Mozambik Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Mozambik Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Afrika ülkesidir. Uzun yıllar boyunca sömürge hareketi etkisinde kalan Mozambik ülkesi dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkelerinden biridir.

Mozambik Afrika kıtasının güneyinde Hint Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Mozambik ülkesinin batısında Zimbabve, güneybatısında Svaziland ve Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzeybatısında Malavi ve Zambiya, kuzeyinde ise Tanzanya bulunmaktadır. Güney, orta ve kuzey olmak üzere üç bölüme ayrılmış olan Mozambik ülkesinin başkenti Maputo şehridir.

Mozambik ülkesinin resmi dili Portekizcedir. Ülkede Portekizce dışında yaklaşık 40 farklı yerel dil ve lehçe kullanılmaktadır. Mozambik ülke nüfusunun yarıdan fazlasını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Ayrıca ülkede yüzde 17 oranında Müslümanlar da bulunmaktadır. Ülkenin para birimi meticaldır. Tropikal iklime sahip olan Mozambik ülkesini gezmek için en ideal zaman havanın daha az nemli olduğu ve yağışların olmadığı Nisan ve eylül ayları arasıdır. Mozambik vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Mozambik ülkesinin başkenti olan Maputo şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Yaklaşık 28 milyon nüfusu bulunan Mozambik, Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir Afrika ülkesidir. Güney, orta ve kuzey olmak üzere üç bölüme ayrılmış olan Mozambik ülkesinin başkenti Maputo şehridir.

Maputa

Çok çekici olmasa da keyifli 1.8 milyona yakın nüfusu ile Maputa, Güneydoğu Afrika’da bulunan Mozambik’in hem en büyük şehri, hem de başkenti. 1975’te Portekiz’den bağımsızlığını kazanana kadar şehir Lourenço Marques olarak anılmaktaydı.

Şehrin tarihi 16.yy’a, Portekizli denizcilerin bölgeyi keşfetmeye başladıkları zamana kadar gitmekte. Santo Nehri’nin kaynağında yer alan Swaziland, şehrin 50 km batısında, Güney Afrika sınırı ise şehrin 100 km güneyinde yer alıyor. Maputo, Mozambik’teki en büyük limana ev sahipliği yapıyor.

Mozambik, Maputa

Nereyi ziyaret ettiğinize bağlı olarak, şehri “çekici” şeklinde tarif etmek biraz zor. Şehir, Pelesenk Ağaçları ile sıralanmış geniş bulvarlara, yeşil parklarla ve sömürge dönemi binalarına sahip (Tren İstasyonu gibi). Bazı sahilleri de neredeyse muhteşem olarak değerlendirilebilir. Fakat yine de şehrin büyük bir kısmı “Sovyetler Tarzı” olarak adlandırılabilecek, mükemmellikten uzak çimento yapılara, büyük billboardlara ve kötü bir trafiğe sahip.

Tamamen çekici olmasa da Maputa yine de keyifli bir şehir. Canlı ve renkli pazarlardan bir tanesini keşfedin (cumartesi günleri Xipamine Market veya balık, meyve ve baharatlardan ev eşyalarına kadar her şeyi bulabileceğiniz Mercado merkezi gibi) veya yerel kahvenizi yudumlayıp saatlerce konuşabileceğiniz canlı kafelere gidin; ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Mozambik’in 11 yönetim bölgesinden bir olan Sofala, ülkenin orta kısmında yer almaktadır. Bu bölgede birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Güzel Beira Katedrali ve Gorongosa Milli Parkını ziyaret edin. Unutmayacağınız bir gezi için bu bölgeyi mutlaka gezin derim.

Nampula, Kuzey Mozambik’teki Nampula Eyaletinin başkentidir. Tarihi 17. yüzyıllara dayanmaktadır. Şehir daha çok eşsiz atmosferi ve kültürüyle bilinir. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özetle ülke halkının kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız bu şehre gelmelisiniz. Ayrıca şehirde birçok şelale, park ve bahçe de bulunmaktadır.

Mozambik’in 11 yönetim bölgesinden biri olan Niassa Bölgesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bölgenin merkezi Lichinga şehridir. Bölgedeki en dikkat çekici yeri Afrika’nın en büyük koruma alanlarından biri olan Lugenda Vahşi Doğa Kampı’dır. Buraya gelip birçok hayvanı yakında görme şansını yakalayabilirsiniz. Burada lüks konaklama alanları bulunur. Bu konaklama alanlarında kalıp bölgenin nefes kesici manzarası eşliğinde güzel bir gezinti yapabilirsiniz.

Beira

Yapılacak Çok Bir Şey Yok

Mozambik’in başkenti Maputo ülkesinin sığ taraflarında kalmakta iken, ülkenin ikinci büyük şehri olan Beira, ülkenin biraz güneyinde kalsa da yine de merkeze daha yakındır. Bir sahil kenti olarak Pungue Nehri’nin ağzında Sofala Eyaleti’nde konumlanmış olup, ülkenin en yoğun limanına en sahipliği yapıyor. Konumuna bakılacak olduğunda, sahillere olan uzaklığının sadece birkaç kilometre olmasından, Mozambik’e gelen turistlerin favori yerleri arasında olduğunu anlayabiliriz. Burada bulabileceğiniz oteller (3 yıldızlı) genellikle ortalama bir düzeyde.

Mozambik, Beira

The Grande Hotel Beira, görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor, ancak bugünlerde bu yerin neye benzediğini bilseydiniz, başınızı tırmalayacaktı. Eğer gerçekten burada vakit geçirmek istiyorsanız, Macuti Feneri gibi manzaralar ve katedral yeterince güzel. Ancak bunların dışında yapılabilecek gerçekten çok fazla bir şey yok. Şehrin kuzeyine ilerlediğinizde ise, Afrika’nın en harika parklarından biri olan Gorongosa Ulusal Parkı’nı bulacaksınız. Burası aslanlara, hipopotamlara, fillere ve timsahlara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca geniş çayırlara, dağlara ve ormanlık bir araziye sahip. Beira’dan 150 kilometre uzakta olsa da, buraya gelme nedenlerinizden biri olarak yeterli.

Mozambik’in Vilankulos şehrinin tam karşısında yer alan Benguerra Adası; bozulmamış ünlü plajları, tüplü dalış ortamları, Yemyeşil ormanları, muhteşem kumsalları ve harika manzarasıyla sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bir tatil adasıdır. Adada birçok hayvan ve bitki türü bulunur. Özellikle burada yer alan kuş türleri oldukça dikkat çekicidir.

Bazaruto Adası, Turkuaz sularla çevrelenmiş plajları, mercan resifleri ve nadir tropikal balıkları ile keşfedilmeyi bekleyen bir tatil cennetidir. Balayı tatili için bu ada tercih edilebilir. Bakir doğası ve harika beyaz kumsallarında sevdiğinizle birlikte tatil hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Adada konaklamak için birçok lüks otel ve villa bulunmaktadır.

Mozambik, Ibo Adası

Magaruque Adası, 200 hektar genişliğinde 2,4 km uzunluğunda bulunan harika bir tatil yeridir. Adanın bakir doğası ve doğal güzellikleriyle her yıl birçok turistin uğrak yeri olmaktadır. Okyanus safarisi ve günbatımı yolculuklar gibi aktiviteler için oldukça harika bir yerdir. Huzurlu bir tatil keyfi için bu ada tercih edilebilir.

Pemba’dan Rovuma Nehri’ne uzanan bölümde yer alan Quirimbas Adaları, 32 mercan adasından oluşan nefes kesici takımadadır. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Tümüyle seçkin ve doğal güzellik arayanların adresidir. Bu takımadanın içinde yer alan Ibo Adası, Dünyanın gizli kalmış en güzel adalarından biridir. Buraya gelip bu güzellikleri keşfedebilirsiniz.

 

Yorumda Bulun