Lesotho Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Lesotho Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Lesotho resmi adı ile Lesotho Krallığının toprakları tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrilidir.

Lesotho parlamenter monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Lesotho ülkesinin başkenti Maseru şehridir. Lesotho ülkesinin İngilizce ve Sesotho olmak üzere iki adet resmi dili bulunmaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu ana dilleri olan Sesotho dilini kullanmaktadır.Ülkenin para birimi Loti’dir. Lesotho ülke nüfusunun yüzde 90’ı Hıristiyanlık dinine inanmaktadır.

Ülkenin yüzde 10’luk kesimi Afrika doğa dinlerine, İslamiyet ve Hinduizm dinlerine inanmaktadır. Lesotho ülkesinde kışlar çok sert geçtiğinden ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem ülkede yaz aylarının yaşandığı Kasım ve Mart ayları arasıdır. Lesotho vize isteyen ülkelerdendir. Lesotho ülkesinin başkenti olan Maseru şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Yaklaşık 2,1 toplam nüfusuyla Güney Afrika kıtasında yer alan Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrili küçük bir ülkedir. Lesotho parlamenter monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Lesotho ülkesinin başkenti Maseru şehridir. Lesotho en üst idari yapı olarak kendi içerisinde 10 adet ilçeye ayrılmış durumdadır.

Yaklaşık 2,1 toplam nüfusuyla Güney Afrika kıtasında yer alan Lesotho ya da resmî adı ile Lesotho Krallığı, Ülke topraklarının tamamı Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları ile çevrili küçük bir ülkedir. Ülkenin ismi “Sotho dilini konuşan insanların ülkesi” anlamı taşımaktadır.

Afrika’nın 3222 metre yükseklikteki Drakensberg-Maluti Dağları’nın kalbinde yer alan Afri–Ski Kayak Merkezi, kışın içinizi ısıtacak bir kayak merkezidir. Yaz aylarında yürüyüş rotaları ve harika manzarasıyla turist çeken bu dağlar, kış aylarında kayak keyfi sunmaktadır. Buraya kış aylarında yolunuz düşerse içinizi ısıtacak harika bir kayak merkezidir. Oldukça lüks bir yer olup ziyaretçilerini memnun etmektedir. Burada konaklamak için de oldukça lüks tesisler bulunur.

Lesotho, Sani Geçidi

Güney Afrika ve Lesotho arasında yer alan Sani Geçidi, Yaklaşık 9 km uzunluğunda olup Dünyanın En Ölümcül 10 Yolu içinde bulunmaktadır. Bu yolu geçmek için Kesinlikle 4×4 araç gerektiren çok tehlikeli bir yoldur. Bu yolu geçmek için profesyonel bir sürücü olmanız gerekir. Buraya maceraperest gezginler için harika bir rotadır. Adrenalin ve doğa tutkunuysanız bu rotayı denemelisiniz. Burada Afrika’nın en yüksek dağlarından geçip harika bir keşif yapabilirsiniz.

Thaba Bosiu, yaklaşık 2 km²’lik bir alana ve deniz seviyesinden 1.804 metre yüksekliğe sahip bir kumtaşı platosudur. Başkent Maseru’nun 24 km doğusunda bulunmaktadır. Burası bir zamanlar Kral Moshoeshoe’nun kalesi olan Lesotho’nun başkentiydi. Sizin de yolunuz düşerse bu harika doğal güzelliği keşfedin.

Mohale’s Hoek , Lesotho’daki Mohale’nin Hoek Bölgesi’nin başkenti ve yaklaşık 25 bin nüfusuyla ülkenin önemli kentlerinden biridir. Bu şehir, ülkenin en çok ziyaret edilen kentlerinden biridir. Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Burada yer alan tarihi yapılar ve doğal güzellikleri gezip görün.

Lesotho sınırları içerisinde yer alan Thabana Ntlenyana Dağı, 3.482 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Buraya ilk tırmanış 1951 yıllında gerçekleşmiştir. Buraya gelen maceraperest dağcılar dağa tırmanıp ülkenin harika manzaralarına şahit olabiliyorlar. Bu dağ, aynı zamanda birçok hayvan ve bitkiye de yaşam alanı olmuştur. Dağın zirvesine çıkıp ülkenin harika yerlerini izlemeye doyamayacaksınız. Tabi buraya çıkmak bu kadar basit değil. Zaten herkes de başaramıyor.

Maseru

Katse Vadisi, Gezilip görülmesi gereken harika bir doğal güzellik alanıdır. Vadi içerisinde birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip uzun bir yürüyüş sonucunda şehrin harika güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Vadi içerisinde bulunan şelaleler görülmeye değerdir.

Caledon Nehri, 200 km uzunluğuyla bölgenin en uzun nehridir. Denize kıyısı olmayan Lesotho’nın hayat kaynağıdır. Bu nehir üzerinde çok sayıda yaşam alanı bulunur. Bu nehir üzerinde birçok su sporu yapılmaktadır. Özellikle kano turlarına katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Buraya gelen turistlerin sıkça yaptıkları bir faaliyettir.

Lesotho, Maseru

Basatho Kalesi, gezilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Bu kale tam olarak kim tarafında ve zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Fakat inşa edildiği günden berri ülke tarihi için önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde de ülkenin önemli sembollerinden biri olup görülmeye değerdir.

Sehlabathebe Ulusal Parkı, 69,5 km² alanda 1969 yıllında ilan edilen bir ulusal parktır. Parkta; uçurumlar, şelaleler, havuzlar, kaya konutları ve kaya sanatı gibi yerler bulunurken aynı zamanda birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu güzellikleri keşfetmek için bu parkı ziyaret edin derim.

Semonkong

Ülkenin Semonkong kasabası yakınlarında yer alan Maletsunyane Şelalesi, Maletsunyane Nehri üzerindeki şelale 192 metre yükseklikten akmaktadır. Bu yüksekliği ile, Afrika’daki en yüksek serbest düşüş yapan şelalesidir. Harika bir manzarası bulunmaktadır. Bu haliyle dünyanın en güzel şelalelerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu harika şelaleyi mutlaka ziyaret edin.

Yorumda Bulun