Togo Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Togo Batı Afrika’da Benin Körfezi kıyısında yer alan bir ülkedir. Togo ülkesinin batısında Ghana, doğusunda Benin, kuzeyinde Burkina Faso Ülkesi bulunmaktadır. Togo Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir.

Togo Ülkesi Cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Togo Cumhuriyeti 5 ana bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızcadır. Ayrıca ülkede Ewe, Mina, Kabye ve Dagomba gibi yerel diller de konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi CFA frangıdır. Ülke nüfusunun yüzde 59’u yerel inançlara, yüzde 29’u Hıristiyanlık, yüzde 12’si Müslümanlık dinine inanmaktadır. Togo ülkesinin güneyinde sıcak ve nemli iklim, kuzeyinde soğuk bir iklim hüküm sürmektedir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Aralık ve Mart ayları arasıdır. Togo Ülkesi vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Togo ülkesine Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Batı Afrika ülkesi Togo’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri hakkında kısa bir yazı kaleme aldık. Umarım aradığınız bütün bilgileri bulursunuz. Merak ettiğiniz başka bir şey olursa yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

Benin Körfezi Kıyısında bulunan Togo Ülkesi yaklaşık 7,5 milyon nüfusu bulunur. Cumhuriyetle yönetilen bu ülkenin başkenti ve en büyük şehri Lomé şehridir. Ülke 5 ana bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler bünyesinde 21 şehir bulunmaktadır.

Abdoulaye Faunal Rezervi, Togo sınırında yer alan Abdoulaye Faunal Rezervi, 300 km² alanıyla 1951 yıllında kurulan bir doğa koruma alanıdır. Harika doğası ve tertemiz havasıyla görülmeye değer bir yerdir. Ayrıca burada birçok vahşi hayvan da yaşam sürmektedir. Rehber eşliğinde buraya gidip hem doğal güzellikleri keşfedip hem de vahşi alanları doğal ortamlarında ziyaret edebilirsiniz.

Togo ve Benin sınırında yer alan Atakora Sıradağı, dağlık ve tepelik eteklerden oluşan muazzam bir dağdır. Özellikle doğa yürüyüşü sevenler için oldukça uygun bir yerdir. Harika doğa ve temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Burada birçok harika manzaranın fotoğrafı da çekebilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edilecek noktalardan biridir.

Togo Gölü, Batı Afrika’nın en popüler lagün gölüdür. Bu göl Atlas Okyanusundan ince bir hatla ayrılmıştır. Bu göl, çeşitli su sporları için oldukça elverişli bir yerdir. Harika manzarasıyla görenleri hayran bırakan bu gölü mutlaka ziyaret edin. Göl üzerinde yapılan faaliyetlere de mutlaka katılın. Ayrıca burada bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

Kara

Ülkenin kuzeye yakın orta bölümünde yer alan Kara, yaklaşık 150 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Ülkede önemli bir üniversite bulunmaktadır. Başkentten sonra en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu turistik yapıları ziyaret edin.

Togo, Kara, Fazao Malfakassa Ulusal Parkı

Fazao Malfakassa Ulusal Parkı Centrale Bölgesi arasında yer alan Fazao Malfakassa Milli Parkı, 1975 yıllında kurulan Togo’nun en büyük milli parkıdır. Park bünyesinde çok sayıda hayvan türü bulunur. Bunun dışında biyolojik çeşitliliğiyle ülkenin en önemli yeşil alanlarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip Batı Afrika’nın bakir doğasını keşfedebilirsiniz.

Atakpame

Başkent Lomé’nin 161 km kuzeyinde yer alan Atakpame, Batı Afrika ülkesi Togo’nun önemli kentlerinden biridir. Yaklaşık 25 bin nüfusu vardır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu turistik gezip yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Togo, Atakpame

Lomé

Gine Körfezi’nde konumlanmış olan Lomé, Togo’nun başkenti ve yaklaşık 800 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Ayrıca ülkenin yönetim ve ticaret merkezidir. Buraya yolunuz düşerse Lome Büyük Pazarı, Togo Ulusal Müzesi, Kongre Sarayı, Lome Ktedrali ve Lome Plajları gibi birçok turistik yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Ülkede en çok ziyaret edilen şehri konumundadır.

Togo, Lomé

Ekvatoral iklime yakın bir iklim görülmektedir. Yoğun yağış görülen dönem mayıs’ta başlayıp, ekim’de sona ermektedir. Sıcaklık yıl boyunca sabit değerlerde seyretmekte olup, ortalama 29-30 derece civarındadır. Lome’nin iklimi, büyük ölçüde okyanustan etkilenmektedir. Hava sıcaklık dengesini de okyanustan gelen rüzgarlar oluşturmaktadır.

Yıl boyunca sıcaklık değerlerinde ciddi değişiklikler görülmemektedir. Hava sıcaklıkları genel olarak 29 – 30 derece civarındadır. Bu nedenle Lome’yi ziyaret etmek için yağışların çok nadiren görüldüğü Kasım ve Şubat dönemini tercih edebilirsiniz.

Yorumda Bulun