Solomon Adaları Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

üyük Okyanusun güneyinde Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer alan Solomon Adaları 990 adetten fazla adalardan oluşan bir ada ülkesidir. Tüm adaların toplam yüz ölçümü 28.450 kilometrekaredir.

olomon Adaları botanik bahçeleri, kumsalları, şelaleleri ile turizmin en önemli ülkelerinden biridir. Solomon Adaları 523.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Solomon Adaları 9 bölgeden oluşmaktadır. Solomon Adaları ülkesinin başkenti Honiara şehridir. Solomon Adalarının resmi dili İngilizcedir.

Halkın büyük bir çoğunluğu Solomon Pijin dilini kullanmaktadır. Ayrıca ülkede konuşulan 70 farklı yerel dil bulunmaktadır. Solomon Adaları ülkesinin para birimi Solomon Adaları dolarıdır. Solomon Adaları ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 92’si Hristiyanlık dinine inanmaktadır. Geriye kalan %8’lik dilim ise İslamiyet ve yerel dinlere inanmaktadır.

Dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olan Solomon Adaları tropikal muson iklimine sahiptir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs ve Kasım ayları arasıdır. Solomon Adaları vize isteyen ülkeler arasındadır. Solomon Adaları ülkesine Türkiye’den direkt uçuş bulunmadığından dolayı aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Honiara

Solomon Adaları’ndaki macera için bir sıçrama tahtası Honiara, Güney Pasifik’teki Solomon Adaları’nın başkenti. Şehir, Guadalcanal Adası’nın kuzey kıyısında kurulu. Burası, adanın ana giriş kısmı ve seyahate başlayacağınız noktadır.

Solomon Adaları, Honiara

Turistler Solomon Adaları’na manzara (dağlık ormanların içine yapılacak yürüyüşler, bitki örtüsü ve buradaki hayvan türlerine olan merak ve onları keşfetmek, köylere doğru koşmak), okyanus (mercan kayalıklarına, okyanustaki mağaralara, gemi batıklarına yapılacak dalışlar için bir cennet niteliğinde. Ayrıca birçok balığın yaşam alanı) ve adanın çevresindeki renkli kültürel yönlerine bir keşif için buraya gelinebilir.

Honiara’da turistlerin yapabilecekleri şeyler daha sınırlı. Burada gerçek kumsal plajların olmayışı, işleri daha kötü hale getiriyor. Ancak Honiara, bazı güzel kiliselere, canlı bir merkezi çarşıya (hediyelik eşyalar oldukça iyi), yiyip içebileceğiniz iyi yerlere sahip.

Şehrin hemen dışında ise, doğal hayatı keşfedebilirsiniz. Bizim önerimiz şu şekilde; burada birkaç gün geçirin, Honiara’yı bir giriş gibi düşünün ve ülkenin kalanındaki tatil planlarınızı buradayken yapın.

Yorumda Bulun