Burundi Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

11.552.561 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan Burundi, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Güneyi ve doğusunda Tanzanya ve Tonganyika Gölü, kuzeyinde Rwanda, batısında ise Kongo cumhuriyeti ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır.

Burundi Orta Afrika’da Büyük Göller bölgesinde yer alan yüksek yaylaların olduğu dağlık küçük bir ülkedir. Burundi ülkesi Tanzanya, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Ayrıca ülkenin Tanganyika Gölüne kıyısı da bulunmaktadır. Başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilen Burundi ülkesi 17 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin başkenti Bujumbura’dır. Halkın çoğunluğu başkentte yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Kurundi ve Fransızcadır.

Para birimi ise Burundi frangıdır. Ülke nüfusunun yüzde 67’si Hristiyanlık, yüzde 23’ü yerel inançlar, yüzde onu ise İslamiyet dinine inanmaktadır. Ekvatora yakın olan Burundi ülkesinin genelinde tropikal iklim hâkimiyet sürmektedir. Ülke genelinde yaz ayları kurak geçmesinden dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem eylül, Kasım, şubat ve Mayıs ayları arasıdır.

Burundi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Burundi ülkesine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Ülkeye Kenya, Ethiopia ve Tanzanya üzerinden aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

 

Gitega

Burundi, Gitega

Yaklaşık 50 bin nüfusuyla Brundi’nin en büyük 2. şehridir. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehre uğrayıp turistik alanları gezip yerel halkla muhabbeti kurun.

Bururi

Burundi’nin 17 şehrinden biri olan Bururi, en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Oldukça otantik bir ortamı olan bu şehri gezip görmenizi tavsiye ederim. Her yıl çok sayıda kişi burayı ziyaret etmektedir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bunları gezip görmeden geri dönmeyiniz.

Brundi’nin sınırında yer alan Ruvubu Milli Parkı, 508 km²’lik alanı ile ülkenin en büyük milli parkıdır. Bakir doğası ve bünyesinde barındırdığı çok sayıda hayvan türüyle insanları kendine hayran bırakmaktadır. Burada başta suaygırı, maymun, antilop, manda, leopar ve aslan olmak üzere birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 400 üzerinde kuş türü de bulunmaktadır. Gezilip görülmeye değer bir parktır.

Burundi, Bururi

Burundi’nin Bujumbura Rural eyaletinde yer alan Heha Dağı, 2700 metrelik yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Buraya genelde adrenalin seven maceracı gezginler uğramaktadır. Dağın zirvesine çıktığında harika bir manzara sizi beklemektedir. Denemenizi tavsiye ederim.Bunun dışında doğa yürüyüşleri ve tırmanış yapmayı seven gezginler içinde oldukça uygun bir yerdir.

Muyinga

Muyinga, Brundi’nin önemli şehirlerinden biridir. Özellikle turizm açısında oldukça popülerdir. Her yıl çok sayıda kişi bu şehri ziyaret etmektedir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin derim.

Burundi, Muyinga

Bujumbura

Burundi’nin başkenti ve en büyük şehri olan Bujumbura, Tanganika Gölü’nün kuzeydoğu köşesinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir, ülkenin önemli ekonomi ve ticaret merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse ilk olarak bu şehri ziyaret edin derim.

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bujumbura yakınlarında yer alan  Rusizi Milli Parkı, Brundi’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Rusizi Nehri boyunca yürüyüşler yapabileceğiniz gibi park bünyesinde bulunan timsah, su aygırı, flamingo gibi birçok hayvan türünü ziyaret edebilirsiniz. Ya da nehir üzerinde yapılan tekne turuyla bölgeyi daha iyi bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Bujumbura yakınlarında yer alan Kibira Milli Parkı, 400 km²’lik alanıyla harika bir doğa alanıdır. 1933 yıllında milli park ilan edilen bu alan bünyesinde çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse hayvan ve bitki türlerini doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Burundi, Bujumbura

Bujumbura’nın 10 kilometre güneyinde yer alan Livingstone–Stanley Monument, Misyoner ve gezgin DR. Devid Livingston ile, kaşif ve gazeteci Henr Morton Stanley’nin  onuruna dikilmiş bir anıttır. Bu iki gezgin bu bölgeyi ziyaret ederken bu noktada konakladıkları söylenmektedir. Yolunuz düşerse bu anıttı ziyaret edin derim.

Kongo, Tanzanya, Zambiya ve Burundi ülkeleri arasında yer alan Tanganika Gölü, Orta Afrika’nın ve Rusya’daki Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölüdür.  Ayrıca Dünya’nın en büyük 6. gölüdür. Gölde yaklaşık 300 tane balık türü yaşamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip bu gölü görün. Göl üzerinde birçok spor faaliyeti yapılmaktadır.

 

Yorumda Bulun