Nepal Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Dünyanın 8,848.13 metre uzunluğuyla en yüksek noktası olan Everest Tepesi’yle ünlü Nepal, Hindistan’dan aldığı muson havasıyla Himalayalar’ın yüksek ve sert havasının tüm zıtlıklarını bünyesinde taşır. Nepal düşük geliriyle gelişmekte olan ülkeler sınıfındadır ve İnsani Gelişme Göstergesi’nde 145. sırayla gerilerde yer alır. Fakat bu durum Nepal’in doğal ve merak uyandırıcı havasından bir şey kaybettirmez.

Ülkenin ismi bölgenin yerel halklarından olan Newarlardan geldiği düşünülmektedir. Himalayalar’ın hemen yamacındaki Kathmandu Vadisi’nde neolitik çağlardan bu yana yaşam var olmuştur. Aynı zamanda bu vadi, bölgenin medeniyet havzasıdır denilebilir, Nepal’in kalbi olan bu bölgede çok sayıda tarihi anıt ve tapınak bulunmaktadır.

Nepal’in başkenti, ekonomik ve tarihi merkezi Kathmandu şehridir. Bir milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan Kathmandu diğer bölgelerin kimliğini belirleyen bir medeniyet merkezidir. Ülkede 217 şehir bulunmakla beraber 2014 senesine kadar bu sayı 58’di. Kathmandu’nun yanında bazı önemli şehirler şunlardır: Pokhara, Lalitpur, Bharatpur, Biratnagar, Nepalganj, Birganj, Janakpur,Butwal, Itahari, Dharan ve Dhangadi.

Ülkenin yerel idari yönetimi 2015 yılında kabul edilen yeni anayasaya göre 7 vilayet ve 75 bölge üzerinden yürütülmektedir. Yeni anayasa Nepal’i çok-dilli, çok-dinli ve çok-kültürlü bir ülke olarak tanımlamakta ve şehirlere bu noktada haklar vermektedir. Vilayetleri belirleyen diğer faktörler ise coğrafi koşullar ile ilgilidir.

Hindu ve Tibet dillerinin yerel diller ile etkileşiminden ortaya çıkan Nepalce ülkenin resmi dilidir. Bu dili anadil olarak benimseyen nüfusun oranı yüzde 45 olmakla beraber Maithili, Bhojpuri, Tharu, Thamang, Nepal Bhasa, Bajjika, Magar, Doteli, Urdu ve Sunwar gibi diller ülkede konuşulmaktadır. Ayrıca ülkede dört farklı işaret dili de kullanılmaktadır.

Pokhara

Pokhara, Nepal’in 3. büyük şehri ve Gandaki Bölgesi’nde yer alıyor. Annapurna Bölgesi’nin (Annapurna Himaland Kaligan’daki Nehir Vadisi’ni de kapsar) trekking başlama noktasıdır. Katmandu’dan buraya otobüsle gelebilirsiniz (yarım gün sürüyor). Fakat en kolay yol, bu uzun yolculuğu es geçip, Katmandu’dan buraya havayolu ile gelmek (yaklaşık yarım saat sürüyor).

Her ne kadar burası bir şehir olsa da, turistler için en önemli özelliği doğal güzellikleri. El değmemiş göller, tepesi karlı dağlar, şelaleler, pirinç tarlaları ve mağaralar.. Bunları bir de tapınaklar, pagodalar ve marketlerle birleştirince Nepal’e gelen bir turistin görmek isteyeceği her şeye sahip olacaksınız.

Nepal, Pokhara

Bir şehir olarak Pokhara’ya geri dönecek olursak, uzun bir günün ardından göle doğru yola çıkıp, kendinize yemek yiyecek (Nepal, Kore, Hint veya Batı Mutfakları’ndan istediğinizi seçebilirsiniz) güzel bir yer bulduktan sonra, bütün gece göl manzarasına karşı içkinizi yudumlayabilirsiniz. Bundan vazgeçip, sabah saatlerinde dağlara da tırmanabilirsiniz!

Patan

Güzellikler Şehri Patan, Kathmandu şehrinin 5 km (3mil) uzağında ve Bagmanti Nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Şehir, 4 Budist anıtı ile çevrelenmiş. 3. yüzyıl civarında yapıldığı söylenen bu anıtlar, İmparator Ashoka tarafından yapılmış. İşin aslı Patan, çok sayıdaki Budist anıtları sayesinde ün kazanmış. (Etrafında bulunan ve kendisinden daha büyük komşusu Kathmanduya göre daha yoğun bir şehir) Kathmandu’ya olan yakınlığı, Patan’ı günlük geziler için oldukça ideal bir tatil yeri haline getiriyor.

Nepal, Patan

Janakpur

Hindu Hac Merkezi Janakpur (veya Janakpurdham), Hindistan sınırına yakın, Nepal’in en güneyinde kalan, tarihi ve dini bakımdan oldukça önemli bir şehir. Nüfusu 100,000’in nispeten altındadır ve Hint Hacılar ve tüm dünya etrafından gelen turistler için önemli olan Janak Tapınağı ile ünlüdür. Bunların dışında şehirde; daha farklı tapınaklar, alışveriş pazarları ve yüzden fazla tarihi gölet bulunuyor. Bu saydıklarımız burada kalacağınız birkaç günde güzel manzaralar görebileceğinize işarettir.

Nepal, Janakpur

Kathmandu

Katmandu, Nepal’in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC)’nün de merkezidir. Katmandu gayri resmi olarak “KTM” veya “tri-city”
isimleriyle de anılmaktadır. Tarihsel süreçte Katmandu Vadisi ve civarı antik konfederasyon Nepal Mandala’nın sınırlarını oluşturmuştur. 15. yüzyıla kadar Bhaktapur başkentken diğer iki başkent Katmandu ve Lalitpur kurulmuştur. Rana ve Shah dönemlerinde İngiliz tarihçiler vadiyi “Nepal Proper” olarak adlandırmıştır. Günümüzde Katmandu sadece Nepal Federal Demokratik Cumhuriyetinin başkenti değildir aynı zamanda Bagmati Bölgesi’nin ve Nepal Bölgesel Gelişim Merkezi’nin de idari merkezidir.

Nepal, Kathmandu

Katmandu ülkede turizmin ana kapısıdır. Bununla beraber ekonomik merkezidir. Nepal’in hiçbir kentinde gelişmiş bir endüstri ve altyapı mevcut değildir. Ekonomi turizm üzerine odaklanmıştır. Önceki dönemlerde Katmandu politik huzursuzluklardan dolayı turizme kapılarını kapatmış olsa da bugün Asya’da en turistik 10 şehirden biri olmayı başarmıştır.

Katmandu, Güney Asya’da Nepal’in başkentidir. Katmandu Vadisi’nin kuzeybatısında, Bagmati Nehri’nin ise kuzeyinde 50,67 km²’lik bir alanda yer alır. Kâse biçimindeki vadinin içinde
yaklaşık 1,400 metre yükseklikte bulunan şehir, Shivapuri, Phulchoki, Nagarjun ve Chandragiri tepeleri ile çevrelenmektedir. Katmandu Vadisi’nde Katmandu ile beraber üç şehir yükselmektedir.

Yorumda Bulun