Indiana Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Indiana, ABD’nin bir eyaleti. Başkenti Indianapolis şehridir. Adı, Kızılderililerin yurdu anlamına gelir. Milat’tan önceki dönemlerden itibaren yerleşilmiş olsa da, bilinen tarihi ancak 17. yüzyılda Avrupalıların bölgeye ulaşmasından sonrasını içerir.

Önceleri Fransızların etki alanında olan bölge daha sonra İngilizlerin kontrolüne bırakılmış, ABD’nin bağımsızlığını kazanmasından sonra da bu ülkenin bir parçası olmuştur. Eyalet statüsünü ise 1816 yılında kazanmıştır, ABD’nin 19. eyaletidir. Kuzeyde Michigan Gölü ve Michigan eyaleti, doğuda Ohio eyaleti, güneyde Kentucky eyaleti, batıda ise Illinois eyaleti ile komşudur. Ayrıca İndiana’da bulunan Gary şehri(siyahların mahallesi) popun kralı Michael Jackson’ın doğum yeri olması sebebi ile çok özel bir şehirdir.

Indianapolis

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin İndiana eyaletinin başkenti olup toplam 826.000 nüfusa sahiptir. Konum olarak Missisipi Nehri’nin doğu kıyısına kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüyen şehridir.

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin İndiana eyaletinin başkenti olup toplam 826.000 nüfusa sahiptir. Konum olarak Missisipi Nehri’nin doğu kıyısına kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüyen şehridir.

1821 yılında kurulan Indianapolis şehrinin ekonomisini ise sağlık, yaşam bilimleri, üretim, motor sporları ve lojistik gibi alanlar oluşturmaktadır. Şehrin havalimanı olan Indianapolis Airport, Amerika Birleşik Devletleri’nin uluslararası düzeyde en önemli kargo merkezlerinden biridir.

Indianapolis’in tarihi Kızılderililer ile içli dışlıdır. Şehir 1821 yılında kurulmadan önce burada Delaware kabileleri yaşamıştır. Ancak buraya gelen göçmenler tarafından yerlerinden edilmişlerdir. İndianapolis’in ortasından geçen White River Nehri, şehir merkezinin kurulacağı yer olarak seçilmiş ve bu tarihten sonra hızlı bir gelişme dönemi başlamıştır.

Indianapolis, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kesminin ortasında bulunan India eyaletinde yer almaktadır. India eyaletinin başkenti olan şehir, Chicago gibi büyük şehirlere oldukça yakındır.

Dünyanın Otomobil Yarışları Başkenti Grekçe’den gelen (Antik Yunan Dili) ‘Indianapolis’ ismini söylediğinizde kulağa hoş geliyor. Şehir adının sonundaki “polis” sade bir şekilde, antik çağda “şehir” anlamına geliyor (Acropolis ya da Persepolis gibi). İsminin ne olduğuna ve Indianapolis ismine ulaşabilir misiniz? Şimdi adil olalım, Indianapolis’i tipik Ortabatı şehirleri gibi dünyanın diğer büyük şehirleri ile karşılaştırmaya gerek yok. Bizim gittiğimiz kadarıyla Indiana’nın başkenti son derece iyi bir yer. Çoğu turist Indianapolis’i sadece tek bir şeyle bağdaştırıyor; araba yarışları.

Her yıl Indianapolis’te (“Indy”) 33 yarışçı 200 tur süren, “500 Yarışı” nın galibi olmaya çalışıyor. Bu turların her biri 2.5 mil olup adından da anlaşılacağı üzere toplamda 500 mil uzunluğunda. Eğer bu etkinliği deneyim etmek istiyorsanız, Anma Günü’nden önceki pazar günü burada olmalısınız. Bu etkinlik size göre değilse de geçerken şöyle bir uğramak için başka nedenler de var.

Burada Özellikle ziyaret edilebilecek çok sayıda müze dikkat çekiyor. Indianapolis Sanat Müzesi (çoğunlukla Kolomb öncesi, Avrupa sanatı, Asya sanat ve Amerikan sanat sergilerini kapsayan), dünyadaki en büyük çocuk müzesi, Devlet Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi ve daha niceleri.. Hayvanat bahçesi ve devasa Indiana Savaş Anıtı gibi konuda geçen önemli noktalarla görülmesi gereken mekânlar listesini tamamlıyoruz. Indianapolis’in merkezinde incelenebilir daha birçok sanat galerisine de sahip. Broad Ripple Alanı ve tarihi tiyatronun bulunduğu Çeşme Meydanı da şehrin yine kaçırılmaması gereken iki özel parçası. Bu ikisi, enerjik bölgeye eşlik eden çok sayıda farklı bar, gece kulübü, sanat sergileri ve alışveriş merkezi bulunuyor.

Indianapolis White River Nehri’nin geçtiği bir alana kurulmuş olup, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı gelişen şehirlerinden biridir. Doğal ormanları, anıtları, müzeleri ve parkları başlıca gezilecek yerler arasındadır. Şehrin tamamını gezmek istiyorsanız en az 3 gün ayırmanız gerekebilir.

Indianapolis Sanat Müzesi

Indiana, Indianapolis Sanat Müzesi

Indianapolis Sanat Müzesi, şehir merkezinin kuzeyinde geniş bir parkın içinde bulunmaktadır. Müzenin içinde toplam 4 pavyon yer almaktadır. Bunlar Edward Hopper’in “Otel Lobisi” dâhil Asya sanatını içeren Krannert Pavyonu; Kolomb öncesi zamanlardan günümüze Amerikan Sanatı Pavyonu; Barok, Neo-Empresyonizm resimleri ile Human Pavyonu; Afrika ve Güney Pasifik sanatlarının sergilendiği Clowes Pavyonu ile Ortaçağ ve Rönesans sanatlarını içeren Lily Pavyonu’dur. İçinde dünyanın her yerinden getirilmiş geniş bir eser koleksiyonuna sahip olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Indiana Dünya Savaşı Anıtı

Indiana Dünya Savaşı Anıtı, dünyanın geçmişte yaşadığı çılgın savaşları sessiz bir şekilde hatırlatması adına yapılan heybetli bir kare anıttır. Indiana Dünya Savaşı Anıtı toplam 3 katlıdır. Dünyanın dört bir yanından gelen yapı malzemeleri ile inşa edilen anıt, barış ve birliği sembolize etmektedir. Ayrıca bu anıt Indiana askerlerine adanmış bir müzedir. Görsel olarak da oldukça güzel olan Indiana Dünya Savaşı Anıtı, Indiana’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Indiana, Indiana Dünya Savaşı Anıtı

Indianapolis Motor Yarışları

Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü otomobil yarışlarının düzenlendiği efsanevi Indianapolis 500, şehir merkezinin 7 mil kuzeybatısında (yaklaşık 12 kilometre) bulunmaktadır. Burası ilk başlarda bir otomobil test pisti olarak tasarlanmış olsa da günümüzde NASCAR, Brickyard 400, Red Bull Indianapolis GP gibi dünya çapında ünlü olan yarışların düzenlendiği bir pist haline gelmiştir. Indiana 500’de ki ilk yarışlar 1911 yılında yapılmaya başlanmıştır. Seyirciler için konaklama imkânı da sunan Indiana Speedway’in toplam seyirci kapasitesi 250.000 kişidir. Indianapolis’e gittiğinizde eğer bir yarış sezonuna denk gelirseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Indiana, Indianapolis Motor Yarışları

Eagle Creek Doğa Koruma Parkı

Indianapolis’te bulunan Eagle Creek Doğa Koruma Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en büyük belediye parklarından biridir. Park 1.400 dönümü sulak alan olmak üzere toplam 3.900 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Parkta yapılan aktiviteler arasında yelkencilik, rüzgâr sörfü, balık tıtma, bisiklet sürüşü ve tracking bir hayli popülerdir. Bunun yanında parkta insanlara zararı olmayan birçok hayvanda serbest olarak yaşamaktadır. Ayrıca Eagle Creek Koruma Parkı’nda yemek yiyebileceğiniz bir restoranda bulunmaktadır.

Indiana, Eagle Creek Doğa Koruma Parkı

Anıt Çember

Indiana, Anıt Çember

1902 yılında yapılmış olan Anıt Çember, Amerikan İç Savaşı’nda ölenlerin anısına şehrin ortasına konmuş bir vahadır. Anıt ilk yapıldığında kuzeyinde ve güneyinde birer tane mozole bulunmaktaydı. Ancak Memorial Hall binasına ve Circle Center Hall’e yer açmak için yıkılmıştır. Şehir turu attığınız bu anıta uğramadan geçmeyi unutmayın.

White River State Park

Indiana, White River State Park

White River State Park, Indianapolis’in gürültülü şehir merkezinden kaçmak ve kafa dinlemek için harika bir yerdir. Yerel halkın ve ziyaretçilerin oldukça rağbet gösterdiği bu parkın içinde Indianapolis Hayvanat Bahçesi, bir beyzbol sahası, Eiteljorg Kızıldereli ve Batı Sanatı Müzesi, bir IMAX tiyatrosu ve bir de kongre binası bulunmaktadır. Hayvanat Bahçesi ve müzeyi bu parka girdiğinizden gezmeden çıkmamanızı tavsiye ederiz. İçinde bulundurdukları ve ortasından nehir akan muhteşem doğasıyla White River State Park, Indianapolis’in en popüler turistik alanları arasında yer almaktadır.

Eiteljorg Kızıldereli ve Batı Sanatı Müzesi

White River State Park girişinde yer alan Eiteljorg Kızıldereli ve Batı Sanatı Müzesi, Indianapolisli bir işadamı olan Harrison Eiteljorg tarafından yaptırılmış, içinde olağanüstü koleksiyonlar bulunan büyük bir müzedir. Bünyesinde batılı önde gelen sanatçılardan Frederick S. Remington, Charles M. Russell, Albert Bierstadt ve Thomas Moran’ın 19. Yüzyıldan kalma resim ve heykellerini barındırır. Bunun yanında müzede, Kuzey Amerika’nın her yerinden gelen Taos Derneği sanatçılarının eserleri ve Hint sanatından oluşan koleksiyonlarda sergilenmektedir.

Yorumda Bulun