Etiyopya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden olan Etiyopya, Hristiyanlık dinine mensup ilk milletlerden biri olma özelliğini taşır. Aynı zamanda Müslüman nüfusun da yüksek oranda bulunduğu ülke büyüleyici manzarası, kaleleri, antik kutsal bölgeleri ve kendine hayran bırakan coğrafyasıyla çok kültürlü zengin bir yapıya sahiptir. Afrika kıtasında sömürgeleştirilememiş tek ülke olan Etiyopya kültür olarak zengin, fakat ekonomik olarak fakirdir. Bugün dünya çapında pek çok gönüllü organizasyon Etiyopya’da eğitim, sağlık ve beslenme konusunda çalışmalar yürütmektedir.

Etiyopya’ya gitmeden evvel mutlaka sarıhumma hastalığına karşı önlem almanız gerekir. Özellikle Afar ve Somali bölgelerine gidecek olanların mutlaka aşı yaptırması gerekmektedir. Ülkeye gitmeden 2 hafta önce yaptırılması tavsiye edilen bu aşının yanı sıra tetanos, sıtma gibi hastalık tehlikelerine karşı da aşı yaptırmanızda fayda var.

Ülkenin diğer bölgeleri arasında Doğu Afrika’nın kalelerinin bulunduğu tek yer Gondar, antik mezarların olduğu Aksum, Nil Şelaleri’ne yakın Bahir Dar ve kayadan yapılma kiliselerin bulunduğu Lalibela vardır.

Lalibela

İnanılmaz Bu yapılar hakkında yazmaktan yoruldum, çünkü, bana öyle geliyor ki, eğer daha fazla “Tanrı’nın gücü adına yemin ederim yazdıklarımın hepsi doğru” diye yazarsam bir daha bana inanılmayacak ” diye yazdı Fransisco Alvares. Francisco Alvares, Portekizli ve Lalibela’yı ziyaret etmiş ilk yabancı rahip. Etiyopya’nın kuzey kırsalındaki Lasta Dağları’nda yer alan bu kasaba, orada bulunan 11 tane kayadan oyulmuş kilise ile ünlü. Bu da Lalibela’yı, en kutsal şehirlerden biri ve Etiyopyalı Ortodoks Hristiyanlar’ın haç merkezi yapıyor.

Etiyopya, Lalibela

Doğudan, kuzeyden ve batıdan grupları içeren kiliseler, 12 ve 13. yüzyıllarda, Gebre Mesqel Lalibela hükümdarlığı sırasında inşaa edilmiş. Genç Lalibela, 12. yüzyılda Kudüs’te yaşadığı vakitler, Kudüs’ün Müslümanlar tarafından fethedildiğini öğrendiğinde, yeni Kudüs’ü inşaa etmeye karar verdi. Kiliselerin kuzey gruplarında, dünyadaki en büyük yekpare kilisesini, bütün etkileyiciliğiyle Bete Medhane Alem’i bulabilirken, batı grubunda hepsinden daha iyi korunmuş olan Bete Giyorgis’i bulabilirsiniz. Tüyler ürpertici seremoniyi de burada izleyebilirsiniz. Oraya, otobüsle ya da uçakla gitmek en kolay yollardan. Addis Ababa’dan her gün otobüs kalkar.

Addis Ababa

Afrika’nın Başkenti Büyük Afrika şehirlerine gelindiğinde, genelde “gel, buradan hemen git” gibi tipik kurallara bağlı kalırız. Addis Ababa’nın biraz farklı bir yer olması mümkünken, şunu söylemek adil olacak ki, anlatacaklarımız, insanların bu güzel kıtayı seyahat etmeleri için ana sebeplerden kesinlikle olmayacak. Addis Ababa, Etiyopya’nın dağlık alanlarına kurulmuş, büyüleyici başkenti. 3.5 milyon kişi nüfusuyla ülkenin en büyük şehri ve Afrika Birliği’ne ev sahipliği yaparak, kıtada oldukça ünlü olmayı başarmış. Ayrıca diplomatik olmayan ziyaretçiler için de birçok gezilecek yer sunuyor. Katedrallerden saraylara kadar uzanan manzaraları, müzeleri ile dünyanın en eski medeniyeti ortaya çıkıyor.

Etiyopya, Addis Ababa

Şehrin üstündeki etki, büyük bir inşaat alanı gibi hissettiren ve kaçınılmaz tipik bir kaotik Afrika’ya denk geliyor. Addis Ababa, şehrin her bir yanında bulabileceğiniz saraylar, St. George’s ya da Medhane Alem Katedrali (ki bu katedral Afrika’nın en büyük ikinci katedralidir) gibi tarihi ihtişamın nadir görüntüleri ile bağlanmış, enerjik heyecanla büyüyen bir metropol. Bunlar, şehri turistler için çekilir ve ilginç bir karışım haline getiriyor. Şehirdeki iki müze; Etiyopya Etnoloji Müzesi ve Etiyopya Ulusal Müzesi, gidip görmeniz gereken yerlerden birkaçı. İlk bahsedilen Etiyopya Etnoloji Müzesi, eski Haile Selassie Sarayı’nda bulunuyor ve Etiyopya’nın tarihi ve kültürel mirasına odaklanıyor. Ayrıca “Lucy” mumyasına ev sahipliği yapıyor.

İkincisi, Etiyopya Ulusal Müzesi ise, yerli sanatları ve zaanatları içeriyor. (Antik ve modern!) Bir defa, gerekli kültürel gezinti yerlerini gezdikten sonra sözde, kıtanın en büyük açık hava çarşısı olan Mercato’da ya da daha küçük olan Shola veya Edna Mall’da saatlerinizi alışveriş için harcayabilirsiniz. Günün sonunda, artık bir şeyler içmek için güzel bir caz kulübü bulabilirsiniz. Ayrıca Etiyopya’nın ulusal yemeği olan lezzetli Injera’yı yemeden önce, otelinizden bunun için temkinli çıktığınızdan emin olun. Son olarak, Entoto Tepesi’nden şehrin üzerindeki mükemmel görüntüyü izleyebilirsiniz. Kısaca Addis’in, birçok türde gir-çık mekanı varken ve radarın altında uçuyorken, burada biraz zaman geçirmenizi öneriyoruz. En önemlisi de, Addis, ziyaret edilebilecek güvenli şehir olarak biliniyor.

Yorumda Bulun