El Salvador Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Nihayet El Salvador için sörf zamanı! Bu küçük Orta Amerika ülkesine çok uzun süre turistlerin gelmesine engel olan iç savaş sonunda bitti ve artık bu güzel ulus kapılarını tüm gezginlere açtı. İspanyolca ve Nahuat dillerinin konuşulduğu, başkenti San Salvador olan bu sıcak ülkenin nüfusu ortalama 6.1 milyon civarında.

El Salvador Orta Amerika’nın en küçük, en yoğun popülasyonuna ve bölgenin en büyük ekonomisine sahip ülkesi. Burası biraz tropikal cennete, biraz koloni ihtişamına, biraz volkanik göllere, damgalayıcı renklere ve korkusuz, yaratıcı bir vizyona sahip. Burada ihtişamlı bir sahil şeridine tanık olacaksınız. Sivil savaş biteli çok olmadığından burada birçok duyguyu birlikte yaşamanız mümkün. Salvadorlular artık evlerine dönüyorlar ve yeni bir başlangıç için tüm ulus hazır görünüyor. Bu da doğal güzelliklerin yanında, küçük kasaba etkisini hissederken bir yandan da plazalarla karşılaşabileceğiniz, yavaş yavaş durulan ve yerleşen bir ülkeye şahit olacaksınız.

Orta Amerika’da bir dalga yakalamaya ne dersiniz? Güney sahilinde sörf yapmak filmlere bile konu olmuştur. Costa del Balsamo, Punta Roca, Playa El Sunzal ve Playa El Tunco sörf tutkunlarının mutlaka uğramaları gereken en ünlü sörf bölgeleri.

Juayua haftasonları kurulan “Feria Gastronomica” dedikleri yemek fuarı ile ünlü bir yer. Ülkenin her yerinden insanlar, bölgelerinde yetiştirdikleri en iyi ürünleri getirip burada sergiliyor. Bunlara barbekü yapılmış iguana, gine domuzu ve kurbağalar da dahil. Hafta içi ise burası daha sakin bir hal alıyor.

“Parque Nacional El Imposible” isimli bu yerdeki ormanda soyu tükenme tehlikesinde bir çok hayvan yaşıyor. Sadece hayvan değil birçok olağanüstü çeşitlilikte bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Burada yaşayan hayvanlara pumalar, vahşi yaban domuzları, tigrillolar, kral şahinleri ve kara tepeli kartallar da dahil. Buralarda gezinmenin oldukça çamurlu olabileceğini de şimdiden söyleyelim.

Genellikle kahvaltıda yenilen Casamiento, tavuklu bir yemek olan Pane ve popüler bir sokak yemeği olan Pupusa’yı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Aralık ve mart ayları en yoğun ve en kuru sezon olarak biliniyor. Kasım ve nisan aylarının ikisi de yüksek sezonlardan sayılır, hava sıcak ve kuru, plajlar daha az kalabalık oluyor. Mayıs ve ekim ayları ıslak sezon olduğundan turizm aktiviteleri yavaşlıyor ve geceleri yağış almaya başlıyor.

San Salvador

Yanardağlar ve Sömürge Yapıları El Salvador

Orta Amerika’da Honduras ve Guatemala sınırında, Pasifik Okyanusu kıyılarındaki en küçük ülke burası. El Salvador’un başkenti olan San Salvador ise, nüfusu yarım milyonun altında olan (özel şehir), fazla bilinmemesine rağmen oldukça büyük bir şehir.

El Salvador, San Salvador

San Salvador volkanlarının dibine inşa edilmiş şehir, depreme eğilimli. Temiz ama çok lüks olmayan çehresi ve geniş bulvarlarıyla ilk bakışta çok da planlı bir görüntüye sahip değil gibi duruyor. İlgilenen turistler için bazı görülecek yerler var. Devletin yönetildiği Parlamento Binası, Özgürlük Meydanı ya da Başpiskopos Oscar Romero’nun mezarı ve şehrin katedrali (ülke iç savaştayken inşa edilmiş) bunlardan bazıları.

Diğer benzer şehirlerde (ve ülkelerde) olduğu gibi burada da dikkati çeken şey dokuma sanatı. Yerli halk oldukça samimi ve cana yakın. Karşıdan karşıya geçerken veya markete bir şey almak için giderken insanların birbirleri ile konuşması burada çok sıradan bir durum. Şehrin dışında gidilebilecek iki yer var: Yanardağlar ve plajlar. (Özgürlük Meydanı’ndan yarım saat mesafede). Yakınlarda ise krater gölleri olan Ilopango ve Coatepeque var. Seçim size kalmış.

 

Yorumda Bulun