Maryland Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Maryland ya da Marilend, ABD’nin eyâletlerinden birisidir. Chesapeake Körfezinin kuzeydoğusundadır. Doğusunda Delaware ve Atlas Okyanusu güneyinde Virjinya, kuzeyinde Pensilvanya vardır.

Başkent’e yakınlığından dolayı, NASA’nın Hesap Merkezi, Ulusal Güvenlik Dairesi ve ABD Deniz Harp Okulu gibi birçok devlet kurumuna sahiplik eder.2012 itibarıyla Maryland’in tahmini nüfusu 5,884,563’tür. Kilometre başına düşen insan sayısı 230’dur.

Baltimore

622,000 kişilik nüfusu ile Baltimore, Amerika’nın Maryland eyaletindeki en büyük şehri. Şehir, Chesapeake Körfezi’nin bir kolu ile birleşen Patapsco Nehri boyunca uzanmaktadır.

Atmosferik gezinti yerleri ve iyi bir gece hayatı olan Inner Limanı, arkadaş canlısı bir halk ve şehirde bir çok iyi müzenin bulunuşu, burayı turistler için popüler bir yer yapıyor. Şehir, kendi içinde kentin tarihsel endüstriyel karakterleri biraz şekil değiştirmiştir. Baltimore Şehri’nin bir çok takma adı bulunuyor. Bunlardan biri de, şehirde çok çeşitte mahallelerin, farklı insanların yaşadığı muhitlerin bulunmasından dolayı ‘Mahalle Şehri’dir.

Bu mahalleler tarihsel olarak etnik çizgiler halinde kendi atmosferlerini oluşturmuşlardır. İkon olarak gösterilebilecek bir kaçı; Fells Point ve Little Italy, bunların yanında Charles Village, Canton ve Federal Hill’dir. Bu yerlerin her biri, ziyaretçilere farklı bir şeyler sunmaktadır.

Örneğin Little Italy, size küçük ve yerel İtalyan dükkanları sunarken, Federal Hill’in her yerinde daha çok modern bar ve restoranlarla karşılaşırsınız. Diğer yandan, 1812’de İngilizlere karşı şehrin korunduğu Fort McHenry, Amerikan Görsel Sanatlar Müzesi, Maryland Bilim Merkezi ve bir Milli Akvaryum bulunur. Bunları görmenizi önemle tavsiye ederiz.

Baltimore Washington’un 60 kilometre güneyinde bulunan bir liman kentidir. Önceden neredeyse tüm ekonomisini liman ticareti ile kazanırken, günümüzde doğu yakasında ki limanların artmasıyla yavaş yavaş hizmet sektörüne kaymıştır. Tarihi de savaşlarla geçmiş olan Baltimore, pek tarihi mimariye sahip olmasa da birçok müzeye sahiptir. Özellikle kültürel ve denizcilik müzeleri şehrin görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Turistik mekânların azlığı nedeniyle turistlerin pek tercih etmediği Baltimore her şeye rağmen gezip görülecek birçok yere sahiptir.

Evergreen Müzesi

19. yüzyıldan kalma bu yapı 1800’lü yılların elit sınıflarının konakladığı bir konaktır. Büyük bir demiryolu firmasının sahibi olan John W. Garret isimli işadamının sahip olduğu bu yer sonradan 1952 yılında John Hopkins Üniversitesi’ne bağışlanmıştır. John Garret 1878 yılından sonra burayı içinde bir sanat galerisi, tiyatro, bilardo ve bowling salonu ile spor salonu içeren bir kompleks haline getirmiştir. Mimari olarak da oldukça şık görünen müze yaldızlı çağ mimarisi ile yapılmıştır. Müzede 30.000 eserden oluşan büyük bir koleksiyon bulunur. Shakespeare’nin eserleri de dahil olmak üzere Rönesans ve İngiliz edebiyatından birçok parça barındır. Peyzaj alanlarıyla birlikte 11 hektarlık bir alana yayılmış olan bu müzeyi hafta içi her gün ziyaret edebilirsiniz.

Baltimore, Evergreen Müzesi

Amerikan Görsel Sanatlar Müzesi

Baltimore’nin güney kısmında ki Inner Harbor bölgesinde körfez kıyısına kurulan bu müze, Maryland’ın en büyük görsel sanat galerilerinden biridir. 1 dönümlük sergi alanında Ho Baron, Nek Chand, Howard Finster, Ted Gordon, Judith Scott gibi vizyoner sanatçıların eserlerinin bulunduğu 4.000 adet daimi koleksiyon sergilenmektedir. Burada bulabileceğiniz ilgi çekici parçalar arasında kırık aynalardan yapılmış kolajlar, ev yapımı robotlar ve uçan cihazlar, özenle oyulmuş heykel çalışmaları ve kibritle yapılan devasa bir gemi bulunmaktadır.

Walters Art Müzesi

Baltimore’da gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Walters Sanat Müzesi’dir. Baltimore’nin Vernon – Beledevere mahallesinde 1934 yılında kurulan bu müze, 35.000 serden oluşan dev bir koleksiyon arşivine sahiptir. Bu eserler milattan önce 3 ile milattan sonra ki 20. yüzyıl dönemleri arasında ki geniş bir zaman aralığına sahiptir. İçinde süslü el yazmaları ve kitaplar, kapsamlı bir Fransız resim koleksiyonunun yanında antik ve çağdaş birçok eser bulunmaktadır.

Ulusal Akvaryum

Pratt Caddesi’nde körfez kıyısında bulunan Ulusal Akvaryum, 1981 yılına kurulmuş ABD’nin en kapsamlı akvaryumları arasındadır. İçinde bulunan çeşitli havuzlarda toplam 750 farklı türden 17.000’den fazla numune vardır. İçinde farklı türlerin farklı ekosisteme göre yaşadığı 10’dan fazla sergi vardır. Bu sergilerden bazıları tropikal yağmur ormanları, kelp ormanlar, mercan kayalıkları, deniz kayalıkları, amazon nehirleri sergileridir. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği bu harika akvaryumu ziyaret ederek, su hayatını daha yakından izleyebilirsiniz.

Baltimore, Ulusal Akvaryum

Washington Anıtı

Baltimore’nin simgelerinden biri olan Washington Anıtı, yaklaşık 60 metre yüksekliğinde ki bir sütun ile bu sütunun üzerine konulmuş, ABD’nin kurucu babası George Washington heykelinden oluşmaktadır. Bu yüksek anıt 1815 yılında John Robert Mills tarafından yapılmıştır. Anıtın altında bir giriş ve en üst kata tırmanmanızı sağlayan 227 merdiven basamağı bulunmaktadır. Eğer çok enerjili bir gününüzde iseniz bu merdivenlerden çıkarak harika bir manzara izleyebilirsiniz. Ayrıca girişte bir de müze bulunmaktadır ve bu müzese Washington’un hayatını anlatan kısa film gösterimleri ve çeşitli eserler sergilenmektedir. Washinhton anıtı Baltimore’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Baltimore Deniz Müzesi

Baltimore Deniz Müzesi Chasepeak Körfezi kıyısında bulunan, tarihi gemilerin sergilendiği kapsamlı bir denizcilik tarihi müzesidir. Bünyesinde Pearl Harbor’dan kalma gemiler, 1930’ların hafif gemileri, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan USS Constellation isimli bir gemi başta olmak üzere farklı türlerde gemiler vardır. Ayrıca ticaret kaçakçılarının kullandığı gemiler, göçmen gemileri, köle tacirlerine ait gemiler de bir hayli ilgi çekmektedir. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Bbaltimore Denizcilik Müzesi haftanın her günü açıktır.

Baltimore, Deniz Müzesi

USS Consttellation

Baltimore Deniz Müzesi’nde bulunan bu 1850’lerden kalma savaş gemisi, ABD tarafından birçok operasyonda kullanılmış emektar bir gemidir. Amerikan İç Savaşı’ndan Akdeniz’de ki köle ve petrol kaçakçıları ile mücadeleye kadar hizmet veren bu gemi 1955 yılında emekliye ayrılmıştır. Gemi ayrıca 1 ve 2. Dünya savaşlarında da çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Günümüzde güvertesine çıkarak ziyaret edebileceğiniz USS Consttellation, Baltimore’nin en ilgi çeken turistik parçaları arasındadır.

Baltimore, USS Consttellation

Babe Ruth Müzesi

Baltimore’da görülmesi gereken yerlerden bir başkası da Amerikan tarihinin en yetenekli beysbol oyuncusu olarak kabul edilen George Herman Ruth’un (Babe Ruth) doğduğu evin müze olarak ziyaretçilerine kapısını açtığı yerdir. 1960’larda fırtına gibi esen ve tüm ABD’lilerin kalbini fetheden Babe Ruth’un kişisel eşyalarını, doğduğu evde kullandığı eşyaları ve bazı fotoğrafları bu müzede görebilirsiniz. Girişi ücretli olan müze şehir merkezine çok yakın bir mesafede bulunmakta ve haftanın her günü açık olmaktadır.

Baltimore, Babe Ruth Müzesi

Yorumda Bulun