Demokratik Kongo Cumhuriyeti Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Orta Afrika’da yer almaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti batıda Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, kuzeyde Sudan, Uganda, Ruanda, Burundi, doğuda Tanzanya, güneyde ise Zambiya ve Angola ile sınır komşusudur.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti 10 eyalet ve bir şehirden oluşmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinin başkenti Kinshasa şehridir. Ülke diktatörlük yönetim biçimi ile yönetilmektedir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır.

Ülkede Fransızca dışında Lingala, Kingwana, Tshiluba, Kikongo gibi yerel diller de konuşulmaktadır. Ülke halkının yüzde ellisini Roma Katolikleri, yüzde yirmisini Protestanlar, yüzde onunu Kimbanguistler, yüzde onunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde onu ise yerel inançlara inanmaktadır.

Demokrasi Kongo Cumhuriyeti vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kinshasa şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Kinshasa

Güzel Kinshasa veya Öyle Mi? Bize bir dakika verin. Tüm ziyaret uyarılarına karşı büyük istikrarsız bir ülkede, başka büyük bir şehir hakkında yazmak zorundayız. Bunu coşkulu bir şekilde yapamadığımız için bizi affedin. Tamam, şimdi bir nefes alalım, işte bazı temel bilgilerle başlıyoruz. Kinshasa, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve 10 milyon kişiye yaklaşan nüfusu ile Afrika’nın en büyük şehirlerinden biri. Şehir, ülkenin uzak batısında yer alan Kongo Nehri’nin kıyısında kurulmuş.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kinshasa

Kongo kendisini Zaire olarak kullandığı sırada, bu şehre önceden Leopoldville denmekteydi. İlginç başka bir şey daha; Kinshasa, dünyadaki Fransızca konuşulan en büyük şehir. Afrika’nın megakentlerini tanımlamak, iyi tanınan seyahat rehberlerinin, renkli, hareketli ya da enerjik gibi kelimelerle ortaya çıkarmaya çalışması biraz basit kalıyor. Seyahat noktalarını tanımlarken, edebi kelimeleri kullanma taraftarı değiliz. Çünkü, kendimize ait birkaç kelime kullanma amacımız, Kinshasa hakkında daha uygun düşüncelerin oluşması. Hareketli, canlı kelimelerin aksine katolik, kirli, güvensiz kelimelerini seçebilirsiniz (Bizi sakin tutmak adına, ABD Dışişleri Bölümü Kinshasa’yı ‘gündüz saatlerinde nispeten güvenli’ olarak tanımlar). Hatta, huzurlu ve güvenli bir şekilde ülkeye dönseniz bile, biz hala, Kinshasa için olumsuz bir tavır içindeyiz ve Kinshasa’nın ziyaret edilebilecek değerde bir yer olup olmadığından tam olarak emin değiliz.

Yeni başlayanlar için gezilmesi hiç kolay bir şehir değil. Otobüsler çok kötü durumda, taksiler de otobüs fonksiyonunda ve A noktasından B noktasına gidebilmek için iki veya daha fazla taksiye, kalabalık bir şekilde binmeniz gerekebilir. Bunun yanında tabii ki genişleyen, büyüyen bir meg kenti gezmenin en iyi yolu da bu. Ayrıca, Marce de Valeurs gibi çarşılar başlıca gezilecek yerler. En azından bir hırsız için favori bir mekan. Çünkü yerli insanlar “Valeurs” ‘u “Voleurs” olarak, yani hırsız olarak değiştirmişler. Tabii, Lac de Ma Valle’de Zongo Şelalesini ya da Lola Ya Bonobo’da Bonobo’ları (Kongo’da yaşayan bir şempanze türü) görmek için şehirden ayrılabilirsiniz. Bu güzel bir deneyim olabilir. Ama tabii ki burası gün ışığı saatlerinde “göreceli güvenli” bir yer. Bu yüzden, şimdi hemen gidip biletinizi ayırttıracaksınız, değil mi? Bir de bu yerin oldukça pahalı bir yer olduğundan bahsettik mi? Not: Kinshasa, uluslararası hava bağlantı noktasıyla, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gezi için iyi bir başlangıç noktası.

Yorumda Bulun