Gambiya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Gambiya Batı Afrika’da yer alan küçük bir ülkedir. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Gambiya ülkesinin tek kara sınırı Senegal ülkesidir. Gambiya Afrika kıtasının en küçük ülkelerinden biridir.

5 bölge ve 1 başkentten oluşan Gambiya Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Gambiya ülkesinin başkenti Atlantik Okyanusu’nun kıyısında ada üzerinde kurulu olan Banjul şehridir. Banjul şehri aynı zamanda ülkenin turizm açısından en çok gelişen şehridir. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

İngilizce dışında ülkede Mandinka, Fula ve Wolof gibi yerel diller de kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi Dalasi’dir. Gambiya ülkesinin yüzde 90’I Müslüman, yüzde onu ise yerel inançlara inanmaktadır. Sıcak ve kurak bir iklime sahip olan Gambiya ülkesini ziyaret etmek için kış aylarını tercih edebilirsiniz. Gambiya ülkesi ziyaretler için vize istemektedir. Gambiya şehrinin başkenti Banjul şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Yaklaşık 2 milyon nüfusuyla Batı Afrika’da yer alan Gambiya ya da resmî adı ile Gambiya Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyısında yer alır. 5 bölge ve 1 başkentten oluşan Gambiya Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Gambiya ülkesinin başkenti Atlantik Okyanusu’nun kıyısında ada üzerinde kurulu olan Banjul şehridir. Banjul şehri aynı zamanda ülkenin turizm açısından en çok gelişen şehridir.

Geleneksel dokusu ve yerel danslarıyla Afrika’nın ilginç ülkelerden biridir. 11.295 km²’lik alanıyla Afrika’nın en küçük şehirlerinden biridir. Ülkenin yerel pazarları, müzeleri, ulusal parkları ve sıcakkanlı insanlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir.

Bakau

Gambiya’nın Atlantik kıyısında yer alan Bakau, gezilip görülmesi gereken harika bir şehirdir. Buraya yolunuz düşerse Botanik bahçeleri , Bakau Kachikally ve Cape Point’teki plajlar gibi turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Banjul

Gambiya, Banjul

Banjul, Ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehirde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Turizm açısından da en gelişmiş şehir olarak bilinmektedir. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Eski şehir Bölgesi,Feribot Terminali, Arch 22, Gammbiya Ulusal Müzesi, 22 Temmuz Meydanı, Kololi Beach ve Senegambia bölgeleri mutlaka ziyaret edin.

Brikama

Ülkenin batısında yer alan Brikama, 100 bini aşan nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu şehir aynı zamanda ülkenin müzik merkezidir. Burada birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Yolunuz buraya düşerse ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

Yorumda Bulun