Suriname Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Surinam, sıcacık, küçük, kuvvetli ırmakların, etnik çeşitliliğin ritmiyle birleştiği, 556,846 nüfuslu bir ülke. Bu etnik halk Hollandaca ve Sarana Tango dillerini konuşuyor.

Ülkenin başkenti olan Paramaribo, dipsiz ormanları ile size kucak açıyor. Burada etnik birçok farklılık göreceksiniz. Hikayeler çok parlak olmasa da önemli olan şu anda ulaşılmış uyum. Kölelikten kaçan Afrikalı kölelerin devam eden soyları, Hollanda ve İngiltere Kolonicileri, Hint, Endonezya ve Çin dahil olmak üzere dünyada nadir görülen bir popülasyon.

Burada her iki dünya yaşantısının en iyisini deneyimleyeceksiniz. Çok sayıda restoran, alışveriş merkezi ve eğlence dolu gece hayatının yanında bir yandan da vahşi doğanın, uçsuz bucaksız ormanların sarıp sarmaladığı bir ülke.

Ülkenin bazı zorlukları da yok değil. Örneğin ormanların sıklığı ve güçlü nehirlerin varlığı, etrafta gezinip kolayca yolcuk yapabilmeyi oldukça zorlaştırıyor. Bunun yanı sıra çok farklı dil konuşulduğu için, iletişim güçlükleriyle de karşılaşabiliyorsunuz.

Surinam’a geldiğinizde mutlaka Surinam Nehri’ni görmek isteyeceksiniz. Bu üst Surinam Nehri Bölgesi, ülkenin adeta doğal bir kültür paketi gibi. İster nehir macerası yaşayabilir ister bembeyaz kumsallarda keyif yapabilirsiniz. Kendinizi maceraperest hissediyorsanız ormanların derinliklerin girip ünlü Maroon ve Amerindian köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam’ın ülkenin başkenti Paramaribo ile vahşi batıda buluştuğunu söyleyebilirsiniz. Çimlerle ilerleyen kareler içerisinde siyah ve beyaz Hollanda koloni yapıları ve Hindistan’ın bağrından kopup gelmiş yüzlerce baharatın satıldığı gözleme tezgahları ve bir de Maroon Sanatçıları’nın yaptığı rengarenk tablolar.

Özgürce dolaşan örümcek maymunları nehirde yüzen elektrikli yılan balıkları ya da kendine uzun uzun baktıran kan portakalı kuşları. Eğer görmek istedikleriniz bunlarsa gitmeniz gereken yer Raleighvallen. Buraya aynı zamanda Raleighvallen Şelaleleri de deniyor. Buraya ulaşmak için en yakın Maroon köyünden nehir yukarı iki saatlik bir yolculuk yeterli oluyor.

Surinam’da mutlaka yemeniz gereken bazı şeyler var. Bunlardan bazıları; Hagelslag, Pom ve yerel bir bira olan Parbo.

Bu güzel ülkeyi ziyaret etmek için şubat ve nisan aylarını tercih ederseniz daha serin bir hava sizi karşılar ve rahatça dolaşmak için güzel bir zaman dilimidir. Ağustos ve kasım ayları genellikle daha kurak, daha sıcak ve daha yoğun olur. Paramibo, çılgın ve unutulmaz yeni yıl kutlamalarıyla oldukça ünlüdür. Belki takviminize bir daha bakmak istersiniz.

Paramaribo

Güney Amerika’yı karşılayan Paramaribo, Hollanda’dan bağımsızlığını 1975’te kazanan ve genç bir ülke olan Surinam’ın başkenti. Afrika, Çin, Cava Adası, Hollanda kökenliler ve yerli halktan oluşan nüfusu ile çok renkli ve bir o kadar da uyumlu bir topluma sahip. Surinam Nehri’nin kıyısında yer alan Paramaribo, Karayipler’in Latin Amerika ile çakıştığı yerde bulunuyor.

Surinam, Paramaribo

Güney Paramaribo’da, tropikal doğal hayatı dışında pek bir şey bulamazsınız, yerleşim yerleri oldukça sınırlı. Şehrin kendisi Hollanda sömürge döneminin izlerini taşır, nüfusun büyük çoğunluğunun dili Flemenkçe. Eski şehir merkezi, 2002’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Bu nedenle Surinam’ın, sömürge dönemi tarihini koruma konusunda komşularından daha iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Zeelandia Kalesi ve Özgürlük Meydanı, şehirdeki en önemli turistik yerler.

Yorumda Bulun