Georgia Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Georgia eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nin güney bölgesinde bulunmaktadır ve doğunun en büyük eyaletidir. Eyalet kuzey dağları, Piedmont Platosu ve kıyı düzlüğü olarak üç bölgeye ayrılır. Savannah Nehri, St. Marys Nehri ve Chattahoochee Nehri başlıca nehirlerdir. Başkenti Atlanta, yüzölçümü: 153,952 km², nüfusu: 8,186,450’dır.

Georgia Amerika’da fındık, ceviz ve şeftali üretiminde en önemli eyalettir. Coca-Cola ve Dr. Pepper içeceklerinin ilk üretildiği ve satıldığı yer Georgia eyaletidir. Ilıman bir iklimi vardır. Yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılık geçer. Kışın ortalama sıcaklık 6 °C iken yazın ortalama 27 °C olur.

Ray Charles (şarkıcı), Amy Grant (şarkıcı), Hulk Hogan (profesyonel güreşçi), Martin Luther King, (insan hakları savunucusu), Burt Reynolds (aktör), Julia Roberts (aktris) Keri Hilson (şarkıcı) Georgia eyaletinin ünlü simalarından bazılarıdır.

Georgia Aquarium Dünyanın en büyük akvaryumu bu eyalette bulunur.

Atlanta

Atlanta ABD’nin Georgia Eyaleti’nin başkenti ve en büyük şehri. Buranın nüfusu yaklaşık olarak 444,000, fakat metropol bölgesi yaklaşık 5,5 milyon insan nüfusu ile burayı Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri yapıyor. Atlanta’nın ekonomik durumu, dünyadaki en büyük 15 şehir arasında. Açıkçası bu kasabada olup bitenler genellikle sıkı bir iş hayatı üzerine olup, bunun kanıtı olarak da şehir merkezindeki gökdelenler gösterilerbilir.

Atlanta doğunun sadece ekonomik başkenti değil aynı zamanda kültürel açıdan da oldukça varlıklı bir yeri. Akılda kalıcı noktaları Amerika’nın güneyinin tarihçesi, bir kısmı da modern tarafıyla ilişkilendirilir. Pemberton mahali, Atlanta’nın merkezinde yer alır ve bu modern gelişmeleri keşfetmeye başlayabileceğiniz başlangıç yerleri arasında bulunur. Eğer biraz daha yaklaşırsanız Georgia Akvaryumu’nu (Dünyadaki en büyük akvaryum), CNN merkezini (içerisinde turlayabilirsiniz) ve “Eğlence için susuzluğunuzu giderin” logolu Coca Cola Dünya’sını bulacaksınız. Daha tarihi yerler ise Martin Luther King ve Sweet Auburnde’ki Jr. Ulusal Tarihi Sitesi. Burası onun doğum evi ve son dinlenme yeridir. Ek olarak anıt ve kilise onun öğütlerini içerir ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Atlanta Hayvanat Bahçesi, botanik bahçesi, Piedmont Parkı ve Fernbank Doğal Tarih Müzesi burada göz atabileceğiniz diğer yerler. Belki de sadece görüntüye odaklanıyoruz. Güneyin Büyüsü’nü duydunuzdan eminiz. Evet, burası Atlanta’da. Bazıları küçük kasabalarda bulunan sıcakkanlılıkla büyük şehirlerin dünyevi görünümünün birleştiğini söyler. Kulağa oldukça çekici geliyor değil mi?

Georgia eyaletinin başkenti Atlanta, gezilip görülecek yerleriyle turistleri büyüsü altına almaktadır. Çok fazla turistik mekan barındıran şehirde, bazı yapılar dünyada tek olma unvanına sahiptir. Bu nedenle de şehir her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Georgia Akvaryumu

Georgia Akvaryumu, ABD’nin halka açık akvaryumdur. Akvaryum, dünyadaki büyük kapalı akvaryumdur. Georgia akvaryumu bünyesinde binlerce hayvan barındır ve binlerce türü temsil eder. Tüm bu canlılar, 38.000 metreküplük su içerisinde bulunur. Akvaryum, 2005 yılındaki açılışıyla Singapur’daki Marine Life Park’ı aşarak dünyanın en büyük akvaryumu olmayı başarmıştır.

İşadamı Bernard Marcus, Monterey Körfezi Akvaryumunda düzenlenen 60. doğum günü akşam yemeğini, Atlanta için mükemmel bir akvaryum inşa etmeye teşvik ederek vermiştir. Sonraki 250 milyon dolarlık bağış, yeni tesisi kurmak ve stoklamak için gereken paranın büyük kısmını sağlamıştır.

Atlanta, Georgia Akvaryumu

Akvaryumun dikkat çeken örnekleri arasında köpekbalıkları, beluga balinaları ve boğaz yunusları sayılabilir. Kasım 2001’de Bernard Marcus, Atlanta’yı eğitim ve ekonomik büyümeyi teşvik edecek bir akvaryumla sunma vizyonunu açıkladı. 13 ülkedeki 56 akvaryumunu eşi Billi ile ziyaret ettikten sonra Georgia Akvaryumu için 250 milyon dolar bağışladı. Toplam 40 milyon dolarlık katkı, akvaryumun borçsuz açılmasına izin verdi.

Akvaryumun kuruluş öncesi başkanı ve 2008 yılına kadar yürütme direktörü Jeff Swanagan, yapının tasarımından hayvanların sergilere verilmesine kadar olan akvaryumun yaratılması ile büyük oranda ilgilenmiştir.

Orijinal Coca-Cola Dünyası

Coca-Cola Dünyası, The Coca-Cola Company’nin tarihini sergileyen Atlanta, Georgia’da bulunan bir müzedir. 20 dönümlük kompleks, 24 Mayıs 2007’de halka açılarak 1990 yılında Underground Atlanta’da kurulan orijinal serginin yerini almıştır.

Atlanta, World of Coca-Cola

Orijinal Coca-Cola Dünyası Atlanta Müzesi, 1990 yılında açıldı ve 2007 yılına kadar açık kaldı. Orijinal Coca-Cola Dünyası, faaliyet yıllarında yaklaşık dokuz milyon ziyaretçiyi gördü ve Atlanta’nın en çok ziyaret edilen kapalı cazibe merkezi haline geldi.

Müze üç katlı bir köşkte bulunuyordu ve girişinde büyük bir neon Coca-Cola işareti vardı. Tur, en üst katta başlayıp aşağı doğru inerek; yaklaşık 1.000 Coca-Cola eserleri kronolojik sırayla sunardı. 1930’ların çoğaltılmış soda çeşidi gibi interaktif sergiler, yıllar boyunca Coca-Cola reklamının video sunumları ve 10 dakikalık bir film sonunda ziyaretçilerin ürün almasına izin verilirdi ve tadımlar gerçekleşirdi. Bu yer 2007’de kapandı.

Fox Tiyatrosu

Eski bir film sarayı olan Fox Tiyatrosu ya da yaygın kullanımıyla Fabulous Fox, Midtown Atlanta, Georgia’daki 660 Peachtree Street NE’de bulunan bir sahne sanatları merkezidir.

Tiyatro, 4.665 koltuğuyla Fox Tiyatroları zincirinde lüks bir sinema salonu olarak geliştirildi ve 1929’da açıldı. Salon, bir yaz filmi dizisi olan Atlanta Balesi ve Broadway şovlarının ulusal tur şirketleri tarafından gerçekleştirilen performansları gibi çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Mekan ayrıca popüler sanatçıları belli zamanlarda konser salonu özelliğiyle ağırlamaktadır.

Atlanta, Fox Tiyatrosu

Fox Tiyatrosu ilk kez açıldığında, yerel gazete bunu “hayal gücünün ötesinde pitoresk ve neredeyse rahatsız edici bir ihtişam” olarak nitelendirdi. Tiyatro, geçmişten bugüne kadar da denildiği gibi tiyatrocuları etkileyen bir gösteri yeri olmaya devam etmektedir. Projenin baş mimarı Marye, Alger ve Vinour firmalarının sahibi Olivier Vinour’du.

Bina; dış, oditoryum, asma kat, asma beyefendi salonu ve alt bayanlar salonu ile İslami mimariden, Mısır Balo salonu, asma katlı bayanlar salonu ve alt baylar bölümü ile de Mısır mimarisinden esinlenmiştir. Fox Tiyatrosunun ihtişamlı görüntüsü, bu iki tarzdan beslenerek oluşturulmuştur.

Yorumda Bulun