatı ve Kültür Müzesi veya Nike Sanat Galerisi’ni (Nijerya’ya özgü sanat eserlerini görebilir ve satın alabilirsiniz) gezebilirsiniz. Gerçekten çok güzel olan Leko Sahili, Tarkwa Sahili ve Lekki Sahili ile kesinlikle çok kaotik ve ilgi çekici olan Lekki Pazarı da ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında. Az önce pazarın kaotik olduğunu söyledik değil mi? Şehrin gece hayatını keşfedene kadar bekleyin. Kesinlikle iyi manada kaotik ve çok seçenekli gece hayatını göreceksiniz. Not: Lagos, gelişmiş uluslararası havayolu ağına sahip olduğundan Nijerya tatiline başlamak için güzel bir nokta.

Kano şehrinde yer alan Gidan Makama Müzesi; resimlerin, müzik aletlerinin, el sanatlarının ve materyallerin bazı yönlerini içeren 11 galeri halinde hizmet vermektedir. Müze binası 15 yüzyılda inşa edilen bir saraydır. Bu bina geleneksel Hausa mimarisinin en güzel örneğidir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edip ülkenin ve şehrin tarihini ve kültürünü daha yakında tanıma fırsatını yakalayın.

Nijerya, Badagry, Köle Müzesi

Badagry, Afrikalı kölelerin Avrupa’ya götürülmek için bekletildiği son yerdir. Bu nedenle bu kasaba geri dönüşü olmayan nokta olarak da bilinmektedir. Bu kasabada çok büyük acılar yaşanmıştır. Bugün bile gittiğinizde o acı izleri görebiliyorsunuz. Özellikle 1840 yıllında yapılan Köleler Hapishanesi bütün acıları gün yüzüne çıkarmaktadır.

Kurmi Pazarı, Nijerya’nın Kano kentinde 16 hektarlık bir alanda kurulan bu pazar, Afrika’nın en büyük pazarı olarak kabul etmektedir. Pazarda çok sayıda el sanatları, dokuma ürünler, heykeller, süs eşyaları, altın ve gümüş takılar gibi birçok hediyelik eşya bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu pazara uğrayıp sevdiklerinize mutlaka hediyelik eşya alın. Burada satılan eşyalar oldukça ucuzdur.

 

Yorumda Bulun