Moldova Gezi Rehberi

PAYLAŞ:
Moldova, Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev olan Moldova 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır.
Moldava’nın batısında Dniester ırmağıyla Ukrayna arasında kalan Transnistria adında bir bölge var. Burası Moldova-Ukrayna arasında 20 yıldır arada kalmış bir bölge.  Bu bölgedeki sınır kapısından geçmek başımıza iş açabilirdi. Bu yüzden güneydeki E87 yolunu kullanarak Moldova’ya geçtik. Yer yer çukurlarla dolu 200 km lik yolun ardından Moldova’nın başkenti Kişinev’e vardık.

Kişinev

Moldova, Kişinev
Kişinev’in merkezinde olan Albisoara Caddesi, şehrin en ünlü ve en eski caddesidir. Bu cadde üzerinde şehrin en önemli tarihi yapılarını, klişelerini ve parklarını bulabilirsiniz. Bu cadde aynı zamanda Kişinev’de bulunan bankaların genel merkezlerinin de bulunduğu bir yerdir.
Moldova’nın en eski parkı olması ile ün kazanmış olan bu parkın daha önceki ismi Puşkin Parkı’dır. Bu park özellikle insanların buluşmak için tercih ettikleri adreslerin başında gelmektedir ve Aşıklar Parkı olarak da bilinir. Bu parkta yeşil ile iç içe bir şekilde zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca bu parkta klasikler geçidi olarak anılan ve Moldova tarihinin önemli isimlerinin heykelleri dizildiği bir yol vardır.
Bu kahramanlar anıtı 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetlerin elde ettikleri başarıyı anmak için diktikleri bir anıttır. Bu anıt o dönemde savaşan insanlara atfedilmiştir.

Özellikle tarihe ve savaşlara meraklıların uğrak yerlerinden olan bu silah ve cephane müzesinde genellikle 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahlar sergilenmektedir. Bunun yanında burada çok eski tarihlerden kalan pek çok silahı da yakından görme fırsatını elde edebilirsiniz.

Alexandr Puşkin’in Rusya’dan sürgün edildikten sonra Kişinev’de kaldığı ev, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Burada Alexandr Puşkin’in hayatına ve kitaplarına dair pek çok şeyi görebilirsiniz.
Kişinev’in dış kısımlarında bulunan bu manastır, Kişinev’deki Orta Çağ Avrupası’na ait eserlerden birisidir. Aynı zamanda bir açık hava müzesi olan manastırı ziyaret ederek, Orta Çağ Avrupası’na yakından bakabilirsiniz.
Manuc Bei Tarih Müzesi Kişinev’in yerel tarihini merak edenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bu müzede pek çok yerel tarihi eşya ve sanat eserleri var. Ulusal Sanat Müzesi Moldova’daki en eski sanat merkezlerinden birisi olan bu müze, Moldova sanatını yakından görmek isteyenler için eşsiz bir fırsat niteliğindedir. Bu müzede Moldova’nın yetiştirmiş olduğu en önemli ressamların eserlerini görebilirsiniz. Valea Morilor Meydanı Kişinev halkının uğrak yerlerinden birisi olan bu Valea Morilor Meydanı’nın çevresi 1800’lü yıllardan kalma binalar ile çevrilidir ve burada genellikle elçilikler yer almaktadır.Ulusal Tarih Müzesi Moldova’nın en önemli müzelerinden birisi olan bu tarih müzesi içerisinde 263 bin eser içerdiği için büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında burada düzenlenen sergiler de her sene çok fazla ilgi çekiyor.

Etnografya ve Ulusal Tarih Etnoloji Müzesi kökenleri yüz yıl öncesine kadar giden bu müze hem Kişinev hem de Moldova için önemli yerlerden birisidir. Burada pek çok alandan zengin koleksiyonlar görülebilir. Moldova’nın zenginliklerine şahit olmak için uğranılması gereken yerlerden birisidir. Bunun yanında müzede bulunan Gigantisimus dinozorunun kemiklerinden oluşan heykel de turistlerin büyük ilgisini çeker.

Patria Sineması ve Ulusal Opera ve Bale Salonu burası 19. yüzyıldan beri filmlerin sergilendiği bir yer olduğu için kültürel anlamda Kişinev için önemli yerlerinden.

Moldova’nın şaraplarının lezzeti çok üst seviyede yer almaktadır.Özellikle Mileştii Miçi, Acorex, Purcari, Bostavan, Chateau Varteley bilinen en ünlü şarap üreticileridir. Değişik Üzüm çeşitlerinin ( Codru, Negru de Purcari, Cahor gibi ) yer aldığı ülkede ayrıca köpüklü kırmızı şarap, vişne likörü, konyak ve balsam da turistlere sunulmaktadır.Ekim ayında bağ bozumu döneminde Ulusal Şarap Festivali başkentte izleyenleri büyülemektedir. Şenlikler zamanı ülkeye girişte vize parası istenmemektedir.Sokaklarda şarap sergileri ve şarap tadımları yerli yabancı misafirlere sunulmaktadır.Şarap tadımı için Mileştii Miçi’nin yer altındaki kavları çok büyük olduğundan hem fıçılarda hem de şişelerde şaraplar yıllandırılıyor.Buradaki Galeriler 200 km’ye kadar uzandığından, içinde araba ile dolaşılabiliniyor.Moldova da, bir restaurant veya bir barda, türk oldugunuzu hissettikleri zaman, İnsanlar sizinle dostane bir şekilde sohbet etmek istiyorlar.
3 yılını burada geçirmiş ünlü Rus yazar Puşkin’in evi ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Burası müzeye çevrilmiş olup Ulusal Tarih Müzesi de şehrin en önemli müzelerinden biri olarak göze çarpmaktadır.Gece hayatı da renkli olan Moldova da Citi Club, People veya perşembe geceleri retro müzik çalan nostaljik gece kulubü çok eğlenceli.
Moldova’nın, gelecekte müthiş bir kalkınmaya gideceğini düşünen yatırımcılar ülkeye akın akın geliyor. Sadece onlar değil elbette. Moldovalı kızları yakından görmek isteyen Türkler de burada. Gece kulüpleri, hafta içi bile tıka basa dolu. Gecenin sonunda, herkes yanında bir kızla çıkıyor. Kızlar, ülke şartlarında 1.5 ayda kazanabilecekleri parayı fuhuş sektöründe bir gecede kazanıyor. Dev şantiye gibi Kişinev’in her yanında, bankadan çok para transfer ofisleri var. Ve o ofislerin önünde hep uzun bir sıra… Para gönderenler, dünyanın hemen her yerine çalışmaya giden Moldovalı kızlar. Sırada bekleyenlerse aileleri. Yurtdışında çocuk bakan Moldovalı kızlar, ülkelerinde krallar gibi karşılanıyor..
Başkent Kişinev’den lezzetli şaraplardan sevdiklerinize hediye edebilir ve yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Yorumda Bulun