Minnesota Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Minnesota ya da Minesota, Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan 32. eyâlet. Birliğe katılma tarihi 11 Mayıs 1858’dir. ABD’nin ortabatı bölümünün en büyük eyaletidir. 5 milyon nüfusu ile ABD’deki en kalabalık 21. eyalettir. Eyalet nüfusunun yarıdan fazlası, bölgenin sanayi, endüstri ve ulaştırma merkezi olan Twin Cities olarak da anılan Minneapolis-St. Paul bölgesinde yaşar.

Eyalette yaşayanların çoğu Kuzey Avrupa’dan göçen beyazlar olsa da, son yıllarda Afrika’dan (Özellikle Somali ve Sudan) gelen Afrika kökenli halkın nüfusu da hızla artmaktadır. Minnesota ABD’deki en iyi sağlık hizmetlerine sahip olan, eğitim ve okur yazarlık oranı en yüksek eyaletlerden biridir. Eyaletteki en büyük eğitim kurumları The University of Minnesota ve Minnesota State Colleges and Universities grubuna bağlı okullardır.

Minneapolis

Göller şehri Minneapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota Eyaleti’nin en büyük şehridir. Minneapolis, eyaletin başkenti olan Saint- Paul ile birlikte ‘Twin Cities’, yani ikiz şehirler olarak anılır.

Şehir, New York’a 2.5 saat uçuş, Chicago’ya ise 7 saat sürüş uzaklığında olmasından dolayı belki biraz yolunuzun dışında olabilir. Ama şehir oldukça çekici ve arkadaş canlısı, epeyce kültürel bir görüntü sunuyor ve hayli popüler. Kısaca özetlemek gerekirse, Minneapolis Şehri kesinlikle ziyaret edilmeye değerdir.

Bir haritada Minneapolis’in yerine ve etrafına baktığınız zaman oldukça tuhaf bir şey fark ediyorsunuz. Şehrin her yanı göllerle doludur. Şehrin başka bir takma adı olan 10.000 göller yöresi buradan gelmektedir ve bu göllerin bazılarını görmeden Minneapolis gezinizi tamamlamış olmazsınız. Eğer buraya yaz aylarında gelirseniz yanınıza yüzme ekipmanınızı da almayı unutmayın.

Kış vakti ise, patenlerinizi yanınıza alın. Gezilmeye değer bir çok park ve göl vardır, ancak önceliğiniz Minnehaha Şelale Parkı, Isles ve Cedar Gölü olmalıdır. Kültürel cazibe noktalarını içeren ; Minneapolis Sanat Enstitüsü (Bütün ülkedeki en geniş koleksiyonlardan biri), Walker Sanat Merkezi, Minneapolis Heykel Bahçesi ve dünyaca ünlü Guthrie Tiyatrosu burada bulunur.

Hareketli şehir hayatı, tarihi noktaları, parkları, gölleri ve prestijli kültür ve sanat merkezleri ile Minneapolis, Orta – Batı Amerika’nın keşfedilmeye değer kentlerinden biridir.

Minneapolis Sanat Enstitüsü

Kısaca “MIA” olarak bilinen Minneapolis Sanat Enstitüsü, Minnesota eyaletinin en önemli güzel sanatlar müzesidir. 1883 yılında kurulan müzede yağlı boya tablolar, fotoğraflar, baskılar ve çizimler gibi 80.00’den fazla obje sergilenir. Müze ayrıca ABD’nin en kapsamlı Asya sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapar.

Walker Sanat Merkezi

Minnesota, Walker Sanat Merkezi

Walker Art Center, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen en önemli beş modern sanat müzesinden biridir. 1879’da Thomas Barlow Walker tarafından kurulan çağdaş sanat müzesi, 1927’de genişletilmiş ve ziyarete açılmıştır. Sürekli ve geçici sergilerin yanı sıra müzede tematik gösterimler, canlı performanslar, film ve video gösterimleri, tasarım çalışmaları ve eğitim programları düzenlenmektedir.

Fabrika Şehir Müzesi

Washburn “A” Mill un fabrikasının harabeleri üzerine kurulu olan Mill City Museum, Mill Ruins Park’ın (Fabrika Harabeleri Parkı) yanında konumlanır. Minneapolis tarihi hakkında bilgilendirici eserlerin sergilendiği müzede, 1800’lü yıllardaki un fabrikaları hakkında da detaylı bilgiler yer alır. Mill Ruins Park ve Mill City Museum ABD’nin Ulusal Tarihi Öneme Sahip Yerler listesinde bulunur.

Minnehaha Park

Minnesota, Minnehaha Park

Minnehaha Şelalelerini içinde barındıran Minnehaha şehir parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Tarihi Öneme Sahip Yerler listesinde yer alır. 1883 yılında halka açılan park mimar Horace W.S. Cleveland tarafından tasarlanmıştır. Mississippi Nehri kıyısında konumlanan Minnehaha Park; şelaleri, heykelleri ve yeşilin en güzel renkleriyle Minneapolis’in en güzel noktalarından biridir.

Calhoun Gölü

Minnesota, Calhoun Gölü

Calhoun Gölü, Minneapolis’in Southwest bölgesinde yer alır. 162 hektarlık alan üzerine yayılan göl ortalama 25 metre derinliğindedir ve şehrin en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Yeşil alanlar, yürüyüş ve bisiklet yolları ile çevrili Calhoun Gölü, aynı zamanda Minneapolis’in en popüler açıkhava etkinlikleri mekanıdır.

Minneapolis Heykel Bahçesi

Minnesota, Minneapolis Heykel Bahçesi

45 hektarlık bir arazi üzerinde konumlanan Minneapolis Heykel Bahçesi, Walker Sanat Merkezi’nin yakınında yer alır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük heykel bahçelerinden biri olan Minneapolis Sculpture Garden’da 40’dan fazla heykel bulunur. Bu heykellerin en ünlüsü ise “Spoonbridge and Cherry” heykelidir.

Harriet Gölü

Harriet Gölü Minneapolis’in Southwest bölgesinde, Calhoun Gölü’nün hemen güneyinde, Minnehaha Şelalesinin kuzeyinde yer alır. Minneapolis Göl Zinciri’nin bir parçası olan Harriet Gölü, yeşil alanlar ve eğlence tesisleri ile çevrilidir.

Weisman Sanat Müzesi

Frederick R. Weisman Art Museum veya kısaca Weisman Art Museum, Minnesota Üniversitesi’nin Twin Cities kampüsünde konumlanmaktadır. 1934’te kurulan müzenin ilgi çekici binası Kanadalı mimar Frank Gehry tarafından dizayn edilmiştir. Müzede Marsden Hartley, Alfred Maurer, Charles Biederman gibi çağdaş Amerikan sanatçılarına ait 20.000’den fazla eser sergilenmektedir.

Meryem Ana Bazilikası

Minnesota, Meryem Ana Bazilikası

Katolik Kilisesi’ne bağlı Basilica of Saint Mary, Neoklasik mimari tarzda 1907 yılında inşa edilmiştir. Bazilika, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk bazilikasıdır. Görkemli Basilica of Saint Mary’in iç dekorasyonu da en az dış mimarisi kadar etkileyicidir.

Yorumda Bulun