Colorado Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Colorado (Kolorado), ABD’nin Orta-Batı bölgesinde yer alan en yüksek eyaletidir. Eyalet Doğu’da Great Ovaları, merkezde Rocky Dağları, Batı’da Colorado Ovası ve Kuzeybatı’da Intermontane Havzası olmak üzere dört ana bölgeye ayrılmıştır. Yazları serin ve kuru, kışları ise soğuk ve karlı olur. Yazın ortalama sıcaklık 15 °C, kışın ise -6 °C’dir. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Colorado Springs’de bulunmaktadır. Colorado’nun başkenti Denver, yüzölçümü: 269.619 km², nüfusu (2000 yılı) 4.301.260 kişidir.

Cheeseburger Denver’da ortaya çıkmıştır. Dünya’nın ilk rodeosu 1869’da Deer Trail’de gerçekleştirilmiştir. Tim Allen (aktör), M. Scott Carpenter (astronot) ve Gene Fowler (yazar) Colorado Eyaleti’nin ünlülerindendir ayrıca South Park dizisinin kurucuları ve OneRepublic isimli Rock-Pop müzik grubu buradan çıkmıştır.

Denver

Denver ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti olup 1858 yılında kurulmuştur. Adını ise ABD’li devlet adamı James Denver’den almıştır. Denver şehri Güney Platte Nehri Vadisi’nin batısına kurulmuştur. Rakım olarak ABD’nin en yüksek şehirlerinden biridir. Nüfusu ise 649.000’dir.

Denver ABD’nin Colorado eyaletinin başkenti olup 18588 yılında kurulmuştur. Adını ise ABD’li devlet adamı James Denver’den almıştır. Denver şehri, Rocky Dağlarının eteklerinde Güney Platte Nehri Vadisi’nin batısında kurulmuştur. Rakım olarak ABD’nin en yüksek şehirlerinden biridir.

Denver geçmişte kovboyları ve madencileriyle ünlenmiştir. ABD’nin kalkındığı zamanlarda en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehir bunun yanında aynı zamanda canlı sanat ve sahne sanatlarıyla, açık hava festivalleriyle eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Şehir merkezine sadece 20 kilometre mesafede ulan Rocky Dağlarının muhteşem manzarası şehrin atmosferini tümüyle değiştirmekte olup, görsel bir şölen sunmaktadır.

Orta Amerika’nın uçsuz bucaksız topraklarında ki tek metropol olan Denver, Rocky Dağları’nın eteklerinde, büyük Platt Nehri’nin kıyısında kurulmuş, etkileyici bir doğal güzelliğe sahip olan şehirdir. Denver özellikle parkları, gölleri ve doğal alanları ile ünlüdür. Karşısında ki Rocky Dağları’nın zirvesinde hemen hemen her mevsim görülen kar ve şehrin gökdelenleri Denver’in silüetini oluşturmaktadır. Orta Amerika’ya yolunuz düşerse ilk görmeniz gereken şehirlerden biri Denver olmalıdır.

Denver Sanat Müzesi

Denver Sanat Müzesi, dünyanın her yerinden eserlerin bulunduğu büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Burada ABD’nin en büyük kızıldereli sergileri vardır. Batı Amerikan Sanatı bölümü en ünlü galerisini oluşturur. Oldukça interaktif bir müzedir ve çeşitli aktivitelerle özellikle çocuklar için müzeyi gezmek eğlenceli bir hale gelmektedir. Dış tasarımı modern bir tasarımla oldukça ilginç bir şekilde dizayn edilmiştir. Denver Sanat Müzesi içerdiği tarihi parçalarla turistlerin Denver’da en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

Colarado, Denver Sanat Müzesi

Confluence Park

Chery Creek ve Platte Nehri’nin birbirine karıştığı yerde güneşli bir Denver gününde oldukça kalabalık olan bu yemyeşil doğal alan, hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin çok güzel vakit geçirebileceği bir dinlenme ve piknik alanıdır. Burada nehrin etrafında özel tasarlanmış oyuklara uzanarak şehrin panoramik bir manzarasını seyredebilir ve Perşembe akşamlar düzenlenen konserlerde eğlenebilirsiniz. Parkın üst kısmında ki yollar ise genellikle koşucu ve bisikletçilerin uğrak yeridir. Şehirden kaçıp dinlenmek isteyenler için çok güzel bir fırsat sunan Confluence Park’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Colarado, Confluence Park

Denver Botanik Bahçesi

Gezilecek yerlerden bir diğeri de Denver Botanik Bahçesi’dir. Rocky Dağları’nın eteklerinde bulunan bu botanik bahçesi, bulunduğu konum ve içindeki flora zenginliğiyle insanın içini ferahlatan bir atmosfer sunmaktadır. Toplam 23 dönümlük bir alanda yerel florası ile Afrika ve Avustralya florasının karıştığı zengin bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Dünyanın soğuk ve ılıman bölgelerinde yaşayan bitkilerden oluşan 7 farklı bahçeye sahiptir. Özellikle Japon bahçeleri en gözde yeridir. Bünyesinde bir de amfi tiyatro vardır ve yaz aylarında burada konserler verilir.

Colarado, Denver Botanik Bahçesi

Denver Hayvanat Bahçesi

1896 yılında kurulan Denver Hayvanat Bahçesi, dünya çapında bir hayvanat bahçesi olarak bilinir ve bünyesinde çeşitli habitatlardan 700 farklı türde hayvan barındırır. Gergedanlar, goriller ve komodo ejderhaları dâhil egzotik hayvanlara ev sahipliği yapar. En meşhur bölümleri dağ ayıları, primatlar, amazon ormanları, maymun adaları ve kediler bölümleridir. Denver Hayvanat bahçesi çok büyük olduğundan bir tam gününüzü ayırmanız gerekebilir. Burası ayrıca dünyada ise tam sertifikalı olan 4 hayvanat bahçesinden biridir. Bu yer Denver’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Red Rock Park

Morrison yakınlarında ki devasa bir kaya yapısının yanına 1906 yılında kurulmuş olan bu tiyatro, doğasıyla ve tarzıyla ziyaretçilerinin büyük ilgisini çekmektedir. Konum olarak Denver’in 25 kilometre güney batısında bulunmaktadır. Burada ki 3 büyük kırmızı kumtaşı kayalarının arasında yer alan doğal amfi tiyatro, burada ki ses akustiğini kullanmak isteyen birçok sanatçının albüm kaydı için kullanılan bir mekan olmuştur. 9000 kişilik bu tiyatroda birçok ünlü sanatçı konser vermiştir. Hem kültürel hem de doğal bir gezi yapmak isteyenler için Red Rock, harika bir seçim olacaktır.

Colarado, Red Rock Park

Denver İtfaiyeciler Müzesi

Denver İtfaiyeciler Müzesi, 1909 yılında bir itfaiye istasyonu olarak inşa edilmiş ve 1978 yılında müze haline getirilmiştir. 1979 yılından bu yana ulusal tarihi yerler listesinde bulunan bu müze, 11.000 metrekarelik bir alana sahiptir. İçinde 30.000’den fazla eser, fotoğraf ve el yazmaları koleksiyonları bulunur. Ayrıca interaktif film gösterimleri de yapılan müze, çocuklar ve yetişkinler için büyüleyici bir hal almaktadır. Ana seviye, ikinci kat ve çocuk galerisi olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Turistler ve çocuklu aileler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen bu eğitici müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Washington Park

Denver’in en güzel, en yeşil ve en hareketli parklarından biri olan Washington Park’ı da Denver’de gezip göreceğiniz yerler arasına ekleyebilirsiniz. Washington Parkı 19. Yüzyıl evleri ile etrafı çevrilmiş bir göl, çiçek bahçeleri, bir eğlence merkezi, futbol sahaları, koşu parkurları, voleybol sahaları ve tenis kortlarını içinde barındıran bir komplekstir. 160 dönümlük bir araziye kurulmuştur ve özellikle yaz aylarında gençler tarafından spor aktiviteleri yapmak için kullanılır. Yerel halk ve turistler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret edilir.

Colarado, Washington Park

Colarado Tarih Merkezi

Colarado Tarih Merkezi, Colorado eyaletinin tarihine ışık tutan bir müzedir. İnteraktif sergi salonları ve ileri teknoloji ile donatılmış, oldukça eğlenceli ve öğretici bir sergi anlayışı vardır. Bünyesinde barındırdığı tarihi koleksiyonlarının yanında dev bir Colorado haritası üzerinde “Time Machine” adlı interaktif sergilerle eyalet tarihi oldukça kolay bir şekilde gözler önüne seriliyor. Günümüzde bazı bölümleri yol çalışması nedeniyle yıkılmış olsa da yeni bina çalışmaları devam etmektedir. Eğer zamanınız bol ise Denver’da görmeniz gereken yerlerden biri olan Colorado Tarih Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yorumda Bulun