New Jersey Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

New Jersey, NJ ya da Türkçe adıyla Yeni Jersey, ABD’nin eyaletlerinden birisidir. Ülkenin doğu kıyısının orta kesimlerindeki eyalet New York, Pennsylvania, ve Delaware ile komşudur. ABD’nin en küçük eyaletlerinden olan NJ, New York’taki Manhattan adasına 2 tünel ve 1 asma köprüyle bağlanmıştır. Eyaletin bazı kesimleri coğrafi olarak New York ve Philadelphia metropolitan alanları içinde bulunmaktadır.

Yüzölçümünün büyük bir bölümünün yeşilliklerle kaplı olması ve birçok orman barındırması sebebiyle Yeşil Eyalet veya tam kelime çevirisiyle Bahçe Eyalet (Garden State) takma ismi verilmiştir.

2800 yılı aşkın bir süredir Kızılderililere ev sahipliği yapan New Jersey’de Avrupalıların yerleşimleri 1600’lü yılların başlarına dayanır. Bölgeye ilk gelen Avrupalılar İsveç ve Hollanda’dan yola çıkmışlardı. Eyaletin ismi ise Manş Denizi’ndeki adalardan en büyüğü olan Jersey Adası’ndan gelmektedir. Daha sonra bölgenin kontrolünü ele geçiren İngilizler burayı New Jersey Kolonisi adıyla yönetmeye başladılar. Koloni Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında önemli savaşlara sahne oldu. George Washington koloni güçlerinin kışlık karargahını iki defa Morristown’da kurmuştu. 19. Yüzyılda ise Paterson ve Trenton gibi şehirler Endüstri Devrimi’nin Kuzey Amerika’daki ilk odakları arasında yer aldılar. New Jersey’in Boston, New York City, Philadelphia, Baltimore ve Washington, D.C. gibi büyük metropollere yakın oluşu 1950’lerden bugüne kadar hızlı bir büyümeyi de ateşleyen olgu oldu. Ayrıca 1866 yılında inşa edilen Özgürlük Heykeli de bu eyaletin sınırları içinde yer almaktadır. 2008 itibarıyla, New Jersey’de diğer tüm eyaletlerden daha fazla milyoner yaşamaktadır.

Atlantic City

Atlantic City ABD’nin Atlas Okyanusu kıyısında yer alır ve yerel idare bakımından New Jersey eyaletine bağlıdır. ABD’nin gözde yazlık sayfiye yerleşkelerinden biridir. Bunda Gulf Stream sıcak su akıntısının iklimi yumuşatmasının önemli bir rolü vardır. Nüfusu ise yalnızca 39.000’dir..

Atlantic City kurulduğundan beri hep turizm odaklı bir gelişim izlemiştir. Kuruluşu Absecon adası ve Philadelphia arasında ki demiryolu inşasına kadar gitmektedir. Bu demiryolu inşasında çalışan işçiler için yiyecek ve içecek sağlayan bir yer olmuş, demiryolu inşası bittikten sonraysa hızla gelişmiştir. 1950 yıllarına kadar gelişme gösteren şehir bu tarihten sonra biraz durgunlaşsa da 1976 yılında çıkan bir yasayla casino kumarhaneler yaygınlaşınca tekrar canlanmıştır.

Atlantic City Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisinde olduğunda oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Güneşli gün sayısı bulunduğu coğrafyaya göre oldukça fazla olan şehir en çok yağışı ise kış aylarında almaktadır. Yaz ayları sıcaklığın en yüksek olduğu dönemlerdir. Ortalama sıcaklıklar 18 derece olup, en uygun seyahat aralığı Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Atlantic City turizm odaklı bir şehirdir ve bu yüzden çok sayıda turist çekmektedir. İklimi, kumsalları, kumarhaneleri ve eğlence mekanları ile Atlantic City tam bir sefa ve sayfiye şehri olarak bilinir. Yaz aylarında oldukça canlı bir havaya bürünen şehir, ziyaretçilerine keyif dolu zamanlar yaşatmaktadır.

Lucy The Elephant

1881 yılında ahşap ve kalay kaplama ile yapılmış olan 18 metre yüksekliğe sahip Lucy fili, Atlantic City’de gayrimenkul satmak ve turist çekmek için yapılmış bir heykeldir. Yapıldığı zamana göre yenilikçi mimarisi ile dikkat çeken bu fil heykeli, günümüzde oldukça turistik bir simge haline gelmiştir. İçinde bulunan merdivenler sayesinde üstüne tırmanılabilinen Lucy fili, özellikle çocukların doğum günü partilerinde ve çocuk oyunlarında kullanılmaktadır. Bu fil heykeli geçmişte yaşanan kasırgalarda oldukça tahrip olsa da sürekli restore edilmiştir. Lucy the Elephant birçok filmde, dizide, çocuk romanında ve reklamlarda kullanılmış, Atlantic City’nin simgelerinden biri haline gelmiştir.

Atlantic City, Lucy The Elephant

Atlantic City Akvaryumu

Atlantic City’de gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Atlantic City Akvaryumu’dur. Bünyesinde bulunan çeşitli akvaryumlarla deniz yaşamını gözler önüne serer. Sergilenen akvaryumlar ise bazı bölümlere ayrılmıştır. Bunlar; kıkırdaksılar, sürüngenler ve amfibiler, memeliler, omurgasızlar ile sergilerdir. Deniz yaşamına ilgisi olan ve çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bu deniz yaşamı akvaryumu haftanın her günü ziyaretçilerine kapısını açmaktadır.

Atlantic City, Aquarium

Absecon Deniz Feneri

Atlantic City’nin kuzey kıyısında yer alan Absecon Feneri, 1857 yılında yapılmıştır ve 1933 yılına kadar kullanılmış simgesel bir yapıdır. 52 metre yüksekliğe sahip olan bu fener, ABD’nin en yüksek üçüncü feneridir. Ziyaretçilere kapısı açıktır ve küçük bir bağış karşılığında içinde ki toplam 228 basamaktan oluşan merdivenleri tırmanarak kulesine çıkabilirsiniz. Ayrıca alt katında da bir müze ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Müzede deniz ve feneri ve bekçilerinin geçmişi, yerel hatıra fotoğrafları ve restorasyon fotoğrafları sergilenmektedir. Bunun yanında okul grupları ve izciler tarafından da eğitim amaçlı kullanılan bu simgesel fener, Atlantic City’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Atlantic City, Absecon Lighthouse

Atlantic City Tarih Müzesi

Atlantic City Tarih Müzesi, şehrin tarihi hakkında çeşitli dokümanlar, eserler ve koleksiyonlara sahip büyük bir müzedir. Atlantic City’nin miras koleksiyonları, kültürel, ekonomik ve tarihsel gelişimi ile ilgili eserler, el yazmaları, fotoğraflar ve sergilerden oluşmaktadır. İçinde birde halk kütüphanesi bulunur ve burayı herkes ücretsiz olarak kullanabilmektedir. Bunların yanında interaktif film gösterimleri, dijital sergiler, geçici sergiler, fotoğraf sergileri, film gösterileri ve daimi benzersiz sergilerle, Atlantic City’nin en çok ziyaretçi çeken müzeleri arasında yer almaktadır.

The Boardwalk

Boardwalk Atlantic City’de 1870 yılında tahtadan yapılmış yaya yolları ile kaplı, çevresinde oteller ve plajlar bulunan bir yerdir. Çevresinde birçok ünlü restoran, otel, mağaza ve kumarhane bulunmaktadır. Boardwalk’ın harika plajları amatör ve profesyonel birçok sörf sporcusu ve kanocular ile doludur. Özellikle akşamüstü saaatlerinde dolup taşan bu yer iyi bir vakit geçirmek isteyen herkesin, her ihtiyacını karşılayabileceği bir nevi tatil kompleksidir. Atlantic City’in ve ABD’nin en ünlü simgesel turistik mekânlarından biri olan Boardwalk’ı mutlaka görmeniz tavsiye edilir.

Atlantic City, The Boardwalk

Demir İskele

300 metre uzunluğunda ki bu iskele Atlantic City’nin en önemli eğlence komplekslerinden biridir. Demir süspansiyonlu bir iskele üzerinde bulunan mimari yapılar ilk başta 1898 yılında bir tiyatro salonu olarak açılmış daha sonra 1993 yılında ise eğlence parkına dönüştürülmüştür. Kısa zaman önceye kadar Donald Trump’ın sahibi olduğu yer 2011’den sonra satın alınmış ve üzerine bir de lunapark inşa edilmiştir. Tüm bunlarla büyük bir eğlence alanı haline gelen Steel Pier, özellikle çocuklu ailelerin rağbet gösterdiği önemli bir eğlence ve kültür alanı olmaktadır. Üzerinde çeşit çeşit aktivitelerin düzenlendiği bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Atlantic City, Steel Pier

 

Yorumda Bulun