Letonya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık Bölgesi’nin üç ülkesinden biri olan Letonya’nın sınırları kuzeyde Estonya’yla, güneyde Litvanya’yla; doğuda Rusya Federasyonu ve Belarus ile çizilmiştir. Aynı zamanda İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Ülkede bölgeler arasında bazı kültürel ve sosyal farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin geleneksel elbiseler bölgeden bölgeye değişmektedir; Latgale bölgesinin kendine özgü bir kültürü ve Latgalian adında bir dili vardır.

Ülke içi ulaşımda birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi havayoludur. Letonya genelinde mevcut birkaç küçük havaalanı bulunmaktadır; başkent Riga’da bulunan Letonya Spilves Havaalanı ve Rumbulas Havaalanı’ndan şehir içi uçuş gerçekleştirilmemektedir. Riga’dan; Riga Opera Binası, Tukums, Jelgava, Salaspils, Jekabpils, Jeolojik, Rezekne, Sigulda, Cesis ve Saulkrasti’ye gidecek iseniz otobüs yerine tren tavsiye edilmektedir. Trenler genellikle ucuzdur ve koltuk konusunda endişelenmenize gerek bulunmamaktadır. Eğer Riga’dan Jurmula’ya yaz sezonunda gidecek iseniz bot ile seyahat oldukça romantik bir seçenektir. Geniş bir otobüs ağı bulunmaktadır. Bisiklet kullanımı sabah saatlerinde daha güvenliyken, otostop  kültürü oldukça gelişmiştir.

Riga

Letonya, Riga

Baltıklar’ın Elması Riga, yaklaşık olarak 750.000 nüfusuyla Letonya’nın Başkenti ve Baltık Eyaletleri arasındaki en büyük şehir. Daugava Nehri ağzındaki Riga Körfezi’nde konumlanıyor. Letonya’nın geri kalanı ve bütün komşu ülkeleri gibi Riga da, eskiden Sovyet Rusya’nın himayesi altında karanlık bir dönem geçirmiştir. Bu durum bugünlerde değişiyor. Riga, çok güzel korunmuş eski kasabalarıyla, ziyaretçilerine sunduğu kültürel çeşitlilikle, coşkun modasıyla ve gece hayatıyla Avrupa’da gidilecek yerler arasında popüler olmaya başlıyor. Bugünlerde birçok düşük ücretli uçak firması buraya uçuş düzenliyor. Riga’da mimari, yeni sanat anlayışındaki mimariye sahip ve şehrin tarihi kısmı ise UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’ndekiler ile dolu. Kentte mutlaka görülmesi gereken yer ise, Blackheads Evi ile birlikte kent meydanı ve tabii ki de Özgürlük Anıtı da listenizde yer almalı. Şehrin eski kısmının geri kalanı ise, yürüyüş yapmak için muhteşem bir yer. Dar sokaklarla, cezbedici binalarla ve güzel meydanlarla karşılaşacaksınız. Mesela Livu Meydanı, yaz aylarında açık havada akşam yemeği seçeneğini sunar. Riga size sadece bir tarih sunmaz, aynı zamanda bazı muhteşem restaurantlarıyla, barlarıyla, pubları ve kulüpleriyle (ana akım veya alternatif çeşitleriyle) şehir bölgede gece hayatı için birincil opsiyon durumunda. Sadece İngilizlerin erkeklere özel partilerinden kaçınmaya çalışın.

Sigulda

Letonya, Sigulda

İsviçre’deki Letonya İlginç görünse de bazı yerler “Y ülkesindeki X” olarak tanımlanır. Sigulda, Letonya’nın başkenti Riga’nın kuzey doğusunda bulunur ve 16,679 nüfuslu bu kasaba çoğu kişi tarafından Letonya’nın içindeki İsviçre olarak tanımlanır. Sigulda, Gauja Nehri vadisi boyunca konumlanıyor. Bu bölge kum taşı uçurumlarıyla, göllerle, mağaralarla (Gutman mağarası gibi), dağlık bölgeleri ve yoğun ormanlarıyla ünlüdür. İşte size Singulda’yı ziyaret etmek için ilk sebep; oldukça şirin manzarası ve dağlık bölgeleriyle Gauja Ulusal Parkı, gezinti yapmak ve bisiklet kullanmak için muazzam bir yerdir. İkinci bir sebep olarak da kaleleri söyleyebiliriz. Sigulda’da gezebileceğiniz üç kale bulunur. 13. ve 14. yüzyıldan kalma Ortaçağ’a özgü Livonian Order Sigulda kalesi, Krimulda Kalesinin kalıntıları ve 19. yüzyılda yapılmış olan Yeni Sigulda Kalesi. Bu bölgeyi keşfetmek için biraz kale manzarasıyla kombinlenmiş doğa yürüşüyüşünden daha iyi bir yol var mı? Tüm bunlarla birlikte, Riga’dan Sigulda’ya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Araçla bir saatten daha az zamanınızı alır.

Yorumda Bulun