Oklahoma Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

ABD’nin merkezi güney bölgesinde yer alan eyaleti. Oklahoma, 50 ABD eyaleti arasındaki en geniş 20. ve en kalabalık 28. eyalettir. Eyaletin adı Çoktav dilinde “kızıl millet” anlamına gelen okla ve humma kelimelerinden türetilmiştir. Eyaletin en büyük şehri ve başkenti Oklahoma City’dir.

Bölgede 15 bin yıl kadar önce Clovis ve Folsom Yerlilerinin yaşadığına ilişkin kanıtlar ortaya çıkarılmıştır.[kaynak belirtilmeli] MS 500-1300 arasında çömlek, dokuma, heykel ve metal eşya yapımı alanında altın çağını yaşayan bölge Francisco Vásquez de Coronado’nun 1541’de bölgeye düzenlediği keşif seferleriyle beraber bir gerileme dönemine girdi. Bölge uzun yıllar İspanyol yönetimi altında kaldıktan sonra 1800’de Fransızların eline geçti. 1803’te Louisiana Alımı çerçevesinde ABD’ye bağlandı. 1828’de ABD Kongresi’nde alınan bir kararla Yerlilere ayrıldı. Amerikan İç Savaşı başlangıcında Beş Uygar Kabile’nin Güney eyâletleriyle bir dizi antlaşma imzalamaları üzerine 1865’ten sonra federal hükümet bölgeye daha fazla müdahalede bulunmaya başladı. 1880’e gelindiğinde Yerli Toprakları olarak anılan bu bölgeye 60’tan fazla Yerli kabilesi yerleşmişti. 1889’da Kongre kararıyla Yerli Topraklarının bir bölümü beyazların yerleşimine açıldı. 1907’de Yerli Toprakları’nın geri kalan bölümünün Oklahoma topraklarına katılmasıyla oluşturulan Oklahoma Eyâleti ABD’nin 46. eyâleti oldu.

19 Nisan 1995’te eyaletin başkenti Oklahoma City’de bir kamu binasına yönelik olarak bombalı saldırı düzenlendi. 168 kişinin ölümü ve 800’ün üzerinde yaralanmayla sonuçlanan olayın 11 Eylül saldırılarından sonra ABD toprakları üzerinde gerçekleşmiş en büyük ikinci terörist eylem olduğu iddia edildiyse de sonraları bu olayın da 11 Eylül gibi derin şüpheler bırakan delillerle birlikte kapatıldığını söyleyen uzmanlar da vardır.

Oklahoma City

Oklahoma, ünlü tarihi Route 66 yolu üzerindeki duraklardan biri. Tek başınıza araba yolculuğu yapıyorsanız, Oklahoma’nın başkentinde bir mola verin ve şehrin size sunduklarıyla biraz zaman geçirin.

Şehirde önemli etkileşim alanlarından biri, maalesef ki bize, 1995’te 168 kişinin hayatını kaybettiği bombalama olayını hatırlatıyor. Oklahoma Milli Anıt ve Müzesi, olayda hayatını kaybedenlerin ve hayatta kalmayı başarabilenlerin anısına yapılmış, resmi bir andaç. Anıt dışarıda ve müzeyle birlikte tamamlanıyor. İkisi de yıkılan Alfred P. Murrah Eyalet Binası’nın orada bulunuyor. Saygıyla dua ettiğiniz anıtların kasvetli havasına karşılık, orada daha birçok iyi müze bulunuyor.

Oklahoma Sanat Müzesi oldukça yeni ve mutlak gezilmesi gereken bir yer. Burada ağırlıklı olarak, geçen 200 senede oluşan Amerikan ve Avrupalı çalışmalar yer alıyor. Milli Kovboy ve Batı Mirası Müzesi de, Amerikan Batılılar’ın tarihi olayları, kültürü ve insanları ile alakalı materyaller ve görsel sanatlara olan odağı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Eyalet başkenti, Osteroloji Müzesi, Oklahoma Hayvanat Bahçesi ve Myriad Bahçeleri gibi parkları ile tam bir şehir turuna, iyi bir deneyim yaşamaya çıkmış olacaksınız.

Not: Oklahoma şehri, ABD seyahatine başlamak için iyi bir nokta diyebiliriz. Düzenli uluslararası uçuş seferleri de var.

Oklahoma Milli Anıt ve Müzesi

Oklahoma City’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan anıt, 1997 ve 2001 yılları arasında tamamlanarak kauya açılmıştır. 19 Nisan 1995’te yakın tarihin en kanlı terör hadiselerinden biri olan Oklahoma City bombalamasında hayatını kaybeden siviller anısına oluşturulmuştur. Ulusal Park Hizmeti tarafından yönetilen alan N Harvey Caddesi’nde bulunmaktadır. 1,3 hektarlık bölgeyi kapsayan anıt yılda 300-400 bin civarında ziyaretçi çekiyor. Oklahoma seyahati sırasında turistler bu anıtın bulunduğu bölgeye gelerek mezarlara çiçek koyuyor. Bu bölge Oklahoma City’nin dünyaca meşhur yerlerinden biri olarak biliniyor.

Oklahoma, Oklahoma Milli Anıt ve Müzesi

Alfred P. Murrah Eyalet Binası

 

Milli Kovboy ve Batı Mirası Müzesi

 

Oklahoma, Milli Kovboy ve Batı Mirası Müzesi

Osteroloji Müzesi

Osteoloji, kemik ve iskeleti inceleyen bir bilim dalıdır. Bu müzede de Oklahoma City ve çevresinde bulunan 300’den fazla hayvan türünden 5 bin civarında kemik ve iskelet numuneleri sergilenmektedir. Jay Villemarette tarafından 2010 yılında kurulan genç müze memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibi ve balık türlerinden koleksiyonlar sunmaktadır. Jay Villemarette’nin onlarca yıldır topladığı çeşitli iskeletlerle oluşturduğu kurum, kısa sürede Oklahoma City’nin en meşhur yerlerinden birine dönüşmüştür. 5 omurgalı hayvanlara ait kemik sistemini de barındıran Osteoloji Müzesi, Oklahoma City gezi rehberinizde ön sıralarda yer almalıdır.

Oklahoma, Osteroloji Müzesi

Oklahoma Bilim Müzesi

Bilim Müzesi, 1962 yılında Oklahoma Bilim ve Sanat Vakfı fuar üzerine kurulmuştur. 2007 yılından beri bu isimle hizmet veren kurum, yine 2007 yılında 3 yeni sanat galerisi, çocuk dostu sergiler ve birçok yeni serbest koleksiyonla zenginleştirilmiştir. Bu sayede Oklahoma Bilim Müzesi içinde; Kirkpatrick Havacılık ve Uzay Müzesi, Fame Oklahoma Havacılık ve Uzay Salonu, Şöhret Müzesi ve Uluslararası Fotoğraf Salonu, Red Earth (Kırmızı Toprak) Müzesi gibi bölümler açılmıştır. Dünyanın en büyük duvar fotosuna ev sahipliği yapmaktadır ve çeşitli uzay araçlarına, otomobillere, robot ve bilimsel birçok buluşa ev sahipliği yapmaktadır. Oklahoma City’nin gezilecek yerlerinden biri olan bu geniş müzeyi gezi rehberinize mutlaka ilave edin.

Aziz Joseph Katedrali

1901 yılında inşa edilen manevi yapı, 1902’de hizmete açılmıştır. Gotik Revival mimari usulüyle oluşturulan katedral, 1905 ve 1936 yılları arasında Oklahoma başpiskoposluk merkezi olarak hizmet vermiş değerli bir yapıdır. 1978 yılından bu yana Amerikan Ulusal Tarihi Yerleri listesinde bulunan katedral, 1995 yılındaki bombalama hadisesinden ağır hasar almıştır. Daha sonra aslına uygun olarak restore edilen Roma Katolik kilisesi, 20. yüzyıl Amerikan mimarisinin en değerli eserlerinden biridir. Oklahoma City’nin tarihi yerlerini gezerken Aziz Joseph Katedrali’ni es geçmeyin.

Hefner Gölü

Oklahoma City’de bulunan yaklaşık 1000 hektarlık alanı kapsayan bir rezervuar gölüdür. 1947 yılında oluşturulan göl, adını kentin eski belediye başkanlrından Robert A. Hefner’den almıştır. Bu rezervuar gölü kentleşmenin bu bölgede yaygınlaşmasını sağlamıştır. Ayrıca etrafında bisiklet parkurları ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Sazan, yayın gibi birçok balık türünü de barındıran göl Oklahoma City’nin gezilecek yerlerinden biridir.

Myriad Bahçeleri

Myriad Botanik Bahçeleri, Reno ve Robinson’un güneybatı köşesindeki Oklahoma’nın Oklahoma City kentinde bulunan 17 dönümlük (69.000 m2) bir botanik bahçesi ve interaktif kent parkıdır. Gardens, batık bir gölü çevreleyen yoğun peyzajlı alanların birden fazla katmanına ev sahipliği yapmaktadır. Başlıca özelliği Crystal Bridge Tropikal Konservatuarı – 224 fit (68 m) yaşayan bir bitki müzesidir; yüksek palmiye ağaçları, tropikal bitkiler ve çiçekler, şelaleler ve egzotik hayvanlar bulunur.

Oklahoma, Myriad Bahçeleri

Yorumda Bulun