Ekvador Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Adını aldığı ekvatorla; değişik manzarası yöresel bitki ve hayvan çeşitliliği ile bu küçük ülke ikiye bölünmüştür. Sadece 125 millik bir yolculuk bile, sizi bir anda güneşli kumsallardan, serin çayırlara, oradan tropik yağmur ormanlarına götürmeye yeter.

Anakaranın batı tarafında, Büyük Okyanus’taki Galapalos Adaları da sınırları dahilindedir. Dünyanın en yüksek canlı yanardağı Cotopaxi’ye tırmanmak, Amazon Nehri’nde kano yapmak ve Galapos’un beyaz uçlu köpekbalıklarıyla yüzmek gibi maceralara kapılmasanız iyi edersiniz. Dağlık bölgenin etkileyici sömürge kasaba ve köylerinde, etnik toplumun eritme araç gereçlerini, renkli pazarlarını, geleneksel yemeklerini ve hediyelik çikolatalar bulabilirsiniz.

Guayaquil

Ekvador’un en kalabalık şehri 3.75 milyonu aşkın nüfusu ile Guayaquil, Río Guayas’ın batı kıyılarında yer alan, Ekvador’un en yoğun nüfusuna sahip şehri. Ayrıca geniş konteyner limanı ile ülke ekonomisinin motoru.

Buraya benzer şehirlerde olduğu gibi dev popülerlikte bir turizmi yok, genelde sadece ülkenin geri kalan kısımları keşfedilmek için bu şehrin topraklarından geçilir. Daha da kötüsü kent, güvensiz olduğu yönünde kötü bir üne sahip. Fakat adil olmak gerekirse, Guayaquil ya da eski şehir Quito’da gezinmek, Galapagos’ta dalış yapmak ya da Amazon’a gitmek arasında seçim yapmak durumundaysanız, Guayaquil’in kaybedeceğini tahmin etmemiz zor değil. Yine de bütün bunlar az da olsa tamamen göreceli.

Ekvador, Guayaquil

Şehrin açısından bakıldığında burası, ziyaret etmek için oldukça ilginç bir yer. Santa Ana Tepesi ve Las Peñas kentin iki renkli manzarası. Eski zamanlardan beri buradan bakınca neredeyse bütün şehir 360 derece görünür. Daha sonra çoğunlukla, parlak renklerde boyanmış sömürge kent binalarını göreceksiniz.

Son olarak Malecon’da (kentin nehir kenarındaki gezinti yeri) yürüdükten sonra gerçekten bu şehri seveceksiniz. Burada sizi oyalayacak çok sayıda bar, restoranve alışveriş merkezi bulacaksınız.

Loja

Sömürge manzaraları ve Podocarpus mabedi Loja (tam adı: Ciudad de la Inmaculada Concepción de Loja), Ekvador’un güneyinde, denizden 2000 m (6,700 feet) yükseklikte bir şehir.Güney komşusu Peru. Burası ülkenin eski sömürge şehri ve kültür başkenti olarak bilinir. Ayrıca bir üniversite şehri olduğundan, doğal olarak canlı ve hareketli.

Ekvador, Loja

Ana manzaralar: Plaza de la Independencia ve Plaza San Francisco binaları. Loja, Ekvador’daki en iyi gece hayatına sahip şehirlerden biri. Size yan yana sıralanmış çok sayıda bar, restaurant ve gece kulübü sunar.

Burayı ziyaret etmenin esas sebeplerden biri Podocarpus Milli Parkı(parkın en güzel manzaraları Loja’yı yansıtır). Parkın alt yükselti sınırı 1000 m ile başlayıp vadilerde 3600 m’ye kadar ulaşır. Özellikle burası, çok sayıda farklı kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Quito

Ekvador’un başkenti Quito, göz alıcı bir biçimde Andes Dağı ile volkan arasına kıvrılmış, denizden 2800 m (9350 feet) yükseklikte bir kent. Şehir, en önemlisi ‘Old Town’ olan üç parçaya ayrılmış. Quito’nun ‘Old Town’i uzun bir Latin Amerika geçmişine sahip.

Ekvador, Quito

Burası 1978’de adını UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yazdırmış. Düzinelerce kilise, meydan ve başka binalar bu şehrin zengin (sömürge) tarihini ortaya koyar. Dar şeritlerden (kaybolmamayı deneyin!) küçük bir gezintiye çıkabilir müze, kafe ve restoranlarda şehrin bu kısmının, size sunduğu imkanlarla hoşça vakit geçirebilirsiniz.

“Yeni dünyanın” en eski katedrali olarak bilinen Basilica del Voto National’ı kaçırmadığınıza emin olun. Eski Şehri’n yakınlarında Quito’nun daha modern alanlar yer alır. Modern şehrin kalbi ise La Mariscal (zanaat eserleri sunulan mekan). Burası batılı turistler arasında da popüler bir yer. Ayrıca Quito’nun barlar ve gece kulüpleriyle ilgili bir sıkıntısı da yok.

Galapagos

Doğa ve Vahşi Yaşam Severlere

Ekvatorun 1000 km açıklarındaki bu adalar, zamanında Darwin’in teorilerinin oluşmasında ilham kaynağı olmuş. Bugünlerde vahşi yaşam ve doğa severlerin seyahat ettiği yerlerin arasında en çok tercih edilen Galapagos Adaları, insanların ve hayvanların doğasını daha yakından keşfedebileceği nadir yerlerden biri. Devasa kaplumbağaları, flamingoları, penguenleri, deniz aslanlarını, yunusları, balinaları ve iguanaları barındırıyor ki bunlar adalarda bulunan hayvan türlerinden sadece birkaçı. Zamanınızın birçoğunu bir teknede onları görmeye çalışarak ve onlara yakınlaşmak için en iyi noktayı aramakla geçireceksiniz.

Ekvador, Galapagos

Isabela Adası’ndaki Las Tintoreras’a gidin ve burada penguenlerle zaman geçirin. Santa Cruz’daki Ejderha Tepesi’ne iguanaları görmeye gidin ya da aklınıza her ne gelirse. En güzel şey ise tüm bu hayvanların oldukça uysal olması. Buralarda sadece kuşlar, sürüngenler ve memelilerle karşılaşmayacaksınız çünkü yanardağ manzaraları, düdenleri ve falezleri de unutmamak gerekiyor. Falezler demişken, burada şahane plajlar olduğunu söylemeyi de es geçmeyelim! Galapagos’a turlar, Santa Cruz Adası’nda bulunan şirketler tarafından düzenleniyor. Ayrıca turların başlangıç noktası da Santa Cruz Adası. Size belli bir rotasyon söyleyemeyeceğiz, ama Google’a “Galapagos Cruise” kelimesini fısıldamak size yardımcı olacak.

Yorumda Bulun