Panama Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Panama, Orta Amerika’da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alır. Başkenti, ülke ile aynı adı taşıyan Panama City şehridir. Ülkeden Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren Panama Kanalı geçmektedir.

Ülkenin en önemli coğrafi ve ekonomik kazanımı olan Panama Kanalı’nda iki liman bulunur: Cristobal Limanı ve Balboa Limanı. Bu limanların her ucunda bulunan bağlantı noktaları, Latin Amerika‘nın sırasıyla ikinci ve üçüncü en çok yükleme yapılan bölgeleridir.

Balboa Limanı 182 hektarlık bir alanı kaplar ve konteynerler için dört palamar ve iki çok amaçlı rıhtım bulunmaktadır. Balboa Limanı’nda 18 süper Post-Panamax ve Panamax iskele vinç ve 44 gezer vinç bulunmaktadır. Balboa Limanı depo alanı 2.100 metrekaredir.

Panama’nın nüfusunun yüzde 65’ini Mestizo, yüzde 9,2’sini siyah melezler, yüzde 6,7’sini beyazlar ve yüzde 12,3’ünü yerli Amerikalılar oluşturur. Büyük bölümü meydana getiren Mestizolar, İspanyol-Kızılderili melezi insanlardır. Nüfusun zenci kesiminin yüzde 60’ı Jamaika ve diğer adalardan köle ticareti ile getirilen insanların devamıdır.

Limanlarıyla dünya ticareti için büyük önem taşıyan Panama’da, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her ne kadar kişi başına düşen milli gelir düşük olsa da, yaşayanların yaşamlarından en memnun insanlar olduğu ortaya çıktı. Panama’da kişi başına düşen milli gelir 11 bin 36 dolar. Bu ABD’de kişi başına düşen milli gelirin 5’te biri anlamına geliyor.

Ülkenin en önemli fiziki özelliği, Amerika kıtasını taksim eden su bölüm hattını (Continental Divide) teşkil eden dağ omurgasıdır. Bu omurganın Kosta Rika’dan Kanal’a kadar uzanan bölümüne Merkezi Cardillera denir. Batıda yaklaşık 3000 metre yükseklikte olan bu dağlar, Kanal’a doğru 900 metreye kadar düşer. Kanalın sağından Atlantik kıyısına kadar olan bölüme Cordillera de San Blas ve daha doğudaki kısma ise Serrania del Darien denilmektedir. Buradaki dağlar ortalama 1800 metre yüksekliğe sahiptir. Chiriqui (Baru) Volkanik Dağı yaklaşık 3478 m yükseklikte olup, ülkenin en yüksek yeridir. Merkezi Cordillera ile Pasifik Kıyısı arasında Kosta Rika sınırına yakın bir yerde bulunur.

Panama, irili ufaklı 500’den fazla akarsuya sahiptir. Bu köprü ülkenin etrafında birçok ada mevcuttur. Bunlardan başlıca büyük olanları; kuzey kıyılarında, Bocas del Toro Takımadaları, San Blas, İnci, Taboga Adaları ve bir sürgün yeri olan Coiba Adasıdır.

Panama City

Panama’nın silüeti hangi ara bu kadar etkileyici oldu bilmiyoruz, nedense bu sürecin farkına varamadık. Orta Amerika’da yer alan bu şehrin girişi Panama Kanalı ve kalın yağmur ormanları ortasındadır. Amerika’da değil Birleşik Arap Emirlikleri ya da Güneydoğu Asya’da bulunan bir şehir gibi. Henüz bitmedi, Panama gerçek bir ticaret merkezi ve Orta Amerika’nın kalbi.

Panama, Panama City

Bu hareketli, kıpır kıpır Orta Amerika kentinde çok sayıda lüks mağaza var. Alışveriş yapmak istiyorsanız gideceğiniz adres Paitilla ve banka bölgesi arası. Fakat bu durum şehrin kalbinin (1519’da kurulmuş), körfezin karşısındaki Casco Viejo oluşunu gizliyor. Burası beyaz katedral, büyülü dar sokaklar ve eski koloni evlerinden oluşuyor. Akşamları gidebileceğiniz harika restoranları, gece kulüpleri ya da okyanus manzaralı rahat bir yürüyüş yapabileceğiniz sahil kıyıları var. Ayrıca bu alanlar UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Not: Sakın gezinizi Panama Kanalı’nı ve Miraflores Ziyaretçi Merkezi’ni görmeden sona erdirmeyin!

Yorumda Bulun