Bolivya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Buzla kaplı Andean tepeleri, kristal lagünleri Amazon yağmur ormanları, rüzgârlı vadileri ve sarp yer şekilleri ile Bolivya ya da gerçek adıyla Çok Uluslu Bolivya Güney Amerika’dadır. İspanya sömürgesi altındayken Yukarı Peru olarak adlandırılan Bolivya, bağımsızlığını kazanmasının ardından bu bağımsızlık hareketinin öncüsü Simone Bolivar’a ithafen Bolivya adını almıştır. 1.098.581 kilometrekare alana yayılmış bu kent Güney Amerika kıtasında Paraguay ile birlikte denize kıyısı olmayan iki ülkeden biridir.

Bolivya’nın en büyük hazinesi halkıdır. Neredeyse üçte ikisini yerli halkın oluşturduğu ülkede kültür deformasyona uğramamıştır. Renkli festivalleri, gizemli ritüelleri, folklörü ve baş döndürücü kostümleriyle Bolivya turistler için oldukça otantik bir ülkedir.

Başkenti Sucre olan Bolivya’nın idari şehri ise La Paz’dır. Ülke üç bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerden ilki ülkenin batısında kalan Altiplano’dur. Ortadaki bölgesi başkenti de kapsayan Sub-Andean Bolivia ve doğudaki Tropikal Alçaklar ise diğer bölgeleridir. Ülkenin Oruro kenti karnavallarıyla, Tupiza kırmızı renkli kaya oluşumlarıyla ve başkentten sonra ikinci en önemli kenti Santa Cruz ise gece hayatıyla meşhurdur.

Cochabamba

Ebedi Bahar Şehri

Biz seyahat yerlerinde, az bilinen değerli noktaların büyük hayranıyız ve Bolivya’daki Cochabamba da kesinlikle bu kategoriye giriyor.

La Paz’dan 6 saatlik yolla güneydoğuya giderek, yüksek irtifada hoş bir iklim turu yaparak, bu And Dağları şehrini bulursunuz. Günlük yüksek sıcaklıklar yıl boyunca 23 ile 26 derece arasında değişiyor, bu yüzden ‘ebedi bahar şehri’ adını almış. Ama yanlış anlamayın, bu tatil beldesine ziyaretçi çeken tek sebep güzel havalar değil. Bunun yanında Cochabamba, Bolivya’nın canlı şehirlerinden biri ve ziyaretçilerine, kültürel yerler ve aktiviteler ile iyi bir karışım sunuyor. Diyelim ki, Cerro Tunari Dağı’na tırmandığınız ya da yakındaki Torotoro gibi milli parkları keşfettiğiniz bir gün, bu günün ardından kendinizi dışarı atıp pek çok bar ya da restaurant bulup dinlenebileceksiniz. Bu bizim yaptığımız bir genelleme olmamasına rağmen, Calle Espana çevresindeki barlar ve kulüpler Bolivya’daki en iyi gece hayatına sahip yer olarak görülüyor.

Bolivya, Cochabamba

Cochabamba, ülkenin gastronomi kalbi olarak görülür, bu yüzden gerek sokaktaki yemeklerden, gerek daha lüks Bolivya yemeğinden sonra tatmin olacaksınız. Klasik yerler olarak Güney Amerika’nın en uzun heykeli olan Jesus at El Cristo de la Concordia’yı, katedrali ve müzeler de dahil olmak üzere Doğal Tarih Müzesi’ni ve Arkeoloji Müzesi’ni de içeren müzeleri görebilirsiniz. Özel olarak belirtmek gerekirse büyük bir bahçe ve konak olan Palacio Portales, dünyanın en zengin adamlarından olan Simon Patino tarafından yapılmış. Burayı; güzel ve yıkık dökük, aynı zamanda büyüleyici bir karışıklıkla bulduk. Son olarak hediyelik bir eşya arıyorsanız, La Cancha Çarşısı’na bakmanız iyi olabilir.

La Paz

Ortama Alışmak Gerek

La Paz, gökdelenlerin doğal çevreyi yenme şansının olmadığı, dünyadaki sayılı büyük şehirlerden biri. Baş döndürücü yüksekliği ve iklimi ile bu şehir And Dağları’nda bulunuyor. Buradan La Paz’a uçmak ve gözlemlemek de bir deneyim. And Dağları’nın ortasında alçaklık birden üstümüze çullanır ama o kadar da aşağı değil, sadece karaya.

Bolivya, La Paz

Pazarlık etmeye El Alto Çarşısı’na gidin, şehir merkezindeki İspanyol sömürge tarihi ve binalarını deneyimleyin ya da şehir dışındaki Ay Vadisi’nde gizemli manzarayı keşfedin.

Uyuni

Esrarengiz Uyuni

Bolivya, Salar de Uyuni

Dünyanın en büyük tuz gölü olan, Salar de Uyuni ile ünlü, Bolivya’nın güneybatısındaki küçük bir kasaba burası. Eğer daha önce böyle bir şeyi hiç görmediyseniz, karlı ovaya ve kaktüslere bakıyor olma düşüncesiyle başınız dönebilir, fakat aslında kilometrelerce tuza bakıyorsunuz. Kurak aylarda (nisandan kasıma kadar) tuz, üzerinde yürüyebileceğiniz beyaz bir katman gibi, oysa yağmur yağdığında (aralıktan marta kadar) tuz üzerindeki su formlarının küçük bir katmanı, oldukça gerçeküstü bir görsel oluşturuyor. Burda yapmanız gereken şey, sadece tuz yüzeyleri değil, renkli göllere gelen flamingoları, gayzerleri ve kaplıcaları da görmek için bir tur düzenlemek. Güneş gözlüğü getirdiğinizden kesinlikle emin olun.

Yorumda Bulun