Sierra Leone Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Sierra Leone Batı Afrika’da yer alan Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bir ülkedir. Sierra Leone aslanlı dağlar anlamına gelmektedir. Ülkede çok miktarda aslan bulunmasından dolayı Portekizliler tarafından bu ismi almıştır.

Sierra Leone Ülkesi kuzeydoğuda Gine, güneydoğuda Liberya, güneybatıda ise Atlas Okyanusu ile çizilmiştir. Sierra Leone Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Ülke 3 eyalet ve 1 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Atlas Okyanusu kenarında kurulmuş olan Freetown şehridir. Sierra Leone ülkesinin resmi dili İngilizcedir.

Ülkede İngilizce dışında Krio, Mende ve Temne dilleri de konuşulmaktadır. Sierra Leone ülke nufüsünun yüzde 77’sini Müslümanlar, yüzde 21’ini Hristiyanlar, yüzde ikisini ise yerel inançlara inananlar oluşturmaktadır. Ülkenin para birimi Leonedir. Tropikal bir iklime sahip olan Sierra Leone ülkesinde ülke sıcak ve nemlidir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun tarih kasım ayıdır. Sierra Leone vize isteyen ülkeler arasındadır. Sierra Leone ülkesine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

6,6 milyon nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Sierra Leone, Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülke, kuzeydoğusunda Gine ve güneydoğusunda Liberya ile komşudur.

Kuzey Atlas Okyanus’un kıyısında yer alan Sierra Leone, Başkanlık tipi sistemle yönetilmektedir. Ülke 3 eyalet ve 1 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Freetown şehridir.

Bo

Bo, Başkent Freetown’dan sonra ülkenin en büyük 2. kentidir. Yaklaşık 240 bin nüfusu bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Buraya yolunuz düşerse Tiwai Adası, Bo Saat kulesi ve Kangari Tepeleri Orman Koruma Alanı gibi turistik yapıları gezin.

Koidu

Koidu, yaklaşık 100 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 5. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Yıl boyunca ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Buraya gelip bu yapıları gezip ülkeye özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken yöreye özgü hediyelik eşya almayı da unutmayın.

Kenema

Sierra Leone, Kenema

Kenema, yaklaşık 200 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Başkent Freetown’un 300 km güneydoğusunda yer alan bu şehir önemli bir ticaret merkezidir. Yolunuz düşerse bu şehre uğrayıp tarihi yapıları ve doğal güzellik alanları ziyaret edin derim.

Freetown

Atlantik Okyanusu kenarında yer alan Freetown, Sierra Leone’nin finans ve kültür merkezidir. Dünyanın dördüncü büyük doğal limanı olan Freetown, aynı zamanda Sierra Leone’nin başkentidir.

Sierra Leone’nin en büyük şehri ve başkenti olan Freetown’da birçok plaj bulunmaktadır. Bembeyaz kumsallarıyla ve masmavi deniz suyu ile keyfinize göre bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Burada yer alan en popüler plajlar şunlardır;  Lumley Plajı, Lakka Plajı, Hamilton Plajı, Palm Plajı, Sussex Plajı, River Plajı ve Goderich Plajı’dır. Bunlardan hangisine giderseniz gidin harika bir tatil keyfi yaşamış olacaksınız.

Freetown’a yaklaşık 20 dakika uzaklıkta yer alan Charlotte Şelalesi, Kayaların arasında akıp gelen beyaz köpüklü sularıyla sizi kendine hayran bırakmaktadır. yaklaşık 10-20 metre arasında akan bu su en alta havuz oluşturmuştur. Muazzam bir manzara orataya çıkaran bu görüntü mutlaka görülmeli ve bu anı ölümsüzleştirmelisiniz.

Sierra Leone, Freetown

Ulusal Tren Müzesi veya diğer adıyla Ulusal Demiryolu Müzesi, 2005 yıllında ziyarette açılmış bir müzedir. Bu müze de Kraliçe II. Elizabeth’in ülke ziyareti sırasında kullanılan buharlı ve mazotlu trenler bulunmaktadır. Buraya gelip bu trenleri ziyaret edebilirsiniz. Yine bunun yanında ülke tarihine ait farklı eserlere de şahit olabilirsiniz. Bu müze pazar günü dışında haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Bu müzeye giriş ücretsiz olup fakat dileyenler bağış yapabilir.

Sierra Leone Ulusal Müzesi, 1957 yıllında ziyarette açılmış önemli bir müzedir. Burada birçok tarihi ve kültürel anlam taşıyan eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak edilenler için oldukça uygun bir yerdir. Buraya gelip değerli eserlere göz atabilirsiniz.

Cape Sierra Leone Lighthouse ya da dilimize çevrilmiş haliyle Sierra Leone Deniz Feneri, 1812 yıllında Portekizliler tarafında inşa edilmiştir. 2010 yıllında yenilenen bu yapı, şehrin önemli sembollerinden biridir.  Atlantik Okyanusu’nun harika manzarasını ziyaret etmek için bu kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tacugama Chimpanzee Sanctuary, 1995 yıllında ziyarette açılan bir vahşi yaşam parkıdır. Dünyada şempanze nüfusunun en yüksek olduğu ikinci ülke olan Sierra Leone’da, terke edilmiş veya hastalanan hayvanlar için kurulmuş bir parktır. Bu parkta hayvanların bakımı yapılıp iyileştikten sonra tekrar doğaya bırakılır. Burada her türeden hayvan bulunur. En fazla şempanze bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu parkı mutlaka ziyaret edin.

Yorumda Bulun