Avusturya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Geçmişteki kudretli Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, bütün ihtişamıyla günümüzün Avusturya’sı olarak tüm kültür ve geleneklerini sürdürmeye devam ediyor. Bugüne kadar gelen muhteşem sarayları, dünyaca ünlü müzisyenleri ve baloları, Habsburg Hanedanlığı’nın yaklaşık yedi yüzyıl boyunca Viyana’yı yönetmesinin sonuçlarıdır. Bilindiği üzere Avusturya, ülkenin 2/3’sinin Alpler’de olması ve ülkenin 12.640 mt. olan en yüksek yerinin Grossglockner Dağı olması sebebiyle kış sporları cennetidir. Geleneksel kostümleri Lederhose ve Dirndl’ları ahşap mimariye sahip kırsal Tirol bölgesinde sıkça görmek mümkündür.

Viyana

Görkemli İmparatorluk

  • Anıtsal saraylar ve tarihi yerlerle dolu bir şehir
  • Klasik kaçırılmaması gereken yerler; İmparatorluk Sarayı, Belvedere Sarayı ve Schonnbrunn Sarayı’nın yanısıra Stephansdom ve Museumsquartier
  • Daha derine inip Zentralfriedhof veya Merkez Mezarlığı gibi diğer ilginç yerler bulabilirsiniz

Viyana harika bir yer! Avusturya’nın başkenti (ve 1,7 milyonluk nüfusu ile açık ara en büyük şehri) olan, Habsburg hanedanına yüzyıllar boyunca ev sahipliği yapan şehir sadece anıtsal saraylar ve tarihi yerlerden oluşan bir yer değil aynı zamanda günümüzün en keyifli yaşanacak şehirlerinden biri.Viyana’nın tarihi merkezi, bir UNESCO Dünya Mirası alanı.

Avusturya, Viyana

Şehirde, aralarından seçim yapmanız gereken yaklaşık 30 kale ve 150 saray bulunduğu için günler boyunca görülmesi gereken yerleri gezebileceğiniz son derece açık. Viyana epey büyük bir şehir olduğu için önceden bir haritaya bakıp plan yapmalısınız. Kaçırılmaması gereken yerler İmparatorluk Sarayı, Belvedere Sarayı ve Schonnbrunn Sarayı’nın yanı sıra Stephansdom ve Museumsquartier’dir ama daha derine inmelisiniz. Standart turistik güzergâh dışına çıkarsanız Zentralfriedhof ya da Beethoven, Schubert ve Brahms gibi isimlerin mezarlarının bulunduğu Merkez Mezarlığı gibi diğer büyüleyici yerleri keşfedebilirsiniz. Genellikle göz ardı edilen ilgi çekici yerlerden biri de, dünyanın en eski askeri müzesi olan Askeri Tarih Müzesi’dir. Burada Arşidük Franz Ferdinand suikaste uğradığı araba ile 2. Dünya Savaşı’nın Avusturya’nın gözünden görmenizi sağlayacak pek çok diğer şey bulunuyor.

Yani daha önce dediğimiz gibi, yapacak çok şey var! Viyana’nın kafe kültürü ve gece hayatını kaçırmak da olmaz. Gece hayatı çok çeşitlidir; şehrin şık atmosferiyle büyük bir uyum içindeki mekânlardan lüks lounge barlara ve dünya standartlarında hem ana akım hem de alternatif kulüplere uzanan pek çok seçenek var.

Dürnstein

Avusturya, Dürnstein

Şarap Ülkesinde Bir Peri Masalı Şehri Her nedense, Aşağı Avusturya’da yer alan Dürnstein Şehri’nin üzerinde yükselmiş olan, Ortaçağ Dönemi’nden kalma, oldukça tehditkar görünen bu heybetli kalede bir zamanlar, İngiltere Kralı Aslan Yürekli I. Richard esir alınmış. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan bu küçük şehir tehditkar olmaktan uzak, son derece ilginç bir atmosfere sahip ve Viyana’ya uzaklığı kara yolu ile sadece bir saat. Dürnstein hakkındaki yaygın düşünce ise, harabelerin, şehire gizem duygusu kattığı. Antika ve hoş sokaklarının yanı sıra, barok mimarisini yansıtan kiliseleri üzerinde yükselen Dürnstein’in bunlardan ayrı olarak çok belirgin bir özelliği var: tabii ki de şarap. Wachau Şarap Bölgesi’nin tam merkezinde bulunan Dürnstein, oldukça fazla miktarda şarap mağazalarına ve şarap tadım barlarına ev sahipliği yapıyor. Bunların dışında isterseniz, civarda bulunan üzüm bağlarını dolaşabilirsiniz.

Hallstatt

Avusturya, Hallstatt

Avusturya’nın İncisi Hallstatt, öylesine canlı ve renkli ki, şaka yapmıyoruz, Çinliler burayı taklit etmeyi bile denemişler. Burası, nüfusu 1.000’in altında olan Yukarı Avusturya’daki Hallstatter Denizi’nin yanındaki küçük bir kasaba. Hallstatt, arka planında sarp kayalıklardan oluşan dağları ile, karşısında bulunan göl manzarası sayesinde huzur dolu bir kasaba. M.Ö 800’lü yıllara dayanan tarihi ile, dünyanın en eski yaşayan köyü olarak kabul ediliyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu küçük kasaba, özellikle kış aylarında karlar altındayken, evlerin çatıları karlar ile kaplıyken çok güzel. Bir de güneşli bir gün ise, karlar altındaki evlerin görüntüsü adeta hoş bir tablo gibi.

Bad Radkersburg

Avusturya, Bad Radkersburg

Şarap ve Tepeler Şehri Bad Radkersburg, Avusturya’nın küçük şehirlerinden biri. Avusturya-Graz ile Slovenya-Maribor yakınlarında bulunan, Austo-Slovenya sınırında yer alıyor. Şehir, Mur Nehri ile, diğer Slovenya’dan ayrılıyor. Termal Kaplıcaları ile ünlü olan Bad Radkersburg, sadece 1300’ü aşkın insana ev sahipliği yapıyor. Otantik Old Town Bölgesi ise, kesinlikle görülmeye değer yerlerden. Sokak ve caddelerin etrafında bulunan meydan pazarlarında ise, büyüleyici ve küçük dükkanlar yer alıyor. Aynı yerde hoş kafeler de bulunuyor ve bu kafelerde dinlenirken, şehrin ünlü şaraplarının tadına da bakabilirsiniz. Bad Radkersburg, düz bir arazi üzerine kurulu olmasına rağmen, şehirden birkaç kilometre uzaklıktaki kasaba bölümünde, tepelik alanlar bulunuyor. Şehir, düz arazi yapısından dolayı, sakin bisiklet turları için ideal. Bad Radkersburg’un biraz dışında bulunan bu tepelik alanlar genellikle güzel bağlar ile kaplı. Şehrin bu alanları, engebeli yapısından dolayı, biraz zoru sevenler için, ideal bir yürüyüş alanı. Ya da üzüm bağlarından birine uğrayarak, şehrin ünlü şaraplarını tadabilirsiniz.

Ischgl

Avusturya, Ischgl

Dünyanın En İyi Kayak Merkezlerinden Biri Ischgl, Tirol’ün güneybatısında yer alır ve muhtemelen dünyanın en iyi kış sporları merkezidir. Ischgl, yaklaşık olarak 1000’in üzerinde insana ev sahipliği yapıyor. Fakat kış aylarında, yakın civarlarında bulunan şehirlerden buraya oldukça fazla sayıda turist geliyor ve bu şekilde şehrin nüfusu da artıyor. Sadece Avusturya’nın çevresinde yaşayan insanlara, “Ischgl nasıl bir yer?” diye sorsanız, alacağınız cevap “muazzam kar kütlesi ve süper kayak macerası” şeklinde olacak. Normal zamanlarda Ischgl, çok küçük bir kasaba olarak nitelendirilebilir. Ta ki, ilk kar tanesi düşene kadar. İşte o zaman bu küçük şehir, bir anda kış turizminin odak noktası haline geliyor. Eğer, henüz bir kış tatili planı yapmadıysanız, Ischgl ideal bir seçim olacak. Zirve konumu 2872 metre ve tabandan yüksekliği yaklaşık olarak 1500 metre kadar. Alpler’in en iyi kayak pistlerinden bazıları, Tirol’ün güneybatısında yer alan bu şehirde bulunuyor. Burada, kayak botlarını ve diğer gerekli aparatları kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz yerler de var. Yapılan istatistiklere göre, 238 kilometrelik pistleri ile Ischgl, çoğunlukla orta dereceli sınıfta. Hem ileri derecede kayak bilenler hem de daha yeni başlayanlar için düzenlenmiş olan kayak pistlerinin tümünde herhangi bir güvenlik açığı yok. Toplamda 42 adet teleferiği olan bu şehrin aynı zamanda, 2 adet kablolu vagonu ile 3 adet hava gondolu bulunuyor. Bunlarla en fazla 11 kilometre uzunluğunda sefer yapılabiliyor. Bu güzel şehir yaz aylarında oldukça sakin ve dingin. Yemyeşil dağları ve görkemli ormanları ile, dinlendirici bir özelliğe sahip. Tertemiz havası ile sizi rahatlatacak olan bu şehirde, yaz aylarında, doğa içinde bisiklet sürebilir ya da uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Kitzbühel

Avusturya, Kitzbühel

Dayanılamaz Güzellik Avusturya Alpleri’ni kapsayan bir bölgede yer alan Kitzbühel, yaklaşık olarak 8000’den fazla insana ev sahipliği yapıyor. Aslında Kitzbühel, Avusturya’ya bağlı ve küçük kayak merkezlerinin bulunduğu şehir. Bunun yanı sıra, özellikle güneş parlarken, kalın kar tabakası ile kaplı şehir manzarası iyice belirgin hale geliyor. Bu hali ile Kitzbühel, adeta dayanılmaz bir güzelliğe sahip. Zirve yüksekliği 2000 metreden fazla olan Avusturya Alpleri’nin bulunduğu bu bölge, tüm kış sezonu boyunca kar garantisi veriyor. Kitzbühel’e geldiğinizde, birçok aktivite yapabilirsiniz ve kış sporları hakkında da deneyim kazanmış olursunuz. 53 adet teleferik, 170 km uzunluğunda kayak pistleri ve 155 gün erimeyen karları ile, Kitzbühel güzel bir kayak tatil beldesi olarak görülebilir. Tabii ki de, Kitzbühel’de yapılacak tek aktivite, kayak ya da kış sporları değil. Kitzbühel’e özellikle yaz aylarında geldiğinizde, temiz dağ havası alabilir, Alpler’in tadını çıkarabilirsiniz. Ya da Ortaçağ Dönemi’nin izlerini taşıyan şehir merkezini dolaşarak, eski üçgen yapılı evler görebilir, görkemli Katedralleri ve Tarihi Belediye Kulesi’ni gezebilirsiniz.

Linz

Avusturya, Linz

Tuna Nehri’nde Avusturya’nın Unutulmuş Şehri Avusturya’ya gitmiş olan tanıdıklarınıza ya da turistlere sorduğunuzda genellikle, Tirol Alpleri’nde yaptıkları kayağa, Viyana’nın ihtişamına ya da Innsbruck veya Salzburg’un güzelliğine ne kadar hayran kaldıklarını duyacaksnız. Linz’in ise genelde hiç konusu dahi geçmez. Peki ama neden? Aslında bu şehir, olağanüstü güzellikte eski bir şehri içinde barındırıyor. Linz, aynı zamanda, günlerinizi oldukça dolu dolu geçirebileceğiniz, çok fazla sayıda kültürel mekanları ve müzeleri bulunan bir şehir. Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan bu şehir, nazik tepeler ile çevrili, muhteşem bir atmosfere sahip doğa harikası.

St. Johann In Tirol

Her Mevsim Muhteşem Olan Kasaba

St. Johann in Tirol, Avusturya’nın Tirol şehrinin Kitzbühel Bölgesi’nde yer alan küçük bir kasaba. Bu kasabanın yakınlarında yer alan Fieberbrunn, Kirchdorf ve Kitzbühel gibi şehirlerden oldukça fazla miktarda turist çeken St. Johann in Tirol, hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde rağbet gören şirin bir kasaba.

Avusturya, St. Johann In Tirol

Kasabanın muhteşem yamaçları, neredeyse tüm sezon boyunca kayak keyfi ve bol miktarda kar garantisi veriyor. Daha sonra bu coğrafyalarda çok sık tüketilen geleneksel kahve ve kek sunumu (Kaffee mit Kuchen) olan kafelere giderek, lezzetli keklerden ve kahvelerden tadabilirsiniz. Ya da hoş barlardan birine uğrayarak bir içki içebilir veya son derece iyi kalitede olan restaurantlara giderek güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Bregenz

Doğuştan Yetenekli Avusturya

Vorarlberg’deki Bregenz, çok özel bir yer. Bodensee’nin karşısından, Avusturya Apleri’nin arkası, güneybatı İsviçre’ye ve Lihtenştayn’dan Kuzey Almanya’ya yayılmış.

Avusturya, Bregenz

Burası Avusturya’nın uzak batısı ve turistlere sunacak çok şeye sahip. Gün batımını yakalamak için gece Promenade Gölü etrafında yürüyüş yapabilir, daha sonra gölün etrafında bulunan restaurantlarda hoş yemekler yiyebilirsiniz.

Bregenz’de yapılacak diğer aktiviteler; Pfander Dağı’nda yürüyüş ya da tırmanış yapmak, Seebuhne’yi ziyaret etmek olacak. Seebuhne aynı zamanda, yaz aylarında düzenlenen Bregenz Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca gölde gezinmek ve yüzmek de yapabileceğiniz diğer aktivitelerden.

Salzburg

Romantik Tarihi Şehir

Salzburg, romantizmin kesinlikle dokunmuş olduğu, Mozart’ın doğduğu ve Sound of Music’in bestelendiği şehir. Nüfusu 150 bin olan, Avustruya’nın en büyük dördüncü şehri Salzburg, Almanya sınırına bir kaç dakika, Münih’e bir buçuk saat mesafe uzaklıkta bulunuyor.

Arka planda kalan dağları ile nehir kıyısına kurulmuş olan Eski Şehir, tüm barok mimarisinin toplandığı bir şehir olarak, gerçekten romantik bir atmosfere sahip. Büyük ihtimalle zamanınızın çoğunu harcayacağınız yer, Altstadt (Eski Şehir) olacak. Bu atmosferik cadde ve sokaklarda dolaşırken, karşınıza Dom-Salzburg Katedrali ile, oldukça fazla sayıda kule, kubbe ve meydanlar çıkacak.

Avusturya, Salzburg

Şimdilerde müze olarak kullanılan ve harcadığınız zamana değecek olan, 1756 yılında Mozart’ın doğmuş olduğu evi burada bulacaksınız. Avrupa’da bulunan ve Orta Çağ dönemine ait olan en büyük kalelerden heybetli şekilde yükselen Hohensalzburg Kalesi size harika şehir manzarası sunuyor. Eğer, Avusturya gezisi yapmaya karar verdiyseniz, gezi planınızda Salzburg’un olduğundan emin olun. Münih’te kalıyorsanız, Viyana’daysanız ya da Tirol Alpleri’nde kayak yapıyorsanız, yine de size çok uzak olmayan bu şehir kısa bir tur için harika bir seçenek.

Yorumda Bulun