Avustralya’da ortaya çıkan gizemli bulutlar

PAYLAŞ:

Büyük Avustralya Körfezi üzerinde görüntülenen olağanüstü bir bulut formu hava tutkunlarının ve komplo teorisyenlerinin ilgi odağı oldu.

Virgin Avustralya Havayolları, Perth – Adelaide seferinde bir yolcu tarafından çekilen bu görüntüyü Facebook hesabı üzerinden takipçileri ile paylaştı.

Havayolu şirketinin ”Bulutların üzerinde uçmak hiç bu kadar güzel olmamıştı” notuyla paylaştığı bu fotoğraf sosyal medyada oldukça beğeni topladı. Fotoğraf, sosyal medya kullanıcıları tarafından yaklaşık 3.000 defa paylaşıldı.

Havayolu şirketinin meteoroloji bürosunda çalışan Neil Bennet fotoğrafta görülen bulut formunun dağ ya da tepe gibi bir engelle karşılaşan havanın üst tabakada bulunan havaya baskı yaparak ortaya çıkan dalga bulutu olduğunu ve görüntünün suda taş sektirmeye benzediğini söyledi.

Fakat komplo teorisyenleri havayolu şirketinin kimyasal püskürtme kullandığını iddia ediyor. Kimyasal püskürtme teorisine göre uçaklar havada ardında kimyasal izler bırakıyor.

Meteoroloji bürosu çalışanı Bennett bu iddiaları bulutların uçağın uçuş yönüne 90 derece ters olduğunu belirterek yalanladı ve böyle bir görüntünün uçaklar tarafından gerçekleşmesi için ancak birden çok uçağın çok yakın mesafede aynı doğrultuda uçması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumda Bulun