İzlanda Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

İzlanda hakkında duyduğunuz klişelerin çoğu doğrudur: manzara korku verici, büyüleyici ve bazen de rüya gibi gelir. İnsanlar cana yakın ve çok iyi İngilizce konuşuyorlar. Burada alem yapmaksa biraz pahalı olabiliyor. Ülkeyi çevreleyen Ring Road’a şükürler olsun! Sayesinde manzaranın tadını çıkarmak, doğa severlerin buzul tırmanışları ile (haski kızaklarıyla) daha kolay oluyor. Henüz trend olan bir şey göremedim diyorsanız, Reykjavik’in ileri teknoloji dolu merkezini bekleyin. Çok eğlenceli ve unutulmaz bir zaman geçireceğinizin garantisini veriyoruz.

İzlanda halkının yüzde 93,02’si Norveçli ve Kelt soyundan gelenler; yüzde 6,98’i de yabancılardan oluşur. Kuzey yarımkürenin en kuzeyinde bulunan İzlanda özellikle doğal güzellikleri, farklı yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Her ne kadar ismi ‘buz ülke’ anlamına gelse de Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir. Yılın farklı mevsimlerinde 24 saat boyunca gündüz ve gece olabilir.

Sadece 330 bin civarı nüfusun yaşadığı İzlanda doğal yapısını korumayı başarmıştır. Nüfusun yüzde 80’i şehirlerde, diğer kısmı köylerde yaşar. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı başkent
‘te yaşar. Başkent Reykjavik dışında Akureyri ve Vik gibi bölgeleri de turistik geziler için tercih edilen bölgelerdir. İzlanda, dünyanın kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerinden biridir.

Reykjavik

İzlanda, Reykjavik

Gayzer ve Buzullar Ülkesi’nin Başkenti Herkes İzlanda’nın ilginç bir yer olduğunu bilir. İnsanların soyadları yok ve mayalı köpekbalığı (çok kötü bir kokusu vardır, bu konuda bize güvenin) ve koyun testisi ulusal yemekleri arasında. Burası aynı derecede tuhaf insanlarla dolu tuhaf bir arazi. Evet, burada her şey farklı. Reykjavik, İzlanda’nın Başkenti ve en büyük şehri. İzlanda halkının çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. İzlanda, bir doğal güzellik ülkesi. Birçok kişi buzulları, volkanları, fiyortları, gayzerleri, şelaleleri ve doğal kaplıcaları için Reykjavik’e gidecek. Reykjavik, sadece bulunduğunuz bir yer olmamalı, aynı zamanda planınızda keşfetmek için yer alan bir şehir olmalı. Eski Şehir Merkezi, yürüyerek gezip kolayca keşfedebileceğin bir yer ve renkli evleri, alışveriş merkezi (değişen yerel el sanatları için İskandinav tasarımcı mağazaları) sanat galerileri/müzeleri, iyi barları ve restaruantları ile bir veya iki gün sizleri meşgul edecek. Gece hayatı açısından, “Rúntur” ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Burada eğlence gerçekten gece yarısına kadar devam ediyor ve yerel halk ile kaynaşmak için mükemmel bir yol. Eğer Reykjavik’ten İzlanda’nın muhteşem doğasını görmek istiyorsanız, Blue Lagoon sadece kentin güneybatısında bulunuyor ve sizleri bekliyor.

Blue Lagoon

İzlanda’nın Simgesi

Bu simgesel bir atraksiyon durumu. Her ülkede bu tarz göletler bulunur. İzlanda’daki de Mavi Lagün. Bu lagün, Grindavik Bölgesi’nin yanında bulunuyor (güney yarımadada bulunuyor ve batı Reykjavik Bölgesi’ne oldukça yakın, arabayla yaklaşık 40 dakikalık bir mesafe).

İzlanda, Blue Lagoon

Mavi Lagün, bir jeotermal spa ve İzlanda’nın önde gelen turistik mekanlarından birisi. Eğer İzlanda’ya gelirseniz, burayı ziyaret etmeme şansınız yok. Mavi Lagün, bir lav bölgesinin ortasında yer alıyor. Aslında bu lagün, insanların yapmış oldukları bir jeotermal santralın yanında bulunduğu için oluşmuş. Suyun sıcaklığı 37°C – 39°C arasında değişiyor. Mineraller açısından oldukça zengin. İddialara göre birçok cilt hastalığına da iyi geliyor.

Skaftafell

Gerçek Dışı

Sizlere bir karşılaştırma verebiliriz. Buraya benzeyen yerleri seviyorsanız, buraya aşık olacaksınız. Ama bunu, şimdiye kadar gördüklerimize hiç benzemeyen bir yer için yapmak oldukça zor olacak. Skaftafell, İzlanda’nın en önemli yapısı olan Vatnajökull Milli Parkı’nın çekirdeğini oluşturuyor.

İzlanda, Skaftafell

Yapacağınız doğal güzellikler listesi burada oldukça etkileyici olacak. Bunlar; Büyük Mavi-Beyaz Vatnajökull Buzulu, Hundafoss ve Svartifoss Şelalesi (ikincisi ise bazalt kaya sütunları ile çevrilidir), volkanlar, yeşil çayırlar, siyah kum ve düz araziler. Skaftafell’in içinde ziyaretçi merkezi ve kamp yerlerini bulabilirsiniz. Reykjavik’ten yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunuyor. Svartifoss Şelalesi, buzul ve yürüyüşleri için oldukça uygun bir başlangıç noktası. Skaftafell’i keşfetmek için tek yol, yapacak olduğunuz yürüyüşler.

Myvatn Gölü

Hayal Ettiğiniz İzlanda

Myvatn, İzlanda’nın kuzeydoğu bölgesinde bulunan bir göl. Burası aynı zamanda aktif bir volkanik dağ olan Krafla’nın da yanında bulunuyor. Bu bölge, hayvanlar ve bitkilerin yoğun şekilde bulunduğu alanlardan birisi. Bu kapsamda sakin sulak alanlar, kraterler, kaynayan çamur havuzları ve jeotermal sular, sizlerin tam da hayal edeceği ve gezmek istediği İzlanda’yı tanımlıyor.

İzlanda, Myvatn Gölü

Burada görülecek olan şeylerin, yazımızın giriş kısmına sıkıştığını mı düşündünüz? Tekrar düşünün. Çünkü Myvatn, lav alanlarına, şelalelere (Avrupa’nın en büyüğü, Detifoss, Canavar lakaplı olan da dahil) ve dağlara sahip. Ring Road, göl çevresinde uzanan bir yol. Ayrıca yürüyerek de gezmeniz mümkün. Gölün kendisi dışında görmeniz gereken yerler Krafla, Mıvatn Doğal Alanları ve lavların bulunduğu Dimmuborgir Alanları. Akureyri, buranın çevresinde bulunan en büyük şehir. Fakat gölün çevresinde de birkaç küçük yerleşim alanı mevcut.

 

Yorumda Bulun