Tacikistan Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Resmi adıyla Tacikistan Devleti yükseklikleri 300 metreden 7495 metreye kadar değişen dağlarla çevrilidir. Ülkenin %90’ı dağlardan oluşur. En yüksek dağ oluşumu Pamir Dağlarıdır. Denize kıyısı olmayan ülke kapladığı alan bakımından Orta Asya’nın en küçük devletidir. Ülkenin sembolü başkent Duşanbe’nin ortasındaki Meydan-ı Dustî’de bulunan Şah İsmail Somoni heykelidir. Şah İsmail Somoni ülkenin kurucusu Taciklerin milli kahramanıdır. Aynı zamanda ülkenin para birimine de ismini vermiştir.

Tacikistan, Ferghana Vadisi, Karategin, Khatlon, Pamir Dağları bölgesi ve Zeravshan olmak üzere 5 ana bölgeye ayrılır. Ülkenin başkenti Karateginbölgesinde bulunan Duşanbe’dir. Duşanbe’nin yanı sıra diğer önemli şehirleri Khorog, Kocand, Kul’ab ve Novabad’dır.

Orta Asya’da bulunan Tacikistan’ın güneyinde Afganistan, batısında Özbekistan, kuzeyinde Kırgızistan ve doğusunda Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. Orta Asya’nın iç kısımlarında yer alan ülkenin denize kıyısı yoktur.

Duşanbe

Tacik Başkenti

Duşanbe, Tacikistan’ın başkenti. Ülkenin en batı ucunda ve Özbekistan sınırına yakın bir konumda olan Duşanbe, Varzob ve Kofarnihon Nehirleri’nin kesişme noktasında yer alıyor.

Duşanbe, kelime anlamı olarak “pazartesi” anlamına gelir. Orjinalinde burada kurulan pazar yerinin, pazartesi günleri açılmasından dolayı, şehre bu isim verilmiş. Duşanbe’nin geçmiş tarihi çok uzun ve derin değil. Bu şehrin esas kalkınma süreci, 1929 yılında, Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin oluşturulmasından sonra henüz küçük bir kasaba durumundayken başlamış. Duşanbe’nin adı, yaklaşık 30 yıl süreyle Stalinabad olarak değiştirilmiş. Şehir, bu dönem içinde, pamuk ve ipek üretim merkezi ünü elde ederek büyümüş.

Tacikistan, Duşanbe

Şehir olarak tarihi eksik olduğundan burada çok fazla bir şey görmeyi beklemeyin. Muazzam İsmail Samani Heykeli gibi bazı ilginç yerler var. Tacik milletinin babası olarak kabul edilen İsmail Samani 10. yüzyılda yaşamış. Ayrıca, şehrin bazı camilerinin yanı sıra Tacikistan Ulusal Müzesi, bazı parkları ve bahçeleri, şehrin gezilecek diğer yerlerini oluşturuyor. Nispeten bilinmeyen bu yerde günlük hayatın bir görüntüsünü yakalamak için buraya gelmek isteyeceksiniz.

Bunların dışında, şehrin içinde sıklıkla karşınıza çıkacak olan çay evlerinde, yöresel çay ve tatlıların tadına bakabilirsiniz. Ya da, taze sebze ve meyveler satın almak için, şehrin pazarlarına gidebilirsiniz veya sadece şehrin sokaklarında dolaşarak, yöresel kıyafetleri ile gezen insanları gözlemleyip, çeşitli fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Yorumda Bulun