İskoçya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Yağmurlu iklimi, yemyeşil doğası, gaydası, viskisi ve elbette eteğiyle ünlü Birleşik Krallık ülkesi İskoçya sahip olduğu kültürel ve tarihi miraslarıyla yaşayan bir ülkedir.

Futbol, golf, tenis gibi sporların oldukça popüler olduğu, her sene düzenlenen büyük sanat festivalleriyle binlerce ziyaretçinin akın ettiği İskoçya 77,933 kilometrekare yüzölçümü ile Birleşik Krallık’ın yaklaşık yüzde 33’ünü kaplar. 18 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen referandum sonucunda Birleşik Krallık’tan ayrılmama kararı çıkan İskoçya, monarşi ile yönetilmektedir.

Edinburgh

Kaleler ve barlar şehri

Edinburgh, İskoçya’nın başkentidir. Glasgow’un cesur, Edinburgh’un sofistike olduğu kabul edilir 11. yüzyıldan kalan Edinburgh Kalesi ve çevresindeki eski şehir, şehrin ana çekim merkezidie Ama kaleler, müzeler ve anıtların yanı sıra şehir alışveriş ve parti yapmak(!) için de harikadır

Edinburgh, cesur olarak bilinen Glasgow’a kıyasla sofistike bir şehirdir, hatta bazıları tarafından biraz züppe bile bulunur. Ama basmakalıp önyargılar kimin umurunda? Onun yerine Edinburgh’un ziyaretçilerine kültür ve gece hayatı, alışveriş imkânı ve tarihi mekânları eski ve yeniyi buluşturan büyüleyici bir atmosferde sunduğunu vurgulamak gerekir. Tüm bu nedenlerle, ziyaret edilmesi gereken şehirler listeniz İskoçya, İngiltere ve hatta Avrupa’yı kapsasa bile Edinburgh bu listenin üst sıralarında yer almalı.

İskoçya, Edinburgh

Şehir manzarasına yukarıdan hükmeden Edinburgh Kalesi, görülmesi gereken pek çok yer arasında söz etmeden yapamayacağımız en önemlisidir. Bu güne kadar mükemmel durumunu koruyan ve Castle Rock üstünde yer alan kalenin tarihi 11. yüzyıla dayanır. Şehrin en önemli çekim merkezi olan kalenin geçmişi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz rehberli bir tur yaptığınıza kesinlikle pişman olmazsınız.

Tarihsel mekânlar söz konusu olduğunda ziyaretçilere etkileyen tek şey kale değil. Bütün eski şehir merkezi (18. yüzyılın “yeni şehri” dahil) Edinburgh Kalesi’nden aşağıya uzanan dar sokakları ile bir açık hava müzesi ve UNESCO alanıdır. Burada Aziz Giles Katedrali, İskoç Parlamentosu ve Mary King’s Close gibi görülmesi gerek yerleri bulursunuz.

Edinburgh’da ziyaret edebilecek diğer pek çok müze, anıt, bahçe ve kale olduğu için şehirde birkaç gününüzü geçirebilirsiniz. Ancak Edinburgh tarihi kalıntılardan ibaret değil, bu yüzden de yazıyı alışveriş yapabileceğiniz (yeni şehir merkezinde Princes Street’e gidin) ve gece boyunca içip eğlenebileceğiniz bir yer olduğunu belirterek bitiriyoruz.

Glasgow

600.000 civarında nüfusa sahip (etrafındaki kasabaları sayarsanız 2 milyon nüfus) Glasgow, İskoçya ve İngiltere arasındaki en büyük şehir. Glasgow, tarihte İskoçya endüstrisinin en etkin gücü olmasına rağmen, günümüzde bu şehrin toprakları ve çevresi Edward, Victoria tarzı mimarisi ile turistlerin gözde mekânı haline gelmiş.

Glasgow geçidi, katedrali, kabristanı, büyük anıt ve binalar, bir de George Meydanı’ndaki şehir meclisi, Glasgow’u simgeleyen mükemmel yapı örnekleri. Bununla birlikte, tam bir mimari ve kültür sentezi olan Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müze, Victoria tarzıyla kent simgesi olup, Avrupalı sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

İskoçya, Glasgow

Glasgow şehri sizlere müzenin ön tarafında, Burrell Koleksiyonu, Modern Sanat Galerisi, Hunterian Müzesi ve Sanat Sergisi gibi birçok ziyaret edilecek mekan sunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu mekânları gezip dolaştıktan sonra, etraftaki parklardan birinde dinlenip, biraz alışveriş yapıp, bir şeyler içerseniz, kasvetli havalarda bile eğleneceğinizi garanti ederiz. Her zaman olduğu gibi Glasgow, Edinburgh ile karşılaştırıldığında, estetik açıdan muhtemelen daha yetersiz gözükecek. Ancak, biraz cesur olup, kaliteli bir alışveriş yapmayı ve partilere gitmeyi isterseniz, Glasgow muhtemelen sizin için en iyi seçim olacak.

Glencoe

Glencoe, İskoçya’nın, Avrupa’nın ve muhtemelen tüm dünyanın en muhteşem doğal yerlerinden bir tanesi. Engebeli ve narince yükselen zirveler, Glencoeve Loch Leven köylerine bakıyor.

İskoçya, Glencoe

Görülmeye değer bu bölge ve çevresi, çarpıcı doğasıyla tanınmış, yürüyüş ve dağcılık için bir cennet. Glencoe, dağlık bölgenin geri kalanını keşfetmek için ideal bir konumda.

Yorumda Bulun