Karadağ Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Balkanların yükselen yıldızı bir ülke. Güneş, kumsal, deniz, doğa, eğlence isteyenleri tüm tüm dünyadan ve özellikle de Avrupa’dan kendine çekiyor. Renkli gece hayatı, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ziyaretçilerini mutlu edebilecek potansiyele sahip. Adriyatik kıyılarında yer alan eşsiz güzellikteki kıyıları ve dillere destan plajlarıyla da adından söz ettiren ülke, UNESCO tescilli yapıları, yerleşim yerleri ve yemyeşil doğasıyla sevdiğim bir ülke.

Karadağ’da, berrak suları ve hoş mimarisiyle ünlenen kıyı bölgeleri turistlerin en sık ziyaret ettiği yerler. Turistik kentleri Kotor ve Budva’nın yanı sıra dağlar, göller, kayak merkezleri, ulusal parklar ile nehirlerin bulunduğu dağlık kesimler de dikkate değer. Muhteşem coğrafyasının yanı sıra çalkantılı siyasi tarihiyle de dikkat çeken bir Balkan ülkesi olan Karadağ, yaklaşık 620 binlik nüfusuyla küçük ama sevimli bir ülke.

Kotor

Karadağ, Kotor

Şok edici anıtlarla dolu “Avrupa’daki güzel şehirler” veya buna benzer bir şeyler için bir arama yapın, garanti veriyoruz ki Montenegro’da bulunan ‘Kotor’ er ya da geç karşınıza çıkacak.

Şehir, Kotor Körfezi’nin en uç noktasında, fiyort gibi dağ yamaçlarının körfezin etrafında dik bir şekilde yükseldiği yerde kurulmuş. Bir şekilde Kotor’un eski kent merkezini buraya sığdırmışlar. Şehir, UNESCO Listesi’nde ve bunun nedenleri ise: “yerleşim yerleri, saraylar, manastırlardaki mimarinin kalitesi ve bunların taraçalanmış kayalık dağ eteklerindeki uyumu.” olarak belirtilmiş.

Bu, kulağa oldukça iyi geliyor. Burada dikkatinizi iki şey çekebilir: eski şehrin kendisi ve kalenin üzerinden görülen manzara (tepeye ulaşmak için 1500 basamak çıkmanız gerekiyor!). UNESCO’nun da belirttiği gibi eski şehir; anıtlar, kiliseler, diğer mimari yapılarla dolu ve küçük yüzölçümüne rağmen şehri dolaşmak saatlerinizi alacak.

Düklük Sarayı ve Şehir Kalesi’nin bulunduğu ana meydan, başlamak için uygun bir nokta. Buradan kendinizi tarihi anıtların, butiklerin ve restaurantların birbirine karıştığı dar ara sokaklara atabilirsiniz. Montenegro’nun denizcilik tarihini anlatan Denizcilik Müzesi’ne de kesinlikle gitmelisiniz.

Podgorica

Karadağ, Podgorica

Karadağ Tatili İçin Güzel Bir Başlangıç Noktası Güzel bir manzara değil mi? Burası Podgorica, Karadağ’ın resmedilmeye değer en önemli şehri. Avrupa Birliği aday devletlerinden biri olan Karadağ (Montenegro), 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etti. Podgorica şehri (eskiden Titograd olarak bilinirdi), 150,000’den fazla kişiye ev sahipliği yapıyor, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Modern bir doğası olmasına rağmen gezilecek bazı tarihsel yerlere sahip. İkinci Dünya Savaşı boyunca ağır bombardımanlardan oldukça fazla etkilenmiş. Bu yüzden dürüstçe söylemeliyiz ki, akşamları şehir merkezi oldukça canlı olmasına ve beş ırmağın birleştiği yerde bulunması özelliğiyle seyir zevkinizi en üst düzeye çıkarabilmesine rağmen, ülkenin en turistik yeri değil. Burada asıl gezilmesi gereken yer; eski( 19. yüzyılın sonlarına kadar Osmanlı Himayesi altında bulunmuştur.) şehir merkezidir (Stara Varoš). Dar sokakları, camileri ve tarihi saat kulesi eski şehir merkezindeki görülecek yerler arasında bulunur. Tarihi kasabanın yanında Ribnica nehrinin, Moraca nehriyle birleştiği yerin üzerinde Skaline köprüsü bulunur. Köprünün biraz uzağında ise Gronica tepesinin karşısına inşa edilen 10. yüzyıldan kalma St. George Kilisesi bulunur.

Perast

Kotor Körfezi’nde İlginç Tarihi Kent Perast

Karadağ, Perast

Karadağ’ın Kotor Belediyesi’nde ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan küçük bir sahil kasabası. Geçmişi en az 1000 yıl öncesine dayanan ve bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin bir parçası olan bu tarihi kasabanın sokaklarında yürürken, antika, durgun ve büyüleyici kelimelerinin tümü aklınıza gelecek. Kasabanın içinde yavaşça ilerlerken karşınıza çok sayıda Barok mimarisini yansıtan saray, 17 adet Katolik kilisesi ve 9 adet de Savunma Kalesi çıkacak. Deniz kıyısındaki yoğun tatil yerlerinden uzak ve sakince birkaç saat geçirmek için yer arıyorsanız, bu kasaba sizin için harika bir seçim olacak.

Yorumda Bulun