Belarus Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Belarus (Beyaz Rusya) eski bir SSCB ülkesidir. 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış olan ülke kuzey Avrupa’da yer alırken Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ise Belarus komşu ülkelerini oluşturur. Belarus toprakları ana hatlarıyla düzlük ve ovalardan oluşurken denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 2005 yılında Birleşmiş Milletlerin yaptığı araştırma neticesinde ise ülke topraklarının % 40’ı ormanlık alanlarla kaplıdır. Yine Belarus topraklarını 3 büyük nehir sularken bunlar sırasıyla Neman, Pripyat, Dinyeper’dir. Dzyarjinkaya Hara ise Belarus’un en yüksek noktasını oluşturur.

Görülmesi gereken bir yer tavsiyesi istenilse, aralarında Belarus’un yahut Beyaz Rusya’nın yer almayacağı mutlaktır. Fakat bütün ışıltılı ve reklam tabelalarıyla kuşatılmış şehirlerden sıkıldıysanız Belarus’u veya Minsk’i bir kere görmüş olmak sizlerin tavsiye listesine dâhil olabilir.

Başlangıçta heyecan verici gelmeyebilir Minsk. Fakat Minsk’le geçirdiğiniz her dakika şehri daha çok sevmenizi sağlayabilir. Örneğin; bir şehir nasıl planlanılmalı sorusunun cevabı belki de Minsk olacaktır. Ulaşım sistemiyle, meydanlarıyla, insan için düşünülmüş parklarıyla insana kendini özel hissettiren türdendir. Sessiz, sakin, kuytu bir ülke Belarus doğası ve yaşam koşulları hakkında ipucu verecektir. Bir yerlere yetişmeye çalışan insanları neredeyse hiç görmeyebilir, ardından trafik sorunu yaşamayacağınız, yollarındaki yürürken ezilme korkusu yaşamayabilirsiniz. Aynı zamanda Minsk, denizi olmayan bir ülkenin ne kadar güzel ve çekici olabileceği yönünde ziyaretçilerini ikna edecek bir şehirdir. Etrafı ormanlarla çevrili ve şehrin içerisinde küçük ormanların olduğu tertemiz havası doğal bir stres kovucudur.

Talihsiz durumlar dışında Avrupa’nın en güvenli yeri denilebilir Belarus için. Şöyle ki Belarus’da resmi polisten daha fazla sivil polis vardır. Belarus asayişi hakkında bir veri olabilir bu bilgi. Güvenli ve huzurlu Belarus turu son yıllar da yoğun ilgi görürken ülkeye gelen farklı ülke vatandaşları Belarus doğa ve kent yaşamının tüm olanaklarını keşfetmektedirler. Belarus başkenti Minsk Avrupa şehirleri arasında sessiz ve doğası bozulmamış kentlerden olurken, denizsiz bir şehrin kendine ait gündelik hayatı ilgi çekicidir. Yine Minsk ülkenin kültürel ve bürokratik yüzünü temsil ederken, konserler, sanatsal faaliyetler ve büyük kültürel organizasyonlar yüksek oranda bu şehirde gerçekleşmektedir. Belarus gece hayatı özellikle başkent Minsk’te daha faal bir seyir izlerken, ülkeye gelen yabancı ve erasmus öğrencileri Belarus gece hayatının nüfusundan önemli bir yer kaplamaktadır.

Minsk

Belarus, Minsk

Minsk Belarus’un başkentidir. Şehir 305, 47 kilometrekare alana kuruludur. 2014 yılındaki yaklaşık nüfusu yaklaşık 1 926 000 kişidir. 25 Mart 1918 tarihinde Minsk Belarus halk cumhuriyetine başkent ilan edilmiştir. Cumhuriyet kısa ömürlü olmuştur. Aralık 1918 tarihinde Minsk kızıl ordu tarafından devir alınmıştır. Minsk, ocak 1919 dan sonra Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başkent ilan edildi. Şehir Polonya Bolşevik savaşı sırasında İkinci Polonya Cumhuriyeti tarafından kontrol edilmiştir.Minsk’te yeniden yapılanma ve kalkınma programı 1922 yılında başlamıştır. 1924 yılında 24 adet fabrika bulunan Şehirde okullar, müzeler, tiyatrolar kütüphanelerde kuruldu. 1920’ler ve 1930’lar boyunca Minsk’te yeni fabrikalar inşa edildi ve yeni okullar, kolejler, yüksek eğitim kurumları, hastaneler, tiyatrolar açılarak hızlı bir gelişme gördü. Bu dönemde Minsk ayrıca Belerus’un dil ve kültürünün gelişmesinde merkez olmuştur.II. Dünya savaşı zamanında nüfusu 300 000 civarında olan Minsk savaş sonrasında şehrin neredeyse tamamen moloza dönmesiyle beraber nüfus 50 000 civarına gerilemiştir. 1960’lı yıllardan itibaren nüfus halen daha artmaktadır. 1972 ‘de 1 milyona ulaşan nüfus 1986 yılında 1.5 milyon olmuştur. Minsk metro inşaatı 1977 yılında başlamış ve Sovyet Birliğinde dokuzunu metro olmuştur. 30 Haziran 1984 de ziyarete açılmıştır.

Yorumda Bulun