Laos Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, batıda Tayland ve Burma, doğuda Vietnam, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyde Kamboçya ile komşudur. Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. 6,803,699 kişilik nüfusa sahip olan Laos’ta başkent, en kalabalık şehirdir.

Ülkenin resmi dili Laosça’dır, ancak uzun süreli sömürge döneminin de etkisiyle pek çok kişinin konuştuğu Fransızca da ulusal dil olarak kabul edilmektedir. Nüfusun yüzde 67’si Theravada Budizmi’ne inanmaktadır. Bunun da etkisiyle ülke genelinde saygı ve sakinlik çok önemlidir. Saygı konusu sadece davranışlarda değil, giyimde de önemlidir. Bu sebeple ülke içinde dolaşırken pantolon ya da uzun etek ve omuzları kapalı bluzler giyilmesi tavsiye edilir.

Kendini dine adayarak mutlu olmayı başarmış bir ülke halkına sahip olan Laos, ne yazık ki Birleşmiş Milletler ’in “En Az Gelişmiş Ülkeler” kategorisinde yer alır ve nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Coğrafyasının üçte ikisinin dağlık olması ve denize kıyısının bulunmamasının da etkisiyle tarım, ticaret, iletişim ve ulaşım bakımından zorluklar
yaşanmaktadır.

Ancak her şeye rağmen, Laos’a gideceğiniz herhangi bir zamanda farklı şehirlerde ya da yurt genelinde eğlenceli festivallerle karşılaşmanız mümkündür. Yine de tropikal iklime sahip olan Laos’a gitmek için en uygun zamanın yağışların olmadığı Aralık-Mayıs ayları olduğunu unutmamak gerekir.

Eyalet sistemiyle yönetilen ve 17 eyalete bölünmüş olan Laos’un başkenti Vientiane şehridir. Başkent, ülkenin en yoğun nüfusuna sahiptir. Diğer önemli şehirler şöyledir: Attapeu, Savannakhet,
Luang Phrabang, Pakse, Muang Phon-Hong, Thakhek.

Luang Namtha

Kutsal Bir Yürüyüş Luang Namtha kendi adıyla bilinen bölgenin başkenti ve kuzey Laos’da bulunan 3500 nüfuslu bir şehir. ,Eğer Laos’a yürüyüş yapma fikri ve ülkenin zengin kültürünü ve doğasını yürüyerek keşfetmek amacıyla geldiyseniz, Luang Namtha, sizin yolculuk rehberinizin muhtemelen bir parçası olarak neticelenecek. Çünkü bu şehir, aynı isme sahip nehrin kıyısında konumlanmış olup, ağırlıklı olarak ormanda bir yürüyüş için veya etrafta yaşayan bazı tepe kabileleri ile karşılaşmak ve yeşillikleri keşfedebilmek için başlangıç noktası olarak kullanılmaktadır. Laos bir eko-turizm merkezidir. Luang Namtha, sessiz bir taşra kasabası özünden gelmektedir. Giderek artan turist sayısıyla bazı gelişmeler ve değişimler yaşanıyor. Bunun anlamı ise bugünlerde, etrafta bazı onaylı bar ve restaurantların bulunmasıdır.

Laos, Luang Namtha

Vientiane

Laos’un Uykulu Kapitali

Vientiane, Laos’un hem başkenti hem de en büyük şehridir. Mekong Nehri kyısında yer alan şehir, insanı kesinlikle uykulu hissettiriyor. Yolu buralara düşmüş olan herkes, bu düşünceyi teyit edecektir. Şehrin nüfusu 750 bindir. Ancak etrafında gezindiğiniz zaman küçük bir şehir keşfediyorum düşüncesi için kendinizi bağışlamak isteyeceksiniz.

Şehri gözümüzde bir canlandıralım; menderesli Mekong Nehri’nde süzülen küçük balıkçı tekneleri, bisikleti ile çarşı içinden geçen kadın, tapınağa doğru yol almış bir Budist keşiş.. Aynı zamanda şehir içinde dolaşırken karşınıza çıkan uzun bir Budist mezarı (stupa), yıkılmak üzere olan bir Fransız konağı ve bunların etrafını sarmış başı boş şekilde büyüyen bitkiler.. İşte bu Vientiane’nin ta kendisi. Burada her şey rahat bir tempoda ilerler.

Laos, Vientiane

Vientiane’de gezilecek turistik yerlerin başında, kategorilere ayrılmış olan tapınak, Budist mezarları ve sömürge dönemi izlerini taşıyan yapılar gelmektedir. Kategorinin en eski yapısı, Pha That Luang stupasıdır (Budist mezarıdır). Bu stupa yani Budist mezarı, ülkenin ulusal sembolüdür ve önemli bir dini anıtıdır. Diğer önemli gezilecek yerler, eski Budist tapınakları olan, Ho Phra Keo ve Wat Si Muang ile hem tapınak hem müze olan Wat Si Saket mekanları.

Oldukça kompakt bir şehir olan Vientiane’de her yerde gelişigüzel dağılmış olan tarihi mekan ya da müzelere rastlanabilir. Ama bunlardan en önemlisi, Lao Ulusal Müzesi’dir. Müze, 1925 yılında Fransız valinin ikamet etmesi için inşa edilmiş binaya ev sahipliği etmektedir. Vientiane, gerçekten hoş bir yer. Dahası Laos insanları oldukça misafirperver. Ancak kitle turizminin henüz köklü olmadığı bu şehirde, yeterince vaktiniz yoksa birkaç günden fazla durmak istemeyebilirsiniz.

Luang Prabang

Laos’un Mücevher Tacı

Luang Prabang, 50.000 kişiye ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir Laos şehri. Luang Prabang, başkent Vientiane’nin kuzeyine yaklaşık 220 kilometre uzaklıktaki konumlanmış. Şehir, Mekong ve Nam Khan nehirlerinin kesişim noktasında yer alıyor ve Laos’un önde gelen turizm bölgesi. Burası, doğruca Güneydoğu Asya’yı ziyaret eden herkes için kesinlikle görülmesi gereken bir yer olarak tanımlanabilir.

Luang Prabang, Muang Sua adıyla milattan sonra 7. yüzyılda kurulmuş. Daha sonra Tai Derebeyleri, Nan-chao Prensleri ve Khmer Hükümdarlığı tarafından yönetilmeye başlanmış. Son olarak, 1353 yılında Lan Xang Lao Krallığı’nın başkenti haline gelmiş. Lan Xang, 18. yüzyılda bölündüğünde Luang Prabang olarak gelişmeye başlamış ve o şekilde tanınmış. Mevkii olarak Fransız sömürge yöneticileri tarafından tanınan Luang Prabang, devamında 1975 yılında komünist hareketi ile devralınmış ve monarşi kaldırılmıştır.

Laos, Luang Prabang

Luang Prabang, dağlık manzarasındaki nehirleri ile oldukça ilginç bir şehir ve küçük bir yer olduğu için, şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin en önemli turistik yerleri, tapınaklar, manastırlar ve eski kraliyet bölgeleridir. Bunlardan, Wat Vixoun ve Wat Xieng Thong en önemli turistik olanları. Bunların etrafında kolayca bir gününüzü geçirebilirsiniz. Bu tapınaklardaki dini hayatın hala çok canlı ve hareketli olduğunu fark edeceksiniz. Her sabah Luang Prabang sokaklarından kafile şeklinde geçen keşiş ve rahipleri görebilirsiniz. Şehirde bulunan bu gibi dini yapıların dışında, Luang Prabang yakınlarında Tat Sae ve Kuang Si Şelaleleri’ni ya da Pak Ou Mağaraları’nı bulacaksınız.

Savannakhet

Mekong’da Durgun Bir Kasaba

Savannakhet, Laos’un güneybatısında konumlanmış olan durgun bir kasaba.120 bin kişiye ev sahipliği yapan Savannakhet, aynı isimli eyaletin başkenti ve Laos’un ikinci büyük şehri. Eğer Mekong’da yer alan bu kasabaya yolunuz düşerse, eminiz ki kameranızın hafızası dolup taşacak. Özellikle nehir kenarında izleyeceğiniz gün batımı manzarası tam fotoğraflık bir görüntü oluşturuyor. Sırf bu manzarası bile, insanların burayı neden ziyaret ettiğini gösteriyor.

Savannakhet sömürge villaların azaldığı ve Budist tapınak ve ibadethanelerinin yanında bulunan yerlerden biri. Tüm bunlar, Mekong Nehri’nin kıyılarında yer alıyor. Şehirde bulunan Ing Hang Stupa’sı, Lao için kutsal bir yer. Ayrıca, şehir içindeki Xayaphoum Tapınağı da görebileceğiniz güzel yerlerden biri. Her ikisi de buraya geldiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler. Uyarıyoruz, çünkü buraya benzer başka herhangi bir turistik yer ve altyapı bulamayacaksınız. Dinazor Müzesi kesinlikle ilginç bir yer. Ama bunlar dışında gezilecek yerler listesi oldukça kısa. Bu kısmı depresif bir şekilde sonlandırmak niyetinde değiliz.

Laos, Savannakhet

Turistler buraya henüz akın etmediği için, yerel halk biraz daha misafirperver gibi görünüyor, tempo biraz daha yavaş ve manzara biraz daha otantik. Gerçeğin bizi ele geçirmesi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor, çünkü nehir kenarındaki barlar ve restoranların açıldığını, aynı zamanda şehrin hızla değiştiği duyumunu alıyoruz. Bu kötü bir şey olmayabilir. Buraya geldiğinizde yapacağınız ilk şeylerden biri Turist Bilgilendirme Ofisi’ne uğramak olsun.

Yorumda Bulun