Endonezya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olan ülke, nüfus yoğunluğu sıralamasında dünyada Çin, Hindistan ve ABD’den sonra dördüncü sırada yer alır. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya 7 bin 508 adadan oluşmakta ve bu özelliğiyle dünyanın en büyük takımada devleti olarak bilinmektedir. Tropikal iklimin hâkim olduğu Endonezya, dünyanın en sıcak ve en nemli ülkelerinden biridir.

Endonezya yanardağların patladığı, tsunami ve deprem gibi doğal felaketlerinin oldukça fazla yaşandığı bir ülkedir. Yerel özelliklere göre farklılık gösteren zengin bir bitki örtüsü vardır. Önemli akarsuları ülkenin büyük adalarında bulunmaktadır. Sumatra Adası’ndaki ırmaklar Musi, Kampar, Rokar ve Hari’dir. İrian Barat bölgesinde Mamberamo Irmağı vardır. Bornea Adası’nın en önemli akarsuları Kayan, Mahakam, Barito ve Kapuas ırmaklarıdır. Jakarta, Bali ve etkileyici doğasıyla Sumatra ilk görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Endonezya, el değmemiş doğa alanlarıyla dünyanın en büyük ikinci biyoçeşitliliğe sahiptir. Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya G20 üyesidir.

Endonezya’da üç farklı zaman dilimi vardır. Dolayısıyla gittiğiniz yere bağlı olarak saat farkını kontrol etmek gerekir. Jakarta’daki saat Türkiye’den dört saat, Bali’deki beş saat, Jayapura’daki altı saat ileridedir.

Uluwatu

Bali’yi Kötü Ruhlardan Koruma Uluwatu’ya genellikle, Bali’nin Bukit Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Uluwatu Tapınağı ile bilinir. Bir Hindu Tapınağı olan bu tapınak, Hint Okyanusu’ndan 70 metre yükseklikte, kalker bir tepenin üzerinde yer alıyor. Burası, Bali’nin en ünlü deniz tapınağı ve 11.yüzyılda Javalılar tarafından (tapınak yapımına başlanmadan önce burada bir kalıntı bulunmaktaymış)  yapılmış olup, adayı kötü ruhlardan koruduğuna inanılır. Bu tapınak kesinlikle yukarıya çıkılıp bakılması gereken bir yer, fakat çoğu ziyaretçi burada geçirdikleri zamanın bir kısmını, tapınağın diğer tarafına giderek oradaki muhteşem manzarayı görerek harcıyor. Korkusuz maymunlarda burada bulunan ve görmeniz gereken doğal yaşamın bir parçası arasında ancak bu korkusuz maymunlar ile baş etmek sizin kendi kişisel sorumluluğunuzda. Kuta’dan, bir taksiye atlayarak buraya ulaşmanız, yarım saat ya da 45 dakikanızı alır.

Endonezya, Uluwatu

Magelang

Borobudur’un Şöhreti Magelang, merkez Java’da bulunan (Java Tengah), aşağı yukarı Sumbing Dağı ile Merbabu Dağı arasında konumlanmış bir şehir. Yogyakarta’dan arabayla 1 saat uzaklıkta ve buraya en yakın şehir, Endonezya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Borobudur Budist Tapınağı. İçerisinde bulunan ilginç şehir manzaraları, Çin mahallesi ve Diponegro Müzesi olup, son 19. yüzyıldaki Java savaşında Hollandalılara karşı duruş sergilemiş.

Endonezya, Magelang

Yogyakarta

Java’nın Ruhu ve Kalbi Yogyakarta, daha yaygın kullanımı ile Jogya, üzerinde gizemli bir havanın bulunduğu şehir. Bir sultan tarafından yönetiliyor, her an patlamaya hazır bir aktif volkan olan Merapi Dağı tarafından sürekli bir tehdit altında bulunuyor ve ruhani Cava kültürünün kalbi olarak konumlanıyor. Jakarta iş ve paranın aktif olduğu bir yer fakat Jogya, Cava’nın ruhu ve kalbidir. Resmi olarak Endonezya’nın özerk bir bölgesidir. Şehrin etrafında yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor. Örnek olarak Prambanan tapınağına yakın olan Borobudur veya tüm güzelliği ve gücü ile Bromo Dağı . Fakat Jogya’nın kendisi, bir kaç günü makul şekilde doldurmak için görülecek yerlere sahiptir.  Hareketli ve dolu caddelerden (Jalan Malioboro bunlardan bir tanesidir), kulağa hoş gelen manzaralar arasında yer alan ve sultanın yaşadığı saraya kadar pek çok yer bulunuyor. Veya gitmek isterseniz alışveriş için pazarlar, bir kukla gösterisi izleyebileceğiniz şovlar veya dinleyebileceğiniz gamelan (Endonezya potporisi). Oldukça fazla seçenek var.

Endonezya, Yogyakarta

Makassar

Tarihi Endonezya Limanı İlk bakışta Makassar, etrafta gezen scooterlar, yol boyunca yiyecek satıcıları, sürücüler, camiler ve her yerde bulunan billboardlar ile diğer Endonezya şehirlerinden biri olarak gözükebilir. Doğru, Güney Sulawesi’nin başkenti ve batı Endonezya’nın en büyük şehri (1.3 milyon nüfus). 13 hoş adası ve fantastik mercan kayalıkları ile kıyının, sahillerin ve şehrin kalbinde bulunan iyi korunmuş Hollanda kalesinden oluşur. Bu şehirde elbetteki yapılacak ve görülecek pek çok şey var. Muhtemelen, ortalama bir Endonezya şehri olan ,Cava’dan daha fazlası vardır. Bunların yanında Çin mahallesi ve liman, gidilmeye değer yerler arasında. Yemek tavsiyesi olarak, Pisang Epe (pürelenmiş, kızartılmış ve palmiye şekerine bulanmış muz) yerel yiyeceklerden bir tanesi.

Endonezya, Makassar

Lombok

Endonezya’nın Gizli Tutulan Yeri

Bali’den sıkılanların bir sonraki durağı her zaman Lombok olmuştur. Bugünlerde turistler, yanlış bir varsayım ile Bali’de tropikal bir sakinlik bulabileceklerini umup, bir hataya düşerek buraya akın ediyorlar. Ancak Bali’yi geçenlerin büyük bir kısmı bir süre sonra durumun farkına vararak, gözlerini Lombok’a çeviriyor.

Bali’den ayrı olarak Lombok Boğazı’nı geçerek, Bali ile hemen hemen aynı boyuta sahip olan Lombok isimli şehre gelebilir ve burada bulunan kültürel benzerliklere göz atabilirsiniz (Lombok, Bali’ye göre daha az şatafatlı ve İslami olabilir). Haydi Bali hakkında bahsetmeye son verip, Lombok’a odaklanalım.

Endonezya, Lombok

Coğrafi olarak konuşacak olursak, Lombok’un Batısı turistler için bir altyapı olarak konumlanmış. Burada Lombok’un bir parçası olan Batı Nusa Tenggara Eyaleti’nin başkenti Mataram bulunuyor. Batıya gittiğinizde ise harika plajlar, marketler ve Asya’nın arka planında kalan efsanevi Gili Adaları’nı bulabilirsiniz. Burayı cazibe merkezi kılan sebepler ise oldukça açık: sığ ılık turkuaz suları, etrafında köpek balıklarının dolaştığı mercan kayalıklar, sayısız sahil, barlar, restaurantlar ve araba olmadığı için rahatlık hissi. Eğer tüm bunlar kulağa turistik geliyor ve Bali’yi biraz hatırlatıyor ise, haklısınız. Haydi şimdi ana adaya geri dönelim. Güney Lombok, hayali uzak beyaz kumlu sahiller arayışında iseniz, gitmek isteyeceğiniz bir yer. Ancak buraya ulaşmanın kolay olduğunu bir an bile düşünmeyin. Kuzey Lombok ise, harika bir görüntüye sahip olan Rinjani Dağı aktif volkanına, ayrıca en ünlü şelaleleri Tiu Tega ve Jeruk Manis’e sahip.

Gili Adaları

Artık En Gizli Tutulan Değil

Heyecan verici yeni seyahat yerleri gezginler tarafından keşfedildiğinde her zaman bir dönüm noktası haline gelir, artık ‘en iyi saklanan sır’ listesi içinde sınıflandırılamaz. Gili Adaları’nın bu noktaya ulaştığını tahmin ediyoruz. Pek çok seyahat rehberinin açıklamasına ek olarak, emin olun ki hala dünyanın yarısının, Lombok’un dışında yer alan 3 noktadan haberi yoktur. Maceraperest, seyahatsever bir toplum için, bu oldukça kötü bir durum olabiliyor, fakat bu adaların hemen üst kısmında maceracıların kolayca ulaşarak rahat edebileceği ve elverişli yerler bulunuyor.

Endonezya, Gili Adaları

Az önce bahsettiğimiz bu 3 ada Gili Meno, Trawangan ve Hava olup, hem Bali’den (örnek olarak Denpasar’ın yanında bulunan Serangan limanından) hem de Lombok’tan hızlı botlar ile kolayca ulaşılabilir. Buraya çekicilik veren şeyler ise, kristal parlaklıkta suları, palmiye ağaçları ve arabalar ya da kitle turizmi tarafından rahatsız edilmeyen tüm sahilleri (buraya varmak birkaç adım daha fazla sürecek). Buradayken isterseniz hiçbir şey yapmayabilir, isterseniz yüzebilir veya dalış yapabilirsiniz. Bu adalar arasında en iyi gece hayatı ise, Gili Trawangan’dadır. Arka planında yatan tarihinden dolayı, kalabileceğiniz yerler de, her şekilde ve her boyutta çok çeşitli olarak önünüze sunuluyor. Bunlar temel misafirhaneler ve kır evlerinden, lüks villalara ve hayali otellere göre değişiklik gösteriyor.

Bintan Adası

Tatil Adası

Bintan Adası yada Pulau Bintan, Endonezya’nın Riau Takımadaları’ndaki adalardan biri. Adanın kuzey tarafı, lüks oteller ve lüks mekanlarla; geri kalan kısımları ise, Endonezya’daki arka plandan farksız. Normal bir balıkçı kasabası gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde ahşaptan yapılmış el işleri satan dükkanlar, tapınaklar ve camiler bulunuyor. Adanın bu kısmında da bir kaç otel bulabilirsiniz ancak kuzeydekilerle kıyasladığınızda daha az konforlu.

Endonezya, Bintan Adası

Bintan, Singapur’a yakın bir konumda.(Feribotlar ile yaklaşık 45-60 dakika mesafededir.) Bizim fikrimizi soracak olursanız, Bintan çekicilikten yoksun Bali kültürünü ve manzaralarını da tam olarak yansıtamıyor. Gelişmişlik açısındansa Phuket’den daha az gelişmiş bir yer. Fakat aradığınız şey iyi kumsallar, golf oynamak, otelde güzel bir akşam yemeği yemek ise, Bintan tam size göre bir yer.

Flores

Yanardağlar ve El Değmemiş Kumsallar

Turistlerin Endonezya’da ilgi çekici bulduğu şeyler, şimdilerde doğuya yavaşça yayılıyor. İlk olarak, sıcak Java Adası, daha sonra Bali Adası turistler tarafından ilgi odağı haline geldi. Bir süre sonra ise turistler yönlerini Lombok’a doğru çevirdiler. Sıradaki yer ise Flores (Komodo Ulusal Parkı, turistlerin genellikle gezilerine başladıkları yer.) olacak gibi görünüyor.

Flores, ilk olarak Portekiz tarafından (Daha sonra Hollanda’ya teslim edilmiştir.) keşfedilmiş ve kendi dillerindeki bir çiçeğin adını (Flores), bu adaya vermişlerdir. Ayrıca ilginç olan şu ki, önceki yüzyıllarda Portekiz ve Hollanda himayesi altında kalan Flores’te bu dönemin etkilerinden biri de nüfusun büyük bölümü Roma Katolik Kilisesi’ne mensup oluşudur. Bu özelliğiyle ada, çevredeki diğer adaların içinde büsbütün zıtlık yaratıyor.

Flores’de biraz araştırma yapınca, kaçınılmaz bir şekilde el değmemiş ve otantik olarak tanımlayacaksınız. Sanırım bir dönüm noktasına daha şahitlik yapıyoruz, Flores’i bu bölgede turistlerin favorisi yapmasını sağlayacak tüm faktörler var.

Endonezya, Flores

Son bir kaç yıldır, günümüze kadar olan sürede buraya gelen kalabalığı resmetmek hiç zor değil, Flores’te neler gördüklerini bilirseniz. Turkuaz bir denize eşlik eden beyaz kumsallar, tüplü dalış yapmak için çok uygun oluşu. Engebeli volkanik dağları, turkuaz renkteki Kelimutu Krater Gölü, geleneksel köyleri, mağaraları ve şelaleleri, insanları buraya çeken birçok unsurdan bir kaçı.

Birçok turist sadece Flores’in batısındaki bir balıkçı kasabası olan Labuan Bajo’yu ziyaret eder. Ardından Komodo Adası’na yönelirler ve daha sonra ayrılırlar. Bizim fikrimize göre, burada biraz daha fazla zaman harcamanıza kesinlikle değecektir. Kelimutu Yanardağ’ına tırmanın, Ruteng’in yakınında bulunan örümcek ağları şeklindeki pirinç tarlalarını gezin, bir veya iki Komodo Ejderi görün ya da sadece ormanlarında yürüyüşe çıkın.Kayıkla mangrovlar arasından bir veya iki köyün etrafını dolaşın. Satıcılar tarafından taciz edilmeyeceksiniz, söz veriyoruz. (ama şuan için diye geçerli diye not düşmeliyiz)

Batam Adası

Ucuz, Fakat Bintan Adası’na Göre Daha Kumlu

Singapurlular veya burada yaşayan göçmenler, Singapur’un yaşamak için harika bir yer olduğunu doğrularlar. Fakat haftada bir veya ayda bir kez ülke dışına çıkmaya ihtiyaç duyarsınız aksi halde klostrofobik olma ihtimaliniz yüksektir. Bir uçak bileti alın, Asya’nın güneydoğu bölgesi ayaklarınızın altında uzansın. Eğer daha yakınlarda bir yer istiyorsanız, arabayla Malezya’ya geçebilirsiniz. Johor Bahru, Malacca veya adalarından biri olan Mersing, sizin için birkaç iyi seçim olabilir ya da feribotla Endonezya’nın Bintan veya Batam Adası’na gidebilirsiniz.

Singapur’dan 20 km uzaklıkta bulunan Batam Adası, Singapurlular için en yakın seçenek. Batam Adası’nın kuzey kısımları son zamanlarda hızlı bir gelişme göstererek, Bali Bölgesi’ndeki lüks adalarla rekabet ediyor -veya rekabet etmeyi deniyor diyelim-. Bali’deki diğer adalarla kıyasladığımızda daha ucuz fakat daha kumlu. Tatil köylerinin yapısı diğer adalardakiler kadar güzel değil. Gece hayatından bahsedecek olursak kalitesiz olarak tanımlayabiliriz.

Endonezya, Batam Adası

Başlıca alışveriş merkezleri listenizde ise, bilmelisiniz ki başınız belada. Biz sadece şunları vurgulamak istiyoruz; Civar bölgelerle arasında kontrast varsa bile gerçek şu ki Batam birçok yerden ucuz, mesela Bintan adası ile aralarında bir iki fark olmasına rağmen çok daha ucuz. Ve eğer doğru tatil köyünü bulmuşsanız ve kendinizi adanın geri kalanından tamamen soyutlamak istiyorsanız, ucuz bir tatil yapmak için güzel bir seçim olabilir. Elinizde ucuz bir kokteyl veya birayla, ayaklarınızı suyun içinde gezdirirken, karşınızdaki güzel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Kim böyle bir durumda şikayet eder ki?

Wakatobi

Dalgıçların Cenneti

Wakatobi, ulusal deniz parkı… Dört ana ada ve birçok küçük adalardan oluşur. Sulawesi’nin güneydoğu kıyı şeridinde bulunur. Wangi Wangi, Kaledupa, Tomia ve Binonko Adaları en büyük adalarıdır. Aynı zamanda toplu olarak birleştirildiğinde Tukangbesi adalarını oluştururlar. Eğer rengarenk, kristal bir saydamlıkta ve bozulmamış bir suda dalış yapmak tam size göreyse ve sahildeki kalabalığı görmezden gelirseniz, burası dünyanın en iyilerinden biridir.

Endonezya, Wakatobi

Wakatobi Ulusal Parkı toplamda 1.4 milyon hektarlık bir alana yayılıyor. Ünlü ve aşırı zengin deniz yaşamı, binlerce balık ve mercan türü, dağ yeleleri, mercan adaları, sarkıtlar ve kaya tabakaları içeriyor. Bu saydıklarım size dalış deneyiminiz sırasında ekstra bir keyif verecektir. Wakatobi Ulusal Parkı’na, Kendari veya Sulawesi üzerinden uçak ya da feribotla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bali’den ve Tomia’dan direk uçuşla buraya inebilirsiniz. Ek olarak lüks seviyorsanız, Wakitobi Dive Tatil Köyü’nde kalabilirsiniz.

Ternate

Kuzey Maluku’nun Başkenti

Ternate Adası, Endonezya’nın kuzeydoğusunda bulunan, Kuzey Maluku Eyaleti’nin başkentidir. Deniz seviyesinin 1,715 metre üstünde bulunan Gunung Gamalama aktif yanardağı konisi tarafından kurulmuş. Yakın mesafede bulunan 3 bölgeyi U şeklinde kaplayan Kota Ternate Şehri, 200,000 nüfusuyla bölgedeki en büyük şehir.

Tarihi olarak, Ternate ve yakınındaki Tidore, karanfilin dünyadaki temel kaynağıydı. Karanfil ticareti yerel halk tarafından, babadan oğula geçirilerek nesillerce aktarılmış. (Bugünlerde ticareti hala devam etmektedir.) Ayrıca bölgedeki en önemli para kaynağı. Karanfil ticaretinin ortaya çıkmasıyla, Portekizliler’in, Hollandalılar’ın ve İngilizler’in dikkati bu adaya çevrilmiş. Bu ülkelerin arasında Hollanda, bu bölgeyi himayesi altında en uzun tutan ülkedir. Ancak Hollandalılar’ın temel amacı, yönetmekten çok karanfil ticareti üzerinden para kazanmaktı.

Endonezya, Ternate

Bu dönemden kalan görülmesi gereken en önemli yer Oranje Kalesi’dir. Fazla turistik bir yer olmamasına rağmen, bize göre geldiğinize değecek bir ada, ayrıca birçok doğal felaket sonrasında -depremler gibi- hala hayatta kalmayı başarabilmiş. Oranje Kalesi’nin yakınında, görülebilecek diğer küçük kaleler bulunuyor. (Bir tane Portekizli içerir.) İki volkanik krater gölüde içeren volkanik manzarayı kapsayan doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ayrıca yükseklere çıktığınızda, çevredeki diğer volkanik adaları da görebilirsiniz. Yükseklere çıkıldıkça daha etkileyici oluyor.

Ek olarak siyah kumsalların yakınında bir göz atmayı hak eden Sultan’ın sarayı ve camisi bulunuyor. Konaklama yerleri ise oldukça kibar ve nazik insanlar tarafından işletiliyor. Burayı özellikle kaotik olarak tanımlayabiliriz ve bir turist olarak insanların size dik dik bakmalarını bekleyebilirsiniz. Ancak bunlara rağmen konaklama standartları yeterli.

Raja Ampat

Muhtemelen internette veya tur dergilerinde bulabilecekleriniz bu adalar hakkında bilgi edindiğiniz anlamına gelmez. Dergiler size bu adadaki en iyi aktivitenin beşinci biranız ve yapacaklarınızın gezgin arkadaşınızla olması gerektiğini söylemez. Bir seyahat kitabının kurallarını çoktan bozduk ama biz sadece bildiklerimizi söylüyoruz. Sadece söylediklerimizi kimseye söylemeyin shh!

Raja Ampat’da, Endonezya’nın Batı Papua Bölgesi’ndeki Sorong açıklarında bulunan 4 ada (Waigeo, Salawati, Batanta ve Misool) ve onları çevreleyen irili ufaklı 1,500 ada ve adacık bulunmakta. Ek olarak bu dört ada, Bali Bölgesi’nin yarısı büyüklüğünde. Şunu söylemeliyiz ki, buradaki yerel halk ve turistler, çok sık ağaçlı ve uzun vahşi ormanların cennetten bir parça olduğunun farkında değil.

Endonezya, Raja Ampat

Görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Touted, deniz canlıları arasındaki biyo-çeşitliliği, mercan resiflerinin mükemmel saydamlığı ile; belki de dünya üzerindeki en iyi dalış yapabileceğiniz noktalardan biridir. Raja Ambat, elbette sadece dalgıçlara yönelik değil. Eğer tenha kumsalları, ıssız adaları keşfetmek, kuşları izlemek, temiz kristal sularda yüzmek, mağaraları keşfetmek vb. size göreyse, buraya bayılacaksınız! Raja Ampat’a ulaşmak için, öncelikle Jakarta’dan Sorong’a uçmalısınız, daha sonra ise feribot’la Raja Ampat’a giriş yapabilirsiniz. İsterseniz Ambon üzerinden de giriş yapabilirsiniz ama biz o rotaya pek aşina değiliz. Konaklama konusunda tatil köylerini yada pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Surabaya

Bağımsız Şehir

Surabaya, Java Adası’nda bulunuyor ve Endonezya’da Jakarta’dan sonra ikinci büyük kent. Endonezya’da ülkenin bağımsızlığının doğduğu şehir olarak kabul ediliyor ve ilk başkan Sukarno burada doğmuş.

Gezi rotasında, yeni turistler Endonezya’yı gezmeye Jakarta Şehri’nden başlar. Daha sonra Java’nın içinden ilerleyerek geziyi Bali şehrinde bitirirler. Bu güzergah, görülmesi gereken birkaç yeri içerir. Mesela Borobudur, Prambanan ve Bromo Dağı (her şeyden önemlisi) bunlar birbirine yakın şehirler. Ama Surabaya bu yerleşim yerlerinin yakınlarında olmamakla beraber, turistlerin gezi rotasında da yer almıyor.

Endonezya, Surabaya

Küçük Jakarta olmasa da, Surabaya’da bir yerden bir yere gitmek daha kolay. Şehrin zengin sömürge mimarileri ve geniş şeritli yolları var. 19. yy’da Hollandalılar tarafından inşa edilen House of Sampoerna Yetimhanesi ve daha sonra sigara fabrikası olarak kullanılan bu yer, görülmesi gereken ana yerlerden biri. Surubaya’nın tarihi eski merkezi, etkileyici Arap, Hollanda, Cava ve Çin etkilerinin bir karışımı.

Jakarta

Yükselen Ulusun Buğulu Başkenti

Jakarta, Endonezya’daki Java eyaletinin kuzeybatı kıyılarında bulunan başkenti. Şehir, Endonezya’da siyasi, ekonomik ve kültürel her konuda adından bahsettiriyor. Bu şehrin geçmişi 4. yüzyıla dayanıyor. Endonezya’nın bağımsızlığını ilan etmesinden önce, Hollanda Doğu Hindistan’a ait olup, Batavia olarak anılıyordu. Bugünlerde ise, Güneydoğu Asya’nın en büyük şehri.

Endonezya, Jakarta

Jakarta genellikle trafik sıkışıklığının ve karışıklığının olduğu manzaraları göz önüne getiriyor. Ve ne yazık ki, iyi korunmuş sömürge alanları çok fazla yok. Doğrusu birçok turist buraya “dokun ve git” ilkesini temel alarak geliyor: Java’nın geri kalanı, birçok güzelliği ve kültürel zenginliği kapalı olarak sunuyor. Ama eğer Endonezya bağımsızlık gününün nasıl bir şey olduğunu anlamak istiyorsanız, Jakarta şehri bunu anlamak için güzel bir yer. Birçok farklı etnik kökenden oluşan bu şehri cana yakın ve arkadaşça bulacaksınız.

İlginç, ilgi çekici yerlerden biri olan Monas (Ülkenin bağımsızlık mücadelesini simgeleyen ulusal anıt) ve küçük Old Town ile şehrin Sunda Kelapa Limanı gezilecek yerleri arasında. Belki de bu boyuttaki bir şehirden çok bahsetmeye gerek yok, fakat apaçık ortada ki Jakarta, bir alışverişi cenneti ve gece hayatı bölgenin geri kalanından daha iyi olmasa da eşit durumda.

Bromo Dağı

Volkanik Arazi

Volkanın nasıl görüneceğini düşünün ve daha sonra bu metni okuyun. Bromo Dağı, Endonezya’da Java şehrinde bulunuyor. Tenger Massif’in bir parçasını oluşturduğu aktif strato volkanı. Burada kafa karıştırıcı bir düzen olabilir. Bromo-Tengger-Semeru Ulusal Parkı olarak biliniyor ve bir değil beş volkanik zirveye sahip. Hepsi de aynı kalderden oluşmuş ve Bromo Dağı grubun arasında en çok bilineni.

Endonezya, Bromo Dağı

Volkanlar, birkaç kilometre uzunluktaki kumsalda bulunuyor ve başka bir aktif yanardağ olan 3.676 metre uzunluğa ulaşan Semeru Dağı’na da yakınlar. Genelde turistler ya Pasuaran, Malang’dan ya da Probolinggo’dan volkanlara seyahat ediyorlar. Genelde bu geziler, Bromo Dağı’na, güneşin doğuşunu yakalamak için sabahın erken saatlerinde yapılıyor. Güneşin doğuşunu izledikten sonra kumsala gidip volkan yükselişlerini görebilirsiniz.

Bandung

Java’nın Paris’i

768 metre yükseklikte bulunan Bandung (Nüfusu 2.5 milyon), Java’nın diğer kentlerinden daha hoş bir iklime sahip. Mesela sıcak ve nemli Jakarta’dan. Çoğu Endonezyalı için buranın favori hafta sonu gezisi olduğundan şüphemiz yok. Sömürge zamanında takma adı Paris olan şehrin, günümüzde eski haline benzerliğini görmek bazen çok zor. Ülkenin herhangi bir yerindeki gibi sömürge eserleri iyi bir şekilde korunmamış ve karışıklık içinde kaybolmuş. Ama burası Endonezya ve bunlar da Endonezya’nın bir parçası.

 

Endonezya, Bandung

Bandung’un ziyarete değmeyen bir şehir olduğunu söylemeye çalışmıyoruz. Şehrin etrafında özel bir doğallık var. Çay tarlaları, Tangkuban Perahu Kaplıcaları ve pirinç tarlaları da bu doğal alanlara dahil. Şehrin içinde birçok Endonezyalı turistler için en güzel şey yemek yemek (Kampung Daun’a bir bakın) ve alışveriş yapmak (birçok markanın outletinin yer aldığı Pasar Baru, hediyelik eşyalar için de uygun bir yer). Ayrıca bazı ‘korunmuş’ sömürge yapılarına da göz atabilirsiniz.

Pontianak

Borneo’ya Giriş Kapısı

Umarız yazılarımızda dobra bir şekilde gerçekleri söylememize alışmışsınızdır. Pontianak’a gitmek için hiçbir zorlayıcı nedenin olmadığını söylemeyi adil bulmuyoruz. Endonezya’nın batı Kalimantan Bölgesi’nin başkenti ve yarım milyondan fazla nüfusu ile güzergahınız üzerindeki başrol olabilir. Ekvator üzerinde yer alan bu şehir, ticari bir merkez.

Endonezya ve Malezya’nın havaalanı başka ülkelere bağlı olduğundan, Endonezya Borneo’ya giriş yapmak isteyen turistler için tipik bir giriş kapısıdır. Eğer burada bir saatten fazla zaman geçirmek istiyorsanız; şehir dışında bulunan Ekvator’un taştan heykelini görebilir, hayvanat bahçesini ve Abdurrahman Camiisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Negeri Pontianak Müzesi, dayak kültürüne ait fikir içerir, fakat tümü etkileyici değil.

Kapuas Nehri, kasabanın içinden akar ve Alun-Alun Kapuas Kıyısı yürüyüş için iyi bir yerdir. Şehirdeki en iyi yemek için Jalan Setia Budi’ye gidebilirsiniz. Ekvator’da bulunmasının dezavantajı ise yıl boyunca yüksek yağış alması ve kavurucu sıcak havaya sahip olması. Özellikle eylülden aralıka kadarki dönemden kaçınmalısınız.

Prambanan

Vishnu, Brahma ve Shiva’ya İthafen

İslamiyetin Endonezya’nın Cava Adası’nda daha baskın hale gelmesinden uzun süre önce, adada Hinduizm ve Budizm dinleri baskındı. Cava’nın merkezindeki Prambanan’ın Shiva Tapınağı en belirgin Hindu Tapınağı’dır. 10. yüzyılda son bulan Hinduizm Dini, yerini Budizm’e bırakmış. Budistler buradan çok uzak olmayan, Borobudur’da kendilerine ibadethane yapmışlar (kabaca arabayla 1.5 saatlik mesafede).

Endonezya, Prambanan

Borobudur büyük bir yarım piramit şeklindeki yapı iken, Prambanan, onu çevreleyen çok sayıda daha küçük olanların ve üç büyük türbenin (Trimurti veya Üç Kutsal Yerler) kalıntılarının yattığı bir yer. Bunların hepsinin en büyüğü, kompleksin merkezinde uzun boylu şekilde duran Candi Siva. Buraya gelmek için en kolay yol, Yogyakarta veya Solo (Surakarta)’dan seyahat etmek.

Bali

Gelenekler ve Tapınaklar ya da Plaj Partileri ve Kokteyler: Bali Özel Bir Şehir

Bu tropikal ada, tapınaklarını, pirinç tarlalarını, çiçek taç yapraklarını, plajlarını ve olağanüstü gece hayatını mükemmel bir şekilde kombine etmiş. Bali, kelimenin tam anlamıyla bir cennet ve sakin tavrı, onu dünyanın önde gelen tatil yerlerinden biri haline getirmiş. Bali’yi kalabalıkların arasından sıyıran şey, sunduğu çeşitlilik.

Malezya’daki Tioman’a güzel plajları ve manzarası için gidebilirsiniz veya Tayland’daki Phuket’e, oradaki tapınakla aynı birçok tapınak için gidebilirsiniz. Ama her zaman bu yerlere neden gittiğiniz açıktır: plajlar. Bali’de çok daha fazlası var. Çok sayıda turisti buraya çeken plajların yanı sıra, burada yapacak çok şey bulabilir ve adanın iç kesimlerini de keşfedebilirsiniz. Muhtemelen çoğu turist Kuta veya Seminyak Plajları’na gidecek. Ayrıca muhteşem manzarası ile, anıtları ve sıcak Bali Kültürü’nü hissedebileceğiniz Ubud’u da ziyaret etmelisiniz.

Endonezya, Bali

Bali’nin iç kesiminde ise volkanik araziler, dağlık alanlar ve tapınaklar yer alıyor. Bali’nin batı ve güney kısmı, az turist çekmesine rağmen, dalmak için ve muhteşem havanın tadını çıkarmak için güzel yerlere sahip.

Ubud

Şimdi Ziyaret Etmek Hiç Ziyaret Etmemekten Daha İyidir!

Gerçekçi olalım. Ubud’un Bali kentini 10-20 yıl önceye kadar nüfusunun yoğunlaşmadığı ve çok bilinen bir yer olmadığı zamanlarda önermek isterdik. Pirinç tarlalarından geçerken, sizden para almaya başlamadıkları zamanlarda. Taksi şoförlerinin, arkadaşları veya iş ortakları tarafından çalıştırılarak, farkında olmadan hatıralarını devre dışı bırakmaya başlamadan önce. Ama görünüyor ki makaleye yanlış bir tonla başladık. Bizim huysuzluğumuza rağmen, Ubud hala Bali’nin dövüş merkezidir, kültürünün ve daha birçok yerin görülmeye değer olduğundan emin olabilirsiniz.

Endonezya, Ubud

Ubud’u şimdi ziyaret etmek, onu hiç ziyaret etmemekten daha iyidir! Bali hakkında neredeyse her seyahat yazısında bir şeyler okuyabilirsiniz. Eğer kültürünün peşindeyseniz, gitmeniz gereken yer Ubud. Bali sanatı ve el sanatlarının kalbi olan Ubud, nefes kesen manzarası ve pirinç tarlaları ile çevrilidir. Tapınaklara, ünlü Maymun Ormanı’na ve görünüşe göre adada kolay ulaşılabilecek her türlü büyük kültürel noktaya ev sahipliği yapar.

Yorumda Bulun