Ermenistan Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Güney Kafkasya’da bulunan Ermenistan‘ın sınırları kuzeyde Gürcistan’la, doğuda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan’la, güneyde İran’la ve batıda Türkiye ve Nahçıvan Özerk
Cumhuriyet ile çizilmiştir. Ülkeyi ziyaret eden turist sayısı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında her yıl büyümektedir ve Ermenistan antik mimariler ve sanat örnekleri ile birçok turist için egzotik bir ülke konumundadır.

Ülkede gezmeninin birçok yolu bulunmaktadır. Bir şehri gezecekseniz günlük turlar kesinlikle önerilmektedir. Otobüs ve minibüs ağına bakıldığında ise oldukça gelişmiş bir sistem görülmektedir ve ucuzdur. Nadir olarak yapılsa da otostop oldukça güvenlidir. Tren ağı ise oldukça yavaş işlemektedir.

Vayots Dzor‘da bulunan göz kamaştırıcı kireçtaşı mağaraları, Goris yakınlarında yamaçlarda oyulmuş mağara evleri keşfedilebilir. Erivan‘da bulunan National Gallery, State Museum of Armenian History ve 13.000 el yazması metine ev sahipliği yapan Erivan kütüphanesi de dahil olmak üzere Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı, Erivan Opera Binası birçok tarihi öğe burada görülmelidir.

Ermenistan kalbinde bulunan Sevan Gölü, ülkenin en büyük gölüdür ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Göl göz alıcı manastırlar ile çevrilidir ve Sevanavank Manastırı en etkileyici olandır. Ermenistan’ın dört milli park vardır ve Dilijan Milli Parkı bu dörtlünün en güzeli olabilir.Manastırlar Ermenistan’ın belirleyici özelliklerinden biridir ve Noravank Manastırı ülke genelinde en güzel örneklerden biridir.

Ermenistan

Yapı yedinci yüzyıla kadar uzanan Amberd Fortress Ermenistan’da ziyaret etmek için en güzel yerlerinden biridir. Ermenistan’ın UNESCO Dünya Mirasları’ndan bir tanesi olan Yukarı Azat Vadisi inanılmaz bir bölgedir ve buranın en ünlü yapısı ise Geghard Manastırı’dır.

İngiltere’nin Stonehenge‘inin Ermenistan versiyonu olan Karahunj ziyaret edilebilecek en ilginç yerlerdendir. Ülkenin en eski şehirlerinden biri Dvin‘i ziyaret ederek ortaçağda Ermenistan’ın başkenti olan bölgeyi ve kalıntıları görebilirsiniz.Güney Kafkasya’da bulunan Ermenistan 11 bölgeye, 49’u kentsel ve 866’sı kırsal olarak kabul edilen 915 topluluğa ayrılmaktadır. Başkenti ve en büyük kenti Erivan‘dır. Ülkenin diğer en önemli şehirleri: Gümrü, Vanadzor, Eçmiadzin, Hrazdan, Abovyan, Kapan, Armavir, Gavar ve Artaşat’tır.

Güney Kafkasya’da bulunan Ermenistan’ın sınırları kuzeyde Gürcistan’la, doğuda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan’la, güneyde İran’la ve batıda Türkiye ve Nahçıvan Özerk
Cumhuriyet ile çizilmiştir.Resmi dili Ermenice’ dir. Bunun yanı sıra Rusça ve İngilizce oldukça yaygındır. Siyasi ilişkilerden dolayı ülkede Azerice veya Türkçe konuşulduğunda yerli halktan beklenmedik bir tepki görülebilmektedir.

Ermenistan 301 yılında Hıristiyanlığı devletin dini olarak uygulayan dünyanın ilk ülkesi olmuştur ancak bugün seküler bir devlet yapısına sahip olmaklar birlikte nüfusun yüzde 93 kendilerini Ermeni Apostolik Kilisesi’ne, geriye kalan yüzdelik kesim ise Katolik, Rus Ortodoks, Müslüman, Ezidi, Ateist, Musevi ve diğer inançlara bağlı olarak tanımlamaktadır.Ermenistan’ı ziyaret etmek için en uygun dönem hem iklimin daha sıcak hem de yağmurların dindiği yaz aylarıdır. Ancak sıcaklıklar 40 derece ve üstüne çıkabilmektedir.

Yaz aylarının aksine kış ayları bazı bölgelerde oldukça set geçmektedir. Kuzey bölgede ise kar görülmektedir. Bahar ayları yağmurlu olsa da tüm yıl ülke genelinde olduğu gibi güneş görülmektedir.

Ermenistan şehri için İstanbul çıkışlı uçuşların tarihlere göre listesini aşağıdaki grafikten görebilirsiniz. İlgilendiğiniz aya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erivan

Ermenistan, Erivan

Kafkasya’daki Roma Ermenistan’ın başkenti olan Erivan ülkenin en büyük şehri. Erivan’ın arka planında sönmüş bir volkan olan 5.137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı uzanır. Erivan, M.Ö 8. yüzyıla kadar dayanan geçmişi ile, dünyanın en eski şehirlerinden bir tanesi. Şehrin şimdiki görüntüsü Erivan’ı muhteşem bir şehir olarak kuran Sovyetler’in, ”Genel Erivan Planı”nı kabul ettiği 1924’e kadar dayanır. Günümüzde şehrin merkezinde, belirgin yapıları içeren geniş yollar ve oldukça fazla miktarda da Sovyet mimarisi izleri gözleniyor. Erivan’da görülecek yerlerin başında, Cumhuriyet Meydanı, Ulusal Galeri ve Tsitsernakaberd Anıtı geliyor. Aslında Erivan’a asıl gelme nedeniniz manzaralardan ziyade güçlü Ermeni kültürünü  ve muhteşem tarihini keşfetmek olacaktır.

Yorumda Bulun